[FOTORELACJA]4353[/FOTORELACJA]
- Wniosek złożony w dniu 18 marca 2024 o zatwierdzenie nowej taryfy został pozytywnie rozpatrzony. Nowa taryfa, która obowiązuje od dnia 13 sierpnia 2024 roku, została zatwierdzona zgodnie z obowiązującym trybem przez organ regulacyjny Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Wprowadzone zmiany wynikają z konieczności dostosowania opłat do wzrostu kosztów produkcji takich jak energia elektryczna, materiały instalacyjne, wynagrodzenia oraz usługi zewnętrzne. Zawierają one również podwyżkę opłat za zrzut ścieków do oczyszczalni. Poprzednia taryfa obowiązywała od lipca 2021 roku - informowało w sierpniu PK Kruszwica.
[ZT]35938[/ZT]
Z dniem 18 marca 2024 roku, Przedsiębiorstwo Komunalne w Kruszwicy Sp. z o.o. złożyło wniosek o zatwierdzenie nowej taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków na terenie gminy Kruszwica. Decyzją Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Wód Polskich w Bydgoszczy, nowa taryfa została zatwierdzona na okres trzech lat.
Zgodnie z decyzją o numerze D.RZT.70.9.2024, która została wydana na podstawie przepisów ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, nowa taryfa będzie obowiązywać od daty jej ostatecznego zatwierdzenia. Proces administracyjny dotyczący tego wniosku wymagał szczegółowej analizy wniosku i dodatkowych informacji, w tym dotyczących przewidywanych dopłat, kosztów i planów amortyzacyjnych przedsiębiorstwa.
W ramach tego procesu organ regulacyjny przeanalizował również potencjalne skutki podwyżki cen dla mieszkańców gminy Kruszwica. Uwzględniono m.in. zmiany w kosztach operacyjnych przedsiębiorstwa, a także obowiązujące przepisy prawne dotyczące ochrony interesów odbiorców usług wodno-kanalizacyjnych. Ostateczna decyzja uwzględnia nie tylko koszty bieżące, ale również nakłady inwestycyjne oraz przyszłe potrzeby gminy w zakresie infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej.
W decyzji zaznaczono, że Przedsiębiorstwo Komunalne w Kruszwicy nie prowadziło dotychczas dopłat do taryf, a koszty związane z zaopatrzeniem w wodę i odprowadzaniem ścieków nie były dotowane przez samorząd. Tym samym wszelkie zmiany w taryfach są wynikiem ekonomicznego bilansu przedsiębiorstwa, który musi zabezpieczać stabilność usług świadczonych na rzecz mieszkańców.
Nowa taryfa obejmuje wszystkie kluczowe koszty, takie jak wynagrodzenia, materiały, koszty energii oraz amortyzację urządzeń, a także ewentualne podatki i opłaty związane z działalnością przedsiębiorstwa. Ostateczna decyzja o zatwierdzeniu taryfy została wydana z pozytywną oceną organu regulacyjnego, który uznał, że zaproponowane zmiany są zgodne z przepisami prawa i ekonomicznymi wymogami funkcjonowania przedsiębiorstwa.
Przedsiębiorstwo Komunalne w Kruszwicy Sp. z o.o. zatwierdziło nową taryfę za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków na okres 3 lat, począwszy od 2024 roku. Decyzję podjął Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy, po analizie formalnej i merytorycznej wniosku przedsiębiorstwa.
Nowa taryfa obejmuje zmienne ceny za dostarczoną wodę i odprowadzone ścieki, które są podzielone na grupy odbiorców, m.in. gospodarstwa domowe oraz inne podmioty nieklasyfikowane w tej grupie. Wysokość opłat będzie rosnąć stopniowo w trakcie obowiązywania taryfy, a stawki zostały określone dla poszczególnych okresów 12-miesięcznych w oparciu o jednostkową cenę za metr sześcienny dostarczonej wody oraz ścieków.
Taryfa uwzględnia także warunki rozliczeń oraz szczegółowe zasady naliczania opłat za przekroczenie dopuszczalnych wartości zanieczyszczeń w ściekach odprowadzanych przez odbiorców usług.
