Zamknij

ZUS wprowadzi ważne zmiany! Za to można stracić emeryturę lub rentę

19:36, 06.09.2019 (inf. pras./oprac. N.S) Aktualizacja: 19:36, 10.09.2019
Skomentuj

Od 1 września obowiązują nowe progi dodatkowych dochodów, które mogą osiągnąć emeryci i renciści, by nie stracić świadczeń. Limity są niższe niż dotychczas, co oznacza, że niektóre osoby, które wcześniej ich nie przekraczały, teraz stracą emeryturę lub rentę.

Przejście na emeryturę, czy rentę to nie zawsze koniec pracy. Każdy emeryt, rencista ma prawo dorobić do swojego świadczenia.

- Aktywność zawodowa naszych świadczeniobiorców ciągle rośnie i tylko w ciągu ostatnich czterech lat liczba pracujących emerytów wzrosła o ok. 30 proc. Każdy emeryt i rencista ma prawo dorobić do swojego świadczenia, musi jednak pamiętać, że dodatkowe zarobki mogą wpłynąć na to, czy ZUS zawiesi bądź zmniejszy świadczenie

– ostrzega Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny (60 lat kobiety i 65 lat mężczyźni) mogą dorabiać do swojej emerytury bez ograniczeń. Bez ograniczeń mogą również dorabiać renciści, którzy pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy pozostaje w związku ze służbą wojskową, oraz renty rodzinne przysługujące po uprawnionych do tych świadczeń. O limitach w dorabianiu muszą natomiast pamiętać wcześniejsi emeryci i pozostali renciści, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego.

Na to, czy ZUS zawiesi lub zmniejszy świadczenie, ma wpływ przede wszystkim przychód z działalności, od której są obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne, np. z umowy o pracę czy umowy zlecenia. Nowe progi mają obowiązywać w okresie od 1 września do 30 listopada 2019 roku.

W tym czasie seniorzy, którzy pobierają wcześniejsze emerytury oraz renciści mogą dorobić bez żadnych konsekwencji do 3 387,50 zł. Jeśli osiągną przychód przekraczający 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale nie wyższy niż 130 proc. (6 291,10 zł), świadczenie zostanie zmniejszone o kwotę przekroczenia. Jeśli natomiast dochód przekroczy 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, ZUS zawiesi wypłatę świadczenia.

Od 1 września niższa jest też kwota przychodu, jaką mogą uzyskać osoby pobierające rentę socjalną. Wynosi ona 3387,50 zł, ale po jej przekroczeniu świadczenie będzie zawieszone, a nie zmniejszone.

((inf. pras./oprac. N.S))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%