Zamknij
REKLAMA

Jest 10,5 mln zł na rozwój przedsiębiorczości! Kto skorzysta z tych pieniędzy?

05:25, 11.10.2018 | N.S ddwloclawek.pl
REKLAMA
Skomentuj

Samorząd województwa dostał 10,5 mln zł na rozwój przedsiębiorczości w regionie. Projekt „Regiogmina” ma być realizowany przez blisko trzy lata i objąć sektor małych oraz średnich firm.

W Kujawsko-Pomorskiem działa ponad 80 tys. małych i średnich firm. W sumie pracuje w nich ponad 400 tys. osób. Polskie MSP generują prawie połowę PKB i tworzą miejsca pracy dla prawie 70 procent zatrudnionych. Mają jednak mniejszy udział w krajowym PKB niż średnia Unii Europejskiej. Są też mniej produktywne, mniej innowacyjne i mniej inwestują.

Zwiększenie ich konkurencyjności ma umożliwić projekt „Regiogmina”. Jego liderem jest województwo kujawsko-pomorskie, a partnerami Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Projekt otrzymał właśnie dofinansowanie w ramach konkursu „Gospostrateg” organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Budżet przedsięwzięcia, finansowanego w całości z grantu to 10,5 mln zł. Kujawsko-Pomorskie jest jednym z dwóch polskich regionów, które otrzymały tego rodzaju wsparcie.

- Na podstawie rozległych badań sektora MSP chcemy uzyskać dane i wnioski, które pozwolą utworzyć obserwatorium gospodarcze - ważne narzędzie administracyjne, które będzie definiować problemy i wskazywać obszary interwencji w celu pobudzania rozwoju gospodarczego. Mam nadzieję przyczyni się do tego, że nasza gospodarka przyspieszy – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Realizację projektu zaplanowano na 32 miesiące. W tym czasie zespoły badawcze przeprowadzą dogłębne badanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w regionie. Kompleksowe informacje o kujawsko-pomorskich firmach zostaną zebrane w Regionalnym Obserwatorium Gospodarczym. Będzie to trwale aktualizowana baza danych, z których korzystać będą mogły m. in. samorządy i instytucje wsparcia. Projekt zakłada również diagnozę istniejących i identyfikację nowych instrumentów oddziaływania na rozwój regionalnej gospodarki, a także wskazanie koniecznych zamian instytucjonalnych i legislacyjnych.

Celem tych działań jest wypracowanie skutecznych narzędzi działających na rzecz przedsiębiorców, oferowanych na poziomie gmin i powiatów. Proponowane rozwiązania mają uwzględniać rozwój współpracy między firmami, pomoc kapitałową, działania zmierzające do pozyskiwanie nowych inwestorów i inwestycji dla regionu oraz pomoc lokalnym firmom w rozwoju działalności eksportowej i innowacyjnej. Na ich przetestowanie pozwoli specjalny pilotaż, który zostanie przeprowadzony w 21 gminach.

(N.S ddwloclawek.pl)
REKLAMA

Komentarze (2)

KruszwiczaninKruszwiczanin

5 0

Starczy na zespół badawczy może trochę zostanie 07:59, 11.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KruszwiczaninKruszwiczanin

3 0

Przy obecnej skuteczności pozyskiwania funduszy i dotacji to pewnie trzeba będzie jeszcze dopłacić do interesu. :) 10:51, 11.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© mojakruszwica.pl | Prawa zastrzeżone