Z analizy dokumentu wynika, że koszty za dostarczoną wodę i odprowadzone ścieki będą stopniowo rosły w trakcie obowiązywania nowej taryfy.
Zmiany kosztów za dostarczoną wodę:
W okresie od 1 do 12 miesiąca:
Grupa I (gospodarstwa domowe): 4,95 zł/m³ (z VAT)
Grupa II (pozostali odbiorcy): 5,07 zł/m³ (z VAT)
W okresie od 13 do 24 miesiąca:
Grupa I: 5,05 zł/m³ (z VAT)
Grupa II: 5,17 zł/m³ (z VAT)
W okresie od 25 do 36 miesiąca:
Grupa I: 5,18 zł/m³ (z VAT)
Grupa II: 5,30 zł/m³ (z VAT)
Zmiany kosztów za odprowadzenie ścieków:
W okresie od 1 do 12 miesiąca:
Grupa I (odbiorcy bezpośrednio odprowadzający ścieki): 10,36 zł/m³ (z VAT)
Grupa II (odbiorcy korzystający z przepompowni ścieków): 9,84 zł/m³ (z VAT)
W okresie od 13 do 24 miesiąca:
Grupa I: 11,03 zł/m³ (z VAT)
Grupa II: 10,52 zł/m³ (z VAT)
W okresie od 25 do 36 miesiąca:
Grupa I: 11,28 zł/m³ (z VAT)
Grupa II: 10,76 zł/m³ (z VAT)
[ZT]35936[/ZT]
[ZT]35926[/ZT]
14:01, 21.09.2024
Brakuje istotnej informacji o ile wzrosły ceny. A jest to rząd 30-50%. I to nie Wody Polskie ustaliły ten poziom, lecz wnioskodawca czyli Przedsiębiorstwo Komunalne. Skoro wpływ na te koszty mają wynagrodzenia, to może pora odchudzić zarząd i radę nadzorczą i
Tadeusz Gawrysiak16:49, 21.09.2024
Odpowiadając na pytanie poprzednika to procentową podwyżkę można łatwo policzyć poprzednia cena wody wynosiła 3,68zł ( z Vat ), a obecnie 4,95zł za metr sześcienny to procentowo wynosi 29%. Jeśli chodzi o ścieki obecnie cena wynosi 10,36 zł i przypuszczam, że procentowo jest podobnie, wszystko to dotyczy pierwszej grupy użytkowników.
Jednak na marginesie nowych cen oraz powyższego artykułu nasuwa się kilka uwag;
- podwyżki cen są wysokie i nie do końca uzasadnione,
- burmistrz jako właściciel mogąc wpłynąć na ostateczną cenę wody nie zrobił nic,
- autor artykułu przedstawił sprawę podwyżek tak jakby podwyżki te były w gestii tylko dyrektora Wód Polskich i miały pełne prawne, ekonomiczne uzasadnienie, co jest tylko częściowo prawdą,
- w bip Przedsięb. Komunalnego była umieszczona decyzja dyrektora Wód Polskich wraz z ciekawym uzasadnieniem i po pewnym czasie ona zniknęła, może ja nie uważnie szukam teraz w biuletynie.
Teraz postaram się w skrócie uzasadnić moje uwagi;
ad1) podwyżki mogłyby być sporo niższe gdyby wcześniej zajęto się sprawą kosztów dostarczania wody i odbioru ścieków np. inwestowano wcześniej w fotowoltaikę, nie przejadano środków z amortyzacji a przeznaczano na inwestycje zmniejszające koszty produkcji itd. Kto się powinien tym zająć, kolejno burmistrz jako właściciel, potem Zarząd Przedsiębiorstwa, następnie Rada Nadzorcza. Panowie ci brali wysokie uposażenia i niewiele robili przerzucali koszty w cenę.
ad2) Nie wyobrażam sobie aby Zarząd Przedsięb. jak składał wniosek o nową taryfę nie przyszedł do burmistrza jako właściciela i nie powiadomił go w tak ważnej sprawie. Stąd płynie wniosek, że burmistrz o wszystkim wiedział i akceptował podwyżki chociaż nie pisemnie.
