Zamknij

Stowarzyszenie Edukacji i Rozwoju Amicus z projektem RAZEM DLA NASZEGO MIASTA

15:03, 23.12.2021 | .

Stowarzyszenie Edukacji i Rozwoju Amicus w Kruszwicy dzięki pozyskanej dotacji z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej od początku maja do końca grudnia br. realizuje projekt edukacyjny RAZEM DLA NASZEGO MIASTA.

- Uczestniczy w nim ponad 30 mieszkańców miasta i gminy Kruszwica 60+, którzy z dużym zaangażowaniem biorą udział w spotkaniach, warsztatach, szkoleniach, konferencjach, wyjazdach studyjnych i innych formach aktywnej edukacji nieformalnej informuje Dorota Pronobis, prezes Stowarzyszenia Amicus. – Do kadry szkoleniowej naszego projektu należą, m.in. Ilona Gawrońska, Jolanta Wiśniewska, Hanna Springer, Anna Bryll, Bogumił Pronobis, Przemysław Bohonos, Mateusz Ślusarek. Do realizacji projektu włączyły się także różne instytucje, m.in. Gmina Kruszwica, Miejsko-Gminna Biblioteka w Kruszwicy, Nadgoplański Park Tysiąclecia, Nadgoplański Oddział PTTK oraz Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy.

[FOTORELACJA]2151[/FOTORELACJA]

Patronat medialny sprawują: strona FB Głos Kruszwickiego Seniora, portal informacyjny Moja Kruszwica oraz gazeta samorządowa Panorama Kruszwicka.   

- Mimo, że na emeryturze jestem już od lat, na nudę nie narzekam, bo angażuję się w różne projekty, ich organizację i realizację  – podkreśla Maria Domańska, przewodnicząca Uniwersytetu III Wieku w Kruszwicy i członek Stowarzyszenia Amicus.

Uczestnicy projektu, pod kierunkiem studia animacji 25FRAMES opracowali filmik pt. Nadgoplańskie skarby, promujący Kruszwicę oraz wymyślone w trakcie projektu lokalne marki – pyrki i miody nadgoplańskie. Zapraszamy do jego obejrzenia:

[FOTORELACJA]2343[/FOTORELACJA]

W trakcie trwania projektu podjęta została decyzja o powołaniu Klubu Seniora Amicus. Dokonano też wyboru jego władz. Przewodniczącą jednogłośnie została Anna Urbańska.   

[ZT]18489[/ZT]

- Udział w projekcie RAZEM DLA NASZEGO MIASTA umożliwia rozwój społeczny i obywatelski  kruszwickich seniorów, którzy uczestniczyli w debatach oksfordzkich  oraz w zajęciach, pozwalających zrozumieć lokalną demokrację. To podczas tych zajęć powołali Klub Seniora Amicus i wybrali swoich przedstawicieli, jako lokalnych liderów, do jego władz. Realizowali też projekty społeczne, we współpracy z samorządem, które mają na celu dalszy ich rozwój  i pogłębienie świadomości obywatelskiej, by na zasadzie partycypacji społecznej włączać się w proces zarządzania miastem i gminą - podkreśla Przemek Bohonos, redaktor i dziennikarz, prezes Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego, trener i edukator partycypacji społecznej.

Na bazie doświadczeń pozyskanych przez nasze Stowarzyszenie podczas realizacji projektu RAZEM DLA NASZEGO MIASTA, jak i wcześniejszych działań społecznych oraz obywatelskich, powstaje podręcznik o tym, jak pracować z seniorami, adresowany zarówno do instytucji, placówek edukacyjnych i organizacji pozarządowych działających na rzecz aktywizacji społecznej seniorów, jak również seniorów aktywnie działających lub chcących się zaangażować w inicjatywy społeczne czy obywatelskie na rzecz swojej Małej Ojczyzny. – Nasza publikacja dotrze do blisko 100 placówek w całej Polsce – informuje Dorota Pronobis. 

[FOTORELACJA]2269[/FOTORELACJA]

Nowość stanowią webinary, dostępne na stworzonej w ramach projektu stronie Fb Głos Kruszwickiego Seniora (www.facebook.com/Głos-kruszwickiego-seniora-108672951520107), którą Stowarzyszenie Amicus zamierza dalej prowadzić, również po zakończeniu realizacji projektu.

 ……………………………………………..                                                                                                                                                                          

Projekt dofinansowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ze środków programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025.

[ZT]18547[/ZT]

[ZT]18551[/ZT]

[ZT]18392[/ZT]

 

(reklama)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%