Zamknij

W piątek upływa termin złożenia wniosku o poprawkowy egzamin maturalny

14:06, 13.08.2020 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

W tym roku w związku z epidemią koronawirusa egzaminy maturalne odbyły się nie w maju, jak w latach ubiegłych, ale w czerwcu. Sesja w terminie głównym przeprowadzona została w dniach 8-29 czerwca. Abiturienci, którzy z przyczyn zdrowotnych lub losowych, nie mogli przystąpić do egzaminu w czerwcu, mogli to zrobić w terminie dodatkowym w dniach 8-17 lipca. Wyniki matur zostały ogłoszone 11 sierpnia.

Maturzyści, którzy nie zdali jednego egzaminu obowiązkowego mają prawo do poprawki we wrześniu. W piątek upływa termin złożenia przez nich pisemnych wniosków w tej sprawie w macierzystych szkołach.

Centralna Komisja Egzaminacyjna podała, że maturę zdało 74 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. Prawo do poprawki ma 17,2 proc. abiturientów.

Spośród absolwentów liceów maturę zdało 81,1 proc., a prawo do poprawki ma 12,5 proc.

Spośród absolwentów techników maturę zdało 62,2 proc., a prawo do poprawki ma 24,9 proc.

Maturzyści muszą obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (obligatoryjne są na poziomie podstawowym; chętni mogą je zdawać także na rozszerzonym). Abiturienci muszą też obowiązkowo przystąpić do jednego pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru. Chętni mogą przystąpić jeszcze do pięciu takich egzaminów.

W tym roku nie było dwóch - obowiązkowych w latach ubiegłych - egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego. Przeprowadzone zostały tylko i wyłącznie dla zdających, którzy muszą przedstawić wynik uzyskany z egzaminu ustnego w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną.

Aby zdać maturę, trzeba uzyskać z przedmiotów obowiązkowych co najmniej 30 proc. punktów możliwych do zdobycia. W przypadku przedmiotów do wyboru nie ma progu zaliczeniowego.

Maturzysta, który nie zdał jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki we wrześniu.

Aby przystąpić do egzaminu w tym terminie, maturzysta musi do piątku, 14 sierpnia złożyć pisemny wniosek o zamiarze przystąpienia do egzaminu maturalnego w terminie poprawkowym. Wniosek jest dostępny na stronie internetowej CKE jako załącznik do informacji na temat tegorocznych wyników matur.

Egzamin poprawkowy zostanie przeprowadzony 8 września. Rozpocznie się o godzinie 14.00. W latach ubiegłych egzaminy poprawkowe odbywały się rano.

Informacje o miejscach, gdzie będzie przeprowadzany egzamin zostaną opublikowane na stronach internetowych okręgowych komisji egzaminacyjnych do 31 sierpnia. Maturzysta zdawać będzie poprawkę w miejscu wskazanym mu przez macierzystą OKE.

Wyniki egzaminów poprawkowych abiturienci poznają 30 września.

Maturzysta, który nie zdał więcej niż jednego obowiązkowego egzaminu, może poprawiać wyniki dopiero za rok.

Egzaminu z więcej niż jednego przedmiotu nie zdało 8,8 proc. tegorocznych absolwentów (dwóch egzaminów nie zdało 6,8 proc. abiturientów, a 2 proc. nie zdało trzech). Wśród absolwentów liceów takie osoby stanowią 6,4 proc., wśród absolwentów techników - 12,9 proc. (Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka dsr/ mhr)

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz