Zamknij

NIK: Nieprawidłowości we wszystkich skontrolowanych szpitalach wojewódzkich

06:46, 21.02.2025 Aktualizacja: 06:51, 21.02.2025
Skomentuj

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła audyt w 16 szpitalach wojewódzkich w Polsce w latach 2021-2023. We wszystkich skontrolowanych placówkach stwierdzono nieprawidłowości dotyczące zarówno organizacji i realizacji świadczeń zdrowotnych, jak i gospodarki finansowej.

Główne problemy w szpitalach wojewódzkich

Wśród najpoważniejszych naruszeń wskazano:

  • brak udzielania pacjentom wymaganych informacji o zasadach przyjęć, listach oczekujących oraz trybie składania skarg,
  • unikanie procedur konkursowych przy wyborze kadry zarządzającej,
  • niewystarczający poziom zatrudnienia personelu lekarskiego i pielęgniarskiego,
  • zbyt długie dyżury lekarzy – w jednym przypadku stwierdzono nieprzerwany czas pracy wynoszący 103,5 godziny.

Nieprawidłowości w systemie ochrony zdrowia

NIK zwraca uwagę na brak jasnego podziału kompetencji między szpitalami wojewódzkimi a powiatowymi, co wpływa na efektywność systemu opieki zdrowotnej. Ponadto finansowanie placówek medycznych przez NFZ odbywa się w sposób nieprzewidywalny, a opóźnienia w rozliczeniach sięgają nawet 9 miesięcy.

Szpitale wojewódzkie borykają się również z niedoborem personelu. W niektórych przypadkach normy zatrudnienia pielęgniarek nie były spełnione, a w innych nie ustalono ich wcale. Dodatkowo wynagrodzenia w ochronie zdrowia rosną szybciej niż finansowanie z NFZ, co wpływa na kondycję ekonomiczną placówek.

Problemy z infrastrukturą i finansami

Brak środków na inwestycje w infrastrukturę techniczną, sprzęt medyczny oraz rozwój nowych technik diagnostycznych to kolejna bariera wskazana przez kontrolerów. Rosnące koszty eksploatacji, inflacja oraz wzrost wynagrodzeń personelu niemedycznego dodatkowo obciążają budżety szpitali.

W obszarze finansowym NIK stwierdziła m.in. brak odpowiednich zasad rachunkowości, nieterminowe regulowanie płatności i niedostateczną skuteczność działań windykacyjnych. Niektóre szpitale nie umieszczały wymaganych raportów finansowych w Biuletynie Informacji Publicznej.

Szpital we Włocławku

W Polityce rachunkowości nie określono szczegółowych zasad szacowania prawdopodobnych przyszłych rezerw. Szpital, w okresie objętym kontrolą tworzył rezerwy m. in. na nagrody jubileuszowe, odprawy emerytalne, postępowania sądowe, jednak szczegółowe metody, jakimi te rezerwy wyceniono, nie znalazły odzwierciedlenia w zapisach Polityki rachunkowości.

Nie dokonał wyceny procedur medycznych, nie sporządził wykazu realizowanych w poszczególnych komórkach procedur medycznych zgodnych z klasyfikacją ICD-9, tj. nie wdrożył w pełni standardu rachunku kosztów.

Nie regulował swoich zobowiązań terminowo. Według stanu na 31 grudnia 2023 r. Szpital posiadał zobowiązania wymagalne w kwocie 6279,7 tys. zł. Nieterminowe regulowanie zobowiązań skutkowało, w samym okresie objętym kontrolą, zapłatą odsetek w kwocie 583,7 tys. zł.

NIK przedstawiło rekomendacje

Najwyższa Izba Kontroli rekomenduje Ministerstwu Zdrowia m.in. podjęcie działań w celu lepszej koordynacji zasobów systemu opieki zdrowotnej, zmian w procedurach wyboru kadry zarządzającej oraz wprowadzenie limitów maksymalnego czasu pracy lekarzy zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych.

Raport wskazuje, że skala nieprawidłowości w szpitalach wojewódzkich była mniejsza niż w szpitalach powiatowych, jednak wciąż wymaga podjęcia działań naprawczych w celu poprawy funkcjonowania systemu ochrony zdrowia.

 

 

[ZT]39725[/ZT]

[ZT]39721[/ZT]

(MP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%