Zamknij

"Nowa Kruszwica" zapytała o geotermię w Kruszwicy. Jest odpowiedź

07:05, 17.06.2024 PB Aktualizacja: 07:05, 17.06.2024
Skomentuj
reo

W połowie maja "Nowa Kruszwica" skierowała do Urzędu Miejskiego w Kruszwicy zapytanie w sprawie geotermii kruszwickiej. W ubiegłym roku wniosek o dofinansowanie projektu został pozytywnie rozpatrzony. Autorzy pisma Adam Lewandowicz i Daniel Aleksander poprosili o poinformowanie na jakim etapie jest plan rozwoju geotermii kruszwickiej. 

- Z informacji dostępnych publicznie wynika, że geotermia może przynieść wiele korzyści, zarówno ekologicznych, jak i ekonomicznych, m.in. poprzez dostarczanie ciepła i energii elektrycznej, a także wspieranie rozwoju turystyki i rekreacji (PGI Gov) (Gov.pl) (Nysa EU) - piszą Daniel Aleksander i Adam Lewandowicz.

W piśmie dopytano m.in. o plan działań w sprawie geotermii, lokalizację odwiertu, dalsze działania i kolejne dotacje. Odpowiedź na pismo przesłał już kruszwicki magistrat. 

Do pisma załączono harmonogram rzeczowo-finansowy dla przedsięwzięcia "Wykonanie odwiertu geotermalnego Kruszwica GT-1". Projekt przewiduje wykonanie otworu badawczo-eksploatacyjnego, który pozwoli na ujmowanie wód termalnych z utworów dolnej jury. 

Gmina Kruszwica planuje realizację projektu "Wykonanie otworu geotermalnego Kruszwica GT-1 dla rozpoznania zasobów złóż wód termalnych dolnej jury w rejonie Kruszwicy". Otwór badawczo-eksploatacyjny GT-1 zostanie zlokalizowany na działce o numerze ewidencyjnym 43/6, położonej w Kruszwicy. Planowane jest ujmowanie wód o temperaturze na wypływie przekraczającej 110°C.

W piśmie podkreślono, że w rejonie niecki mogileńskiej występują struktury solne, a otwory będą lokowane między strukturami soli na głębokościach przekraczających 3 km. Pozwoli to na optymalizację położenia otworów wydobywczych. "Takie kryteria pozwolą na uzyskanie odpowiedniej ilości wody oraz temperatury na wypływie" - czytamy w dokumencie.

Projektowany otwór będzie pierwszym rozpoznającym złoża wód termalnych w dolnej jurze na terenie niecki mogileńskiej. Oczekuje się, że temperatura wody wynosić będzie 110-120°C, a wydajność otworu wyniesie ponad 300 m³/godz. Potencjał energetyczny pozwoli na pokrycie potrzeb cieplnych miasta oraz produkcję energii elektrycznej.

Gmina posiada wstępne deklaracje współpracy z zewnętrznymi podmiotami gospodarczymi, takimi jak Zakłady Przetwórstwa Zbożowo-Młynarskiego oraz Zakład Energetyki Cieplnej. Istniejąca sieć cieplownicza ma zostać uzupełniona o nową infrastrukturę, co umożliwi efektywną dystrybucję ciepła.

Urząd Miejski zakłada aplikowanie o dostępne środki finansowe na rozwój infrastruktury geotermalnej, po uprzednim określeniu zasobów wód termalnych oraz ich temperatury. "Określenie tych parametrów pozwoli na ocenę zasadności inwestowania w infrastrukturę geotermalną" napisano w piśmie.

Projekt jest częścią szerszego planu rozwoju energii odnawialnej w Kruszwicy, który ma na celu zwiększenie efektywności energetycznej oraz wykorzystanie lokalnych zasobów naturalnych.

[ZT]33298[/ZT]

[ZT]33228[/ZT]

[ZT]33226[/ZT]

[ZT]33223[/ZT]

[ZT]33222[/ZT]

(PB)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%