Przedstawiciele Policji przedstawili informację o dodatkowych urządzeniach, m.in. wideorejestratorach, które będą funkcjonowały na trasie, oraz o zwiększonej liczbie patroli kontrolujących prędkość.
GDDKiA zadeklarowała ustawienie dodatkowych tablic ostrzegawczych dla kierowców oraz potwierdziła, że głównym argumentem przemawiającym za budową trasy biegnącą nowym śladem była poprawa bezpieczeństwa, m.in. zmniejszenie liczby łuków na trasie.
Podczas spotkania poszczególne służby poinformowały o stanie realizacji inwestycji.
Stan prac związanych z poszczególnymi odcinkami:
Odcinek 1: ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej) został wydany; obecnie trwają prace, a z końcem zimy ruszy pełny front robót.
Odcinek 2: Od węzła Emilianowo do węzła Solec – trwa oczekiwanie na postanowienie RDOŚ kończące procedurę ponownej oceny oddziaływania na środowisko.
Odcinek 3: Procedura ZRID jest na końcowym etapie; pełnomocnik GDDKiA musi uzupełnić dokumentację. Realny termin wydania decyzji to luty 2025 roku, po publicznym obwieszczeniu i zawiadomieniu stron o zebranym materiale dowodowym.
Odcinek 4: Trwa oczekiwanie na postanowienie RDOŚ kończące procedurę ponownej oceny oddziaływania na środowisko.
Zgodnie z informacją GDDKiA, przewidywany okres zakończenia budowy to przełom roku 2026/2027.
Dyskusje podczas spotkania
Podczas posiedzenia Zespołu omówiono propozycje przebiegu trasy w całym województwie kujawsko-pomorskim oraz plany przetargu na odcinku Bydgoszcz-Wyrzysk. Rozważano także warianty przebiegu drogi S10 przez miasto Włocławek. Wojewoda poprosił o szczegółowe informacje po zakończeniu procesu konsultacji społecznych i wysłuchania wszystkich stron.
Postępowania odszkodowawcze
Przekazano informację, że wszyscy właściciele nieruchomości zabudowanych na odcinku nr 1 otrzymali decyzje odszkodowawcze. Pierwsza decyzja została wydana 29 dni roboczych po wydaniu decyzji ZRID dla tego odcinka. Kwoty odszkodowań uzyskały akceptację zarówno właścicieli nieruchomości, jak i płatnika odszkodowania, tj. GDDKiA.
Zespół roboczy ds. S10
Wojewoda powołał Zespół roboczy ds. S10, aby usprawnić działania służb zaangażowanych w proces budowy drogi ekspresowej S10 na etapie uzgodnień oraz przyspieszyć dalsze działania po wydaniu decyzji dotyczących realizacji pierwszego odcinka.
W skład Zespołu wchodzą przedstawiciele kluczowych jednostek, takich jak Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Lasy Państwowe oraz Polskie Koleje Państwowe. Celem Zespołu jest efektywniejsza współpraca, szybsze podejmowanie decyzji oraz płynniejsza wymiana informacji na wszystkich etapach inwestycji.
[ZT]38768[/ZT]
[ZT]38760[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz