Stanowisko Burmistrza Kruszwicy poznaliśmy jeszcze w okresie wakacyjnym. Już wtedy – jak informowaliśmy – włodarz zapowiadał podwyżki opłat za odpady.
Swoje stanowisko podtrzymał w opublikowanym dzień przed sesją rady filmie. Podczas sesji wyjaśnił przyczyny proponowanych podwyżek. Podobnie jak w publikacji internetowej, podkreślił, że podwyżki wynikają m.in. ze zmniejszającej się liczby mieszkańców w systemie, braku reakcji samorządu poprzedniej kadencji (który, mimo nowej umowy z Przedsiębiorstwem Komunalnym, nie podniósł cen pod koniec 2023 roku), a także z rosnących kosztów odbioru i składowania odpadów.
– Powołałem zespół, który będzie zajmował się optymalizacją kwestii związanych z odpadami komunalnymi – stwierdził podczas sesji burmistrz.
Podwyżki są jednak nieuniknione, chociażby dlatego, że system musi się bilansować. Aktualne stawki i finansowe oczekiwania zostały ustalone w oparciu o dwuletnią umowę z Przedsiębiorstwem Komunalnym, która zakończy się w grudniu 2025 roku. Burmistrz podał również, że podwyżki dotknęły także inne samorządy, więc Kruszwica nie jest wyjątkiem.
– Stawka, która pozwoli zamknąć system, wynosi od 42 do 44 złotych. Zaproponowałem stawkę 42 złote. Jako burmistrz mam takie wyliczenia, ale rozumiem też, że jest to kwota bardzo wysoka dla mieszkańców – powiedział burmistrz, dodając, że radni przygotowali własną propozycję.
Burmistrz odniósł się także do komentarzy dotyczących osób niepłacących za odpady. Jak poinformował Mikołaj Bogdanowicz, w systemie osób unikających zapłaty jest około 4%. Wszystkie te przypadki są monitorowane, a urząd stara się realizować ściągalność za pośrednictwem urzędu skarbowego, a następnie komornika. Tylko w tym roku wystawiono 995 upomnień, z czego 271 zakończyło się tytułami wykonawczymi.
[ZT]36049[/ZT]
Burmistrz Kruszwicy przyznał, że temat podwyżek był omawiany podczas spotkań z radnymi. W trakcie tych spotkań pojawiły się dwie propozycje dotyczące podwyżek opłat za odpady, które zostały przedstawione także na sesji. Propozycję części radnych przedstawił przewodniczący Komisji Budżetu i Rozwoju Gospodarczego, Bartłomiej Dzwoniarkiewicz.
– Jest nas tutaj sześcioro z poprzedniej kadencji. Do końca kwietnia nie mieliśmy żadnych informacji o tym, że system się nie bilansuje. Stawka wynosiła 32 złote. Stara rada nie miała zatem potrzeby, aby interweniować i podwyższać kwotę. Na komisjach pojawiły się różne propozycje – 42 złote, 45 złotych. Dyskusje były burzliwe. Wspólne stanowisko klubu "Porozumienie dla Kruszwicy" to stawka 39 złotych, którą proponujemy. Każda podwyżka jest trudna i bolesna. Jest to propozycja wszystkich radnych, a jeśli nie, to naszej grupy. Mamy nadzieję, że powołana komisja znajdzie inne rozwiązania – mówił podczas sesji radny Bartłomiej Dzwoniarkiewicz.
Przewodniczący Komisji Budżetu zaapelował również do sołtysów, aby jako tzw. "pierwsza linia" w kontaktach z mieszkańcami spróbowali przekonać ich, że podwyżki są konieczne. Ich brak spowoduje, że system się nie zbilansuje, a za kilka miesięcy konieczne będzie szukanie pieniędzy poprzez podwyżkę lokalnych podatków.
Radny Tomasz Frejliszek odniósł się do słów przewodniczącego Komisji Budżetu. Przypomniał, że w ubiegłym roku były plany podwyżek opłat za odpady o kwotę około 5 złotych.
