Zamknij

Dostojny Bielik nad Gopłem. Nad Notecią  ptak ma swoje gniazda [FOTO]

13:18, 27.07.2023 PB Aktualizacja: 13:19, 27.07.2023
Skomentuj

O ile bielika trudno spotkać w samej Kruszwicy (pojawia się stosunkowo rzadko) to już nad wodami Noteci (w kierunku Inowrocławia) ptak ma swoje gniazda. Bogactwo tamtejszego ptactwa jest bardzo duże - spotkamy kormorany, czaple i bieliki właśnie.

Bielik choć orłem nie jest, to występują pod zwyczajową nazwą jako orzeł bielik (Haliaeetus albicilla), to jeden z najbardziej majestatycznych drapieżników latających w europejskim niebie. Głównie znany z jego wyjątkowej wielkości i imponującego wyglądu, bielik jest przedmiotem wielu badań, zainteresowań i inicjatyw ochrony przyrody. Dzisiaj udało się nam go ująć zarówno na drzewie, jak i w locie.

[ZT]24966[/ZT]

Bieliki są dużymi ptakami szponiastymi, które osiągają długość ciała do 100 cm, z rozpiętością skrzydeł od 200 do 250 cm. Są niezwykle silne, z potężnymi szponami zdolnymi do złapania i przeniesienia zdobyczy ważącej do 4 kg. Bielik jest jednym z największych orłów na świecie i niewątpliwie największym w Europie.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych cech bielika jest jego biały ogon, który kontrastuje z ciemnobrązowym upierzeniem na reszcie ciała. Ta cecha nadaje mu nazwę "bielik", chociaż pełne białe upierzenie ogona pojawia się dopiero u dorosłych osobników w wieku około pięciu lat.

Bieliki są ptakami, które preferują tereny wodne, takie jak jeziora, rzeki i wybrzeża morskie, gdzie polują na ryby, ptaki wodne, a także drobne ssaki. Są znanymi "oportunistami", potrafiącymi skorzystać z różnych źródeł pokarmu, w tym padliny.

[FOTORELACJA]3114[/FOTORELACJA]

Populacje bielików w Europie, szczególnie w Europie Środkowej, przez wiele lat doświadczały drastycznego spadku. Prześladowanie przez człowieka, utrata siedlisk i zanieczyszczenie środowiska chemikaliami takimi jak DDT prowadziły do znacznego spadku liczby tych ptaków. W Polsce w połowie XX wieku populacja bielika spadła do około 30 par lęgowych.

Jednak dzięki skoordynowanym wysiłkom na rzecz ochrony bielika, populacja tych wspaniałych ptaków zaczęła się odradzać. Programy reintrodukcji, ochrona siedlisk, edukacja społeczeństwa, a także prawne środki ochrony doprowadziły do stopniowego powrotu bielika do jego naturalnych siedlisk.

W chwili obecnej, bielik jest symbolem ochrony dzikiej przyrody i sukcesem ochrony gatunków. W Polsce liczebność populacji bielika osiągnęła ponad 1000 par lęgowych, co pokazuje, że ochrona przyrody może przynieść wymierne efekty.

Bieliki to nie tylko symbole dzikiej natury, ale także ważni członkowie ekosystemów, które zamieszkują. Mają znaczący wpływ na strukturę i funkcjonowanie ekosystemów, kontrolują populacje ich zdobyczy i przyczyniają się do utrzymania bioróżnorodności.

Bieliki, ze swoją majestatyczną posturą i niepowtarzalnymi cechami, zasługują na naszą uwagę i szacunek. Ich historia to przypomnienie o wartości dzikiej przyrody i naszej odpowiedzialności za jej ochronę.

[ZT]24956[/ZT]

[ZT]24958[/ZT]

[ZT]24947[/ZT]

(PB)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(7)

Bielik.Bielik.

6 0

Bardzo często widzę bieliki szybujące nad półwyspem potrzymiech. W samo południe upalnych dni patrolują cały teren. Wczesnym rankiem bardzo dobrze je słychać jak "gdakają" sobie siedząc gdzieś na gałęziach tamtejszego lasu. Dwa razy w życiu widziałem go naprawdę z bliska. Raz z odległości około dwóch metrów gdy go nagle rowerem "najechałem" gdy chodził po małej plażyczce nad brzegiem gopła a drugi raz siedząc na rybach zaatakował szponami jakąś rybę w wodzie i odleciał w stronę potrzymiecha... 13:40, 27.07.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

JaJa

2 0

Na terenie Parku są przynajmniej dwie pary gniazdujące (jedna właśnie na Potrzymiechu), druga w odległości około 2.5 km od Kruszwicy. Kiedyś widziałem szybującego orła nad ul. Słoneczną, nie wspominając , ze często widać je nad Grodztwem. 22:21, 27.07.2023

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

BielikBielik

1 0

Tak zgadza się na potrzymiechu mają gniazdo , znam dokładną lokalizację nawet. Pewnie że mogłeś je widzieć nad Grodztwem bo takie patrolujące bieliki mają rozmach i bardzo duży rewir. Nad potrzymiechem czasem widzę trzy sztuki latające w jednym momencie , przypuszczam że jedna sztuka to zeszłoroczne młode lub dwulatek tej pary co tam się gnieździ.
Nad potrzymiechem latają codziennie i tam je widzieć to nic spektakularnego, widzę je prawie za każdym razem gdy jestem na rybach. 09:30, 28.07.2023


Rób tak dalej misiu.Rób tak dalej misiu.

1 0

No to jesteś super fajny gość,że je widzisz i mówisz nam tu,że sobie ładnie latają we trójkę nad Potrzymiechem.Trzymaj tak dalej misiu i mam nadzieję,że tam sobie tak nie kłusujesz at hock. 20:36, 29.07.2023


BielikBielik

1 0

Z ciekawostek również dodam że od jakichś dwóch lat widuję też nad Gopłem czaplę białą której wcześniej tutaj nie widywałem... 10:34, 28.07.2023

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

JaJa

0 0

Czapla biała to raczej nie nowość, przynajmniej dla mnie. Wielokrotnie widać ja na Gople szczególnie pod koniec wakacji, jak zresztą w całej Polsce. Nie pamiętam kiedy widziałem ja pierwszy raz, ale pewnie w latach `00, możne już w 90 tych.
Jako przyrodnik amator widziałem nad Gopłem kilka ciekawych dla mnie ptaszków jak ślepowron, lelek, rybołowy regularnie na przelotach czy ostatnio widywany regularnie bocian czarny. Powodzenia na rybach i ciekawych obserwacji! 17:42, 28.07.2023


BielikBielik

2 0

Czytając powyższą odpowiedz byłem właśnie na nocnym połowie , rano pięknie gdakały bieliki na potrzymiechu a całą noc towarzyszyło mi pohukiwanie puszczyka, uwielbiam tą nadgoplańską przyrodę... 18:15, 29.07.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%