Feliks Brzozowski urodził się w 1836 roku w Warszawie. Uczył się w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Chrystiana Breslauera.w latach 1852-1859. Tworzył głównie drobiazgowo malowane krajobrazy, zwłaszcza motywów leśnych. W podróżach po Polsce powstawały pejzaże z okolic Ojcowa, z Tatr oraz widoki zamków. Wyjazdy za granicę (Alpy, Krym) nie odznaczyły się w jego twórczości.
Swoje prace wysyłał do krakowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. W Warszawie wystawiał je w Salonie Krywulta oraz w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych od jego powstania. Od 1865 zamieszczał ilustracje w warszawskich czasopismach (Tygodnik Ilustrowany, Biesiada Literacka, Kłosy).
W serