Zamknij

Znów ruch na placach budów, a kolejni inwestorzy ujawniają ceny

19:39, 20.02.2025 Aktualizacja: 06:01, 21.02.2025
Skomentuj

Z najnowszych danych GUS dotyczących budownictwa mieszkaniowego wynika wyraźnie, że styczeń 2025 r. był bardzo dobrym miesiącem, jeśli chodzi o inwestycje. Cały miniony rok był drugim najlepszym okresem w historii pod względem liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto. Deweloperzy zainicjowali w tym czasie inwestycje obejmujące ponad 152 tys. nowych lokali. Ogólnego, dobrego wyniku w 2024 r. nie zmienił nawet kiepski grudzień, w którym rozpoczęto budowę zaledwie nieco ponad 8 tys. mieszkań.

Mieszkania, których budowę rozpoczęto

Mogło się wydawać, że obniżona dynamika, którą obserwowaliśmy w grudniu, będzie widoczna również w wynikach styczniowych. Tymczasem pierwszy miesiąc nowego roku okazał się dla branży naprawdę solidny, a inwestorzy ruszyli z budową 12,6 tys. lokali. Jest to niewiele gorszy rezultat niż miesięczna średnia dla całego 2024 r., która wyniosła 12,7 tys. mieszkań.

Utrzymanie wysokiego tempa budów przy jednoczesnych przeciętnych wynikach sprzedażowych skutkowało dalszym wzrostem oferty dostępnych mieszkań, która według danych Otodom Analytics ponownie przekroczyła historyczne rekordy i dla 7 największych rynków wynosi obecnie ponad 57 tys. lokali – komentuje Patryk Kozierkiewicz, radca prawny w Polskim Związku Firm Deweloperskich.

Bieżący rok nie zwiastuje raczej nagłych, pozytywnych impulsów popytowych na rynku mieszkaniowym. Po pierwsze, ewentualna zmiana poziomu stóp procentowych jest prawdopodobna raczej w okolicach III kwartału, po drugie zaś – co zgodnie twierdzą ekonomiści – prognozowane jest obniżenie poziomu stóp o ok. 0,75 p.b. A to poprawiłoby zdolność kredytową o maksymalnie kilkanaście procent.

Oznacza to, że w świetle wysokiej oferty i wciąż przeciętnego popytu, w perspektywie roku dynamika nowych inwestycji powinna sukcesywnie wyhamowywać. Część inwestorów przed inicjowaniem nowych inwestycji skupi się bowiem na dokończeniu projektów w toku – uważa Patryk Kozierkiewicz.

Pozwolenia na budowę

Początek roku przyniósł znaczne obniżenie tempa pozwoleń na budowę uzyskanych przez inwestorów. 13 128 mieszkań to najsłabszy rezultat dla pojedynczego miesiąca liczonego od sierpnia 2023 r.

Prognozujemy, że aktualny wysoki poziom oferty i niezadowalająca sprzedaż będą odwodzić część inwestorów, szczególnie tych działających w mniejszej skali i incydentalnie, od procedowania nowych projektów. Będzie to skutkowało kilku- lub kilkunastoprocentowym spadkiem liczby uzyskiwanych pozwoleń w skali roku – zauważa radca prawny PZFD.

Lokale oddane do użytkowania

W styczniu inwestorzy oddali do użytkowania zaledwie 8,3 tys. mieszkań, co jest wynikiem o 25 proc. słabszym od analogicznego okresu rok wcześniej i o 39 proc. słabszym w zestawieniu z minionym grudniem.

Z uwagi na długotrwały cykl inwestycji, liczba oddawanych mieszkań nie do końca odzwierciedla aktualną sytuację rynkową, a jest raczej konsekwencją wydarzeń rynkowych sprzed około dwóch lat. Był to natomiast czas obniżonej aktywności inwestycyjnej, co wynikało z wysokich stóp procentowych, wysokiego poziomu inflacji i skutków wojny na Ukrainie. Dlatego też, w całym 2025 roku należy spodziewać się niższych wyników mieszkań oddawanych do użytkowania niż miało to miejsce w latach 2019-2023 – komentuje Patryk Kozierkiewicz.

Ceny mieszkań

Przed kilkoma dniami Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nowy projekt ustawy, która ma pozwolić uruchomić portal z cenami transakcyjnymi mieszkań, czyli obiecywany "Portal Dom". Do Sejmu trafił też projekt dotyczący ujawniania przez deweloperów cen mieszkań tak, by nie trzeba było wysyłać zapytań dotyczących poszczególnych inwestycji. Nie czekając na nowe regulacje, część firm deweloperskich już zmieniła polityki sprzedaży.

PZFD uważa, że publikowanie cen mieszkań przez deweloperów to istotny element budowania transparentnego i profesjonalnego rynku nieruchomości.

Polski Związek Firm Deweloperskich rekomenduje firmom zrzeszonym stosowanie tej praktyki jako standardu, który przynosi korzyści zarówno klientom, jak i samym deweloperom. Jawność cenowa pozwala kupującym podejmować świadome decyzje, zwiększa ich komfort i eliminuje niepotrzebne bariery w dostępie do informacji – uważa Bartosz Guss, dyrektor generalny PZFD.

[ZT]39716[/ZT]

[ZT]39715[/ZT]

[ZT]39711[/ZT]

(PZFD)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%