– Jako sołtys wtedy wystąpiłem o dokładne wyjaśnienie, na jakiej podstawie cena za śmieci miała wzrosnąć. W grudniu stawka miała być ustalona. Ostatecznie stwierdzono, że koszty zostały przeliczone i że nie trzeba podnosić cen, ponieważ była nadwyżka. Utrzymano stawkę 32 złote. Nagle pojawiają się tak wysokie kwoty i takie koszty na jedną osobę. Burmistrz podaje ceny w Pakości, ale tam, z przykrością trzeba stwierdzić, działała mafia śmieciowa, i to jest przypadek ekstremalny – mówił podczas sesji Tomasz Frejliszek.
Radny wyliczył, że w sąsiednich gminach ceny nie są tak wygórowane. Przypomniał, że w Jeziorach Wielkich stawka wynosi 22 złote, w Żninie 25 złotych, w Brześciu Kujawskim podniesiono ją do 32 złotych, w Radziejowie wynosi 28 złotych, w Inowrocławiu 28 złotych, a w Gminie Inowrocław 30 złotych.
– Wiem, że zaraz pan burmistrz powie, że gminy wywożą śmieci do innych gmin. Jestem przeciwny wszelkim podwyżkom. Rozważamy, rozmawiamy, spotykamy się i nic. Pan burmistrz na pierwszym spotkaniu sam proponował stawkę 47 złotych. Mam tutaj tabelkę, a następnie burmistrz schodzi na 42 złote. Oczekuję konkretnych działań – restrukturyzacji Przedsiębiorstwa Komunalnego, które w 100% jest własnością gminy. Dopiero wtedy można myśleć o podwyżkach. W innym przypadku nie ma tu mowy o liczeniu się z ludźmi – dodał Frejliszek.
Przedstawiciel "Nowej Kruszwicy" zauważył również, że problemem Kruszwicy są "brakujące osoby w systemie". Zdaniem Frejliszka gminę zamieszkuje ponad 17 tysięcy osób, ale za śmieci płaci jedynie 15 tysięcy mieszkańców. Tomasz Frejliszek zwrócił także uwagę, że do komisji mającej na celu optymalizację polityki odpadami w gminie nie zaproszono członka Komisji Rolnictwa, która w swoim obszarze zajmuje się również kwestiami odpadów.
Do dyskusji na temat odpadów włączył się także radny Jacek Kaczmarek, który podczas spotkania radnych z burmistrzem zaproponował stawkę 39 złotych. Samorządowiec zaznaczył, że podczas spotkań omówiono szczegółowo, jak wygląda polityka odpadami w Gminie Kruszwica. Podkreślił, że stawka 39 złotych to efekt konsensusu, a klub "Samorządnych" w tej sprawie przychyla się do propozycji "Porozumienia dla Gminy Kruszwica".
– Kwota 42 złotych byłaby zbyt wysoka, zejdźmy do 39 złotych do końca roku. Może powołana komisja poszuka jakichś oszczędności – dodał Jacek Kaczmarek.
Radny Dariusz Zdziarski podkreślił w swojej wypowiedzi, że stawka jest wysoka, ale bez niej system się nie zbilansuje. W tej sytuacji to gmina będzie musiała dołożyć środki do wywozu odpadów, co oznacza, że nie powstaną nowe inwestycje.
– Wtedy nie powstanie ani chodnik, ani droga na osiedlu, ani nie będzie można liczyć na remont świetlicy wiejskiej – dodał Zdziarski.
Radny dodał, że do wyboru jest ta druga, mniej popularna decyzja, dotycząca obciążenia mieszkańców podwyżkami. Podkreślił także, że liczy na to, iż zespół szybko przystąpi do pracy, aby żaden radny nie był zaskakiwany takimi podwyżkami w przyszłości.
Radny Andrzej Michalak podkreślił, że zagłosuje za stawką 39 złotych, choć wolałby poprzeć propozycję, która nie padła podczas sesji, czyli 37 złotych.
– Głosujemy za tą stawką, bo boimy się, że inwestycji nie będzie, a czekają na to mieszkańcy wsi i miasta. Czułem się nieswojo, gdy pan burmistrz powiedział, że samorząd nie zareagował na zmiany, co jego zdaniem było konieczne na początku 2024 roku. Dodam, że wszystko było spięte do maja i załatwione. Nie było potrzeby, aby podnosić stawki. Zatem co od maja burmistrz i radni robili? Może trzeba było reagować wcześniej. Komisja, która powstała, dobrze, że powstała, ale mogła rozpocząć działania już trzy miesiące temu. Dla niektórych taka stawka za śmieci to poważny problem – dodał podczas sesji Andrzej Michalak.
Maciej Szpolorowski podkreślił, że większym problemem w polityce śmieciowej jest fakt, że nie wszyscy złożyli stosowne deklaracje. Radny zaznaczył, że duża rola spoczywa na sołtysach, aby weryfikowali, kto i gdzie mieszka oraz czy wszystkie deklaracje są składane, a dane na nich są prawdziwe.
Radny Mateusz Hanusiak przyznał, że za śmieci w Gminie Kruszwica płacimy za dużo, ale jest to tylko część prawdy. Inną bowiem prawdą jest fakt, że produkujemy coraz więcej odpadów.
– "Kto jest bez winy, niech pierwszy rzuci kamieniem" – zacytował biblijny cytat Mateusz Hanusiak.
Radny podkreślił, że dużym plusem w powołanej przez burmistrza komisji jest obecność Sebastiana Sobeckiego, który zaproponował wiele pomysłów mających na celu optymalizację kosztów związanych z odpadami w gminie. Radny "Samorządnych" dodał, że odpowiedzialność za rosnące koszty odpadów spoczywa także na zwolennikach Unii Europejskiej, ponieważ to w ustawodawstwie UE leży problem, a nie w gminie.
Z tym nie zgodził się Aleksander Budner. Przewodniczący rady podkreślił, że gmina i tak będzie musiała dopłacać do systemu gospodarowania odpadami, nawet przy podwyżkach, a Unia Europejska nie ma wpływu na to, czy w Inowrocławiu powstanie np. spalarnia.
Radny "Porozumienia dla Gminy Kruszwica" podkreślił, że dzisiejsze głosowanie sprawi, iż mieszkańcy stracą zaufanie do radnych. Jest to trudne głosowanie, ale zapewne nie ostatnie, ponieważ za kilka miesięcy poruszone zostaną tematy lokalnych podatków. Samorządowiec zaznaczył, że Gmina Kruszwica nie zarabia na gospodarowaniu odpadami, a jedynie dąży do tego, aby system się bilansował.
– Nikt nie popiera podwyżek. Przy ustalaniu budżetu trzeba jednak zaoferować mieszkańcom coś w formie mądrych inwestycji, takich jak drogi, chodniki i kanalizacja. Ważne, aby ktoś z tego skorzystał – dodał radny.
Głosowanie
Spośród obecnych na sali radnych, 14 samorządowców zagłosowało za podwyżkami. Przeciw głosował Tomasz Frejliszek.
[ZT]36070[/ZT]
[ZT]36060[/ZT]
[ZT]36065[/ZT]
kruszwiczanin20:18, 26.09.2024
system można zbilansować nie tylko poprzez podnoszenie opłat ale także poprzez obniżenie kosztów wywozu widać że nie wszyscy o tym wiedzą
Wyborca20:25, 26.09.2024
Brawo Panie Frejliszek. Jest Pan człowiekiem z godnością.
żart?09:26, 27.09.2024
nie, po prostu wiedział, że reszta zagłosuje na tak bo taka jest konieczność - po prostu wykorzystał to, żeby potem chwalić się, że był przeciwny
Bromba10:43, 01.10.2024
Frejliszku, jak jesteś taki mądry to może spalarnie na twojej działce wybudujemy co ? Nie masz bladego pojęcia o kosztach wywozu śmieci w gminie a swoim sprzeciwem próbujesz się tylko przypodobać mieszkańcom, którzy lubią takich krzykaczy krytykujących wszystko co bodzie obywateli po kieszeniach.
Apel20:34, 26.09.2024
Kiedy wreszcie gmina zreformuje zakład komunalny? Po co tyle ludzi tam jest a w gminie śmieciami zajmuje się następnych kilka osób. Chore to jest. Jak wiadomo wokół gminy płacą mniej. U nas miało być lepiej, No to macie tego swojego burmistrza.
Zwolennik Unii 20:41, 26.09.2024
Że ja niby jestem winien podwyżek cen wywozu odpadów?
Genialne!
Za co jeszcze?
mieszkaniec21:08, 26.09.2024
proponuję zakupić lornetki i rozdać sołtysom aby mogli zgodnie z sugestią pana radnego śledzić mieszkańców panie radny a co z mieszkańcami miasta tam nie ma sołtysa
Gosc12:06, 27.09.2024
W mieście są KSMy i wspólnoty mieszkaniowe i tam pilnują, gorzej w prywatnych kamienicach i lokalach, rotacja duża, wynajmy a deklaracje te same od lat. Na wioskach sołtys wie wszystko więc takie rzeczy powinien kontrolować kto płaci i za ile osób.
Rozczarowanie21:24, 26.09.2024
Bardzo dobrze do sprawy odniósł się Andrzej Michalak. Dopiero teraz burmistrz powołał zespół ds. optymalizacji, a co robił od maja? Niech może ograniczy aktywność na Facebooku i zacznie wreszcie zarządzać jak gospodarz a nie polityk, bo na razie szału nie ma.
Zibi21:46, 26.09.2024
Zrezygnujcie z diet i się zbilansuje.
Stałe tylko podwyżki , czy to są aż tak duże pieniądze , że zaważą na inwestycjach? Śmieszne
WolneMedia 22:12, 26.09.2024
Mamy programy Woda+ Śmieci+ a wcześniej Diety+ co dalej w kolejce czeka ?
Kosmita22:37, 26.09.2024
Wszystko w naszej gminie zaczyna być kosmicznie wysokie, a to cena wody i ścieków, a teraz cena śmieci, zaraz będą wysokie podatki. Do tego kosmiczna pensja pryncypała i diety radnych oraz jakaś hybryda Urzędu wojewódzkiego i fatalna polityka kadrowa do tego bardzo kosztowna. To się musi bilansować, bo za wszystko i tak zapłaci podatnik, nikt się nawet nie zająknie, że przez taką politykę finansową może nie być inwestycji. Najbardziej kuriozalne jest w tym w tym wszystkim to, iż najpierw brali pensje i diety i z wielkim bólem obniżyli cenę do 39 zł, a teraz powołują komisję do spraw optymalizacji kosztów odbioru śmieci i jak twierdzą mają nawet nowe pomysły. To dlaczego ich do tej pory nie wdrożyli, znowu będą brali diety i pensje i wciskali ludziom kit. Wystarczy przyjrzeć się jak sobie radzą ościenne gminy gdzie cena jest dużo niższa, ale nasi mądrale nie będą się od innych uczyć, bo przecież swój rozum mają. Dlatego w naszej gminie kosmos ma się dobrze i pewnie jeszcze długo będzie się miał.
Znowu wyborca00:05, 27.09.2024
Przeczytajcie sobie mój powyższy wpis. Na pisałem prawdę o Panu Frejliszku i jakieś trolle źle to oceniły. Siedzą w komórce i śledzą wpisy. Co im nie pasuje, to od razu komentują. Ale kiepy, żeby negatywnie ocenić działania człowieka, k
Marco z Pola08:24, 27.09.2024
Komunalna w Kruszwicy jest monopolistą i można zrozumieć , że gmina musi podnosić opłaty bo ludzie chcą pracować i godnie zarabiać. Tylko sam pomysł stworzenia takiego cudu był bezsensowny bo brak konkurencji jest zły. Ludzie zamawiają wywóz ścieków np. z Radziejowa bo jest dużo taniej. W Komunalne zagnieździli się starzy wyjadacze , zarząd i im trzeba płacić olbrzymie pieniądze nie pracownika którzy tworzą śmieci. Może niech powstała komisja przedstawi jakie są koszty zatrudnienia , ile zarabiają siedzący na górze tych naszych śmieci a ile zwykły pracownik jest RODO ale można bez nazwisk . Jaką część opłat pożerają zarobki. Gdyby była możliwość przetargów już dawno było by lepiej ale rozumiem że pracę straciło by wtedy wielu mieszkańców gminy.
Komunalka09:51, 27.09.2024
Kiedy reforma komunalki? Tylko faktyczną.
Dziamdziak06:15, 02.10.2024
Mózg se zreformuj , jak masz 🤣🤣🤣
M H12:04, 27.09.2024
Co to za koleś co wymóżdżył, że wina za podwyżki śmieci leży po stronie Unii Europejskiej i jej zwolennikach.
Kto na takich ludzi głosuje. Mógł się lepiej nie odzywać by nie pokazywać swoich "kompetencji".
Jeśli taki jest poziom dyskusji na sesji to nie ma się co dziwić że nie ma żadnych rozwiązań tylko podwyżki.
