Zamknij

12 listopada będzie dniem wolnym, ale nie dla wszystkich! Kto pójdzie wtedy do pracy?

21:40, 26.10.2018 | Daniel Wiśniewski [email protected]
REKLAMA
Skomentuj

 

W nocy z wtorku na środę sejm przyjął projekt ustawy dotyczący ustanowienia 12 listopada 2018 roku dniem wolnym od pracy. Jego autorzy argumentowali to tym, że 11 listopada w bieżącym roku wypada w niedzielę, a wtedy Polakom wolne nie przysługuje.

O pomyśle Prawa i Sprawiedliwości informowaliśmy już we wtorek. Parta rządząca chciała, aby Polacy w poniedziałek po święcie narodowym nie szli do pracy i w ten sposób mogli swobodnie świętować okrągłą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z projektu ustawy wynikało, że dzień ten ma być świętem narodowym.

Zanim doszło do głosowania nad projektem Sejm odrzucił pomysł wycofania z czytania ustawy. Przyjęto też 3 poprawki. Z jednej z nich wynika, że świadczenia opieki zdrowotnej w szpitalach, poradniach specjalistycznych i w przychodniach finansowane z budżetu będą tego dnia udzielane według zaplanowanej kolejności. To odpowiedź na uwagi Polaków, którzy zwracali uwagę na osoby, które długo czekają w kolejkach do specjalisty, a wizyty mają zaplanowane właśnie na 12 listopada.

Ustawa zakłada, że 12 listopada nie obowiązują zasady dotyczące ograniczenia handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele oraz święta, o których mowa w ustawie z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Otwarte mają być też apteki. Podczas sejmowych obrad opozycja zwracała uwagę na to, że projekt ustawy nie jest potrzebny i wpłynie negatywnie na polską gospodarkę.

- Czy to jest wiejskie wesele, że to ma tydzień trwać? Czy jest kraj na świecie, który buduje swoje bogactwo, świętując czy pracując? Nie ma pieniędzy dla niepełnosprawnych, a jest na świętowanie? - mówił w Sejmie Ryszard Petru z koła poselskiego Liberalno-Społeczni.

Za projektem głosowało 233 posłów, a 105 było przeciw. 77 parlamentarzystów wstrzymało się od głosu. 


 

(Daniel Wiśniewski [email protected])
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© mojakruszwica.pl | Prawa zastrzeżone