ad3) i ad4) W bip-ie Przedsiębiorstwa była umieszczona decyzja dyrektora Wód Polskich o zatwierdzeniu nowych taryf wraz z obszernym uzasadnieniem, po pewnym czasie jednak ona znikła. Było tam między innymi napisane, iż dyrektor uprzednio zanim zatwierdził nowe ceny pisemnie zwrócił się do burmistrza z zapytaniem, czy chce pomóc finansowo aby obniżyć podwyżki, lub zwolnić Przedsiębiorstwo z podatku od nieruchomości, albo pomóc w jakiś inny sposób. Burmistrz w odpowiedzi pisemnej nie wyraził większego zainteresowania tą sprawą, stąd płynie wniosek, że doskonale wiedział o całej sprawie. Do autora artykułu mam taką uwagę, że przedstawiając jakąś istotną sprawę należy przedstawiać ją w szerszym kontekście, aby wnioski z niej płynące nie były częściowo mylne.
Na przykładzie tej sprawy chciałem też czytelnikom pokazać jak obecnie funkcjonuje samorząd.
Do Pana Tadeusza19:06, 21.09.2024
Woda niestety podrożała o ponad 31%, a ścieki o prawie 57%. I tego nie ma w tej informacji, a jest najistotniejszą dla mieszkańców. Raczej nikt z nich takich podwyżek pensji i emerytur w tym czasie nie miał. A czeka nas jeszcze podwyżka opłat za śmieci. I tu zgodzę się z Panem Tadeuszem, że brak nadzorru nad przedsiębiorstwem komunalnym prowadzi do spirali wzrostu cen. Mamy płacić prawie 40zl, a tymczasem Bydgoszcz podniesie opłaty do 27.
Klocki 04:55, 22.09.2024
Skoro nikt z tego powodu nie wyszedł na ulicę to znaczy że wszystkim to pasuje i podwyżki pensji nie są potrzebne bo wszyscy dalej są uśmiechnięci 🤣🤣
Ty22:07, 23.09.2024
Mogę wyjść po 20. Ale pewnie g...o by to dało.
WolneMedia 19:39, 22.09.2024
A co na to samorządowa opozycja ? 🤣
Michał16:48, 23.09.2024
Woda poszła mocno do góry, na wsiach nadal ciemno, adiacencka nadal nie zdjęta a wydaje mi się, że miało być inaczej. Cudotwórca z bródzek coś chyba stracił moc jaką dysponował rozdając kartonowe czeki. Proszę jeszcze redakcję o sprawdzenie co z ceną śmieci. Chodzą słuchy, że propozycja burmistrza to 42 zł (skandal), ale póki co radni nie chcą się na to zgodzić.
Ty22:05, 23.09.2024
Woda w górę , smieci też podniosą. Doceńcie trochę władze kino wyremontują, ścieżkę rowerową otworzyli, i można się narzreć co weekend pod szczurzą wierzą. Trochę szacunku. Widzisz i Nawet nie zagrzmisz ...
Nawrocki: w drugiej turze wyborów prezydenckich prawica
By w pałacu zamiast Adriana zasiadł Alfons, oszust, sutener, lichwiarz i bezinteresowny opiekun kawalerek. WIWAT prawica- nowa Targowica
Prawica musi...
22:07, 2025-05-19
Zanim zdecydowali się jechać pili alkohol. Zatrzymali i
- Jest sukces policjantów- szkoda że malarza banerów wyborczych nie byli w stanie tak spektakularnie ująć.
Jest zbrodnia
22:03, 2025-05-19
W Kruszwicy wygrywa Karol Nawrocki z wynikiem 32,85%
Rzeczypospolita Kruszwicka nadal sPiSdżona- co za wstyd 🙁
Nic tylko 😭
21:49, 2025-05-19
Kruszwica. Symbole chanuki i maseczki na plakatach kand
Ciekawe jaka działa monitoring w mieście? A ciekawsze dlaczego tych chanusioków nie wymalowali na banerach Brauna?
20:02, 2025-05-19
6 0
Czytałem i potrafię to obliczyć to niestety podwyżka o 31 procent za wodę i 57 za ścieki.