TlC10:45, 28.09.2024
To absolwent szkoły ojca rydza🤣🤣🤣
Złoty interes12:20, 27.09.2024
O mój królu złoty to jest naprawdę złoty interes który zafundowali mam wspólnie nasi geniusze w samorządzie. Szybko policzmy w 2023r. wpływy z opłat wyniosły 5,858 ml podwyżka jest około 22% to wpływy z opłat w 2025r wyniosą 7,147ml. Podzielmy tą kwotę przez 6tys. ton rocznych odpadów to jedna tona śmieci kosztuje naszego mieszkańca 1191zł.
Rolnik za jedną tonę pszenicy otrzymuje około 800zł. za tonę buraków w przyszłym roku 140 zł, a świniak w skupie prawie tyle co tona śmieci, emerytura rolnicza wynosi 1780zł itd. toć, to czysty absurd śmieci są droższe niż podstawowe produkty rolne. Karuzela absurdu kręci się żwawo a Bogdanowicz twierdzi że wszystko jest racjonalne.
12:25, 27.09.2024
Nawet pół roku nie minęło, a już ustalili burmistrzowi i sobie wysokie uposażenia, burmistrz ściągnął wysokiej klasy specjalistów za pewnie jeszcze większe pieniądze, potem podrożały woda i ścieki, teraz odpady, za miesiąc podniosą podatki. W przyszłym roku zamkną kilka szkół, bo i tak budżet się nie spina. Może lepiej zrobić referendum i już teraz pogonić tych bezradnych przytakiwaczy i ich przewodnika. Gdyby byli przyzwoici to z podwyżkami za odpady wstrzymaliby się do czasu efektów pracy speckomisji, rozliczyli nieudolnych urzędników za kiepską ściągalność - zadłużenie to już bliko 0,5 mln zł, a nie sięgali do kieszeni mieszkańców, bo im brakuje 200 tys. zł. Ale to tylko teoretycznie, bo jeszcze nie ma końca roku. Zadziwiająca była też cisza wybrańców ludu na sesji w temacie podwyżki wody o ponad 30% i ścieków o 57%. Nikt nie zadał publicznie pytania kto do tego dopuścił. Jakoś przez lata nie było słychać by komunalna narzekała na deficyt. Może warto upublicznić jej wyniki
Makato13:06, 27.09.2024
Śmieci w górę , woda w górę, podatek od nieruchomości w górę. Normalnie Monako , miejsce dla bogatych, albo puste miasto
Mimo13:46, 27.09.2024
Niech Bogdanowicz zatrudni więcej swoich nowych dyrektorów to na pewno będzie gmina tańsza a gdzie są teraz ci wszyscy mądrzy radni co tak dużo obiecywali czego na sesji się nie odezwali duże diety brać to dobrze a pan Frejliszek dobrze wiedział że go przegłosują to bohatera zgrywa
Biblista16:18, 27.09.2024
Czytając wypowiedzi naszych mądrych radnych na sesji dotyczących nowej opłaty za śmieci nasuwa się samo takie powiedzenie; poznasz radnego po mowie jego. Weźmy chociaż cytat radnego wzięty prosto z Nowego Testamentu, który głośno oskarża - kto jest bez grzechu niech pierwszy weźmie kamień i rzuci. Można mu odpowiedzieć tak; jakby pan był bez winy to nie trzeba byłoby rzucać kamieniem. Albo inne jego stwierdzenie, że za wysoką cenę w Kruszwicy odpowiada Unia. nie przyszło panu do głowy, że za wysoką cenę odbioru odpadów po części pan odpowiada i koledzy radni, którzy nic nie zrobili aby obniżyć koszty wywozu o tym wszyscy piszą w komentarzach. Jak inny radny ma pomysły w tym temacie to dlaczego ich do tej pory nie wdrożono. Inny radny o długim stażu ubolewa, że go wcześniej oszukano, a jeszcze inny twierdzi, iż z tego powodu nie będzie inwestycji w gminie. Wystarczy sięgnąć po pieniądze unijne dają do 85% całej inwestycji. Mikołaj z innym radnym z namaszczeniem perorują system zbiórki odpadów musi się bilansować, a co ma powiedzieć przeciętny mieszkaniec któremu jego domowy budżet się nie bilansuje? Pewnie powiecie z wyższością to niech się lepiej rządzi, ale to samo można o was powiedzieć lepiej gospodarujcie naszymi podatkami.
Jak długo jeszcze mamy się wstydzić za waszą nieudolność i pazerność?
WolneMedia 21:38, 28.09.2024
Pełna zgoda i rada dla niektórych radnych - lepiej mądrze milczeć niż *%#)!& mówić
Marta07:03, 28.09.2024
To nie wina radnego Frejliszka, ze jest w tym wszystkim sam. Konsekwentnie realizuje zalozenia Nowej Kruszwicy, mimo ze wszyscy sa przeciwni. Ludzie! Nastepnym razem czytajcie program kandydatow, na ktorych glosujecie w wyborach.
FRYTA06:22, 30.09.2024
Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
Mateo08:28, 28.09.2024
Z domu rodzinnego pamiętam, jak rodzice segregowali śmieci na tę co pali się w dzień i te co spala się w nocy. A potem przyszli ci z Uni i kazali segregować do pojemników i płacić. A było tak dobrze.
Praktyczny14:20, 29.09.2024
Proponuję znależść środki wybudować spalarnię smieci i będzie po temacie.Śmiecie stanieją i jeszcze ludzie będą mieli zatrudnienie.Trzeba myśleć!!!!
brawo12:17, 30.09.2024
znajdź środki i zbuduj spalarnie koło swojego domu/bloku. No, do dzieła!
Dowcipniś 15:09, 29.09.2024
Jak przeczytałem, że Bogdanowicz powołał do komisji optymalizacyjnej ceny odbioru odpadów prezesa Komunalki To bardzo podobał mi się komentarz Obserwatora pod innym artykułem, że wpuszczono lisa do kurnika i apelują do niego, aby mniej jadł. Taką to optymalną decyzję podejmuje fachowiec za grubo ponad 20tys. i do tego z całą powagą oświadcza iż wszystko jest racjonalne bo wg. niego cena powinna wynosić 42zł.
obserwator 18:06, 30.09.2024
ciekawe czy ten radny co głosi że unia mu się nie podoba korzysta z chodników ,dróg, wodociągów,kanalizacja i wiele innych rzeczy z dofinansowaniem środków unijny
Fred10:22, 01.10.2024
Oby już więcej nie było żadnej podwyżki bo co jak ktoś ma kilka dzieci w domu to za każde dodatkowo dopłaca te pieniądze, a dzieci przecież nie dokładają nie wiadomo ile śmieci. Najlepsze rozwiązanie dla rządzących niech obywatele płacą więcej i po kłopocie
Maks20:49, 03.10.2024
Dostajesz 800+ na swoje bąbelki...
Bodziu11:08, 01.10.2024
Nie no poprostu kur** no nie, Boże czy Ty to widzisz
Prakseda Burak06:17, 02.10.2024
Ot powiedział co kiedyś zasłyszał i w przekonaniu żyje że błysnął...
Hehe18:44, 03.10.2024
Ej, dlaczego płaczecie? Sami wybraliście burmistrza i radnych. Nikt za was tego nie zrobił. Zamiast czytać program wyborczy, głosowaliście na litość. To teraz nie dziwcie się, że jest jak jest
Hehe ma rację 20:33, 03.10.2024
Dali się złapać na plewy, Oczarował ich ładnym gadaniem a ćmoki polecieli zagłosować.
jakson21:11, 03.10.2024
ciekawe co by było gdyby podwyzka była np.141 zł. od osoby. Społeczeństwo by się ruszyło czy nie....?
szumi13:05, 04.10.2024
dużo szumu tylko jakoś nie widzę protestujących z tego powodu na ulicach.... widocznie za mało podnieśli... śpimy dalej dobranoc
Abc14:42, 04.10.2024
Jeden sesnsowny komentarz.
W sieci każdy mądry narzeka i narzeka. Tak źle, tak nie dobrze. Zbierzmy się, wyjdźmy na ulicę pod to Kruszwickie koryto. Wyraźmy swoje "zadowolenie" co tam sie wyrabia. Jestem za, a nawet przeciw. Ile jeszcze można wytrzymać tą wolną amerykankę??????
Ktos 20:50, 04.10.2024
Cena jak za zboże, a z kontenerów które powinny być dawno na złomie śmieci się wysypują bo wywóz raz na jakiś czas i wszytko wala się w lesie bo nie potrafią ogrodzić terenu. Tak wygląda NATURA2000 w Mietlicy.
1 1
Wiesz co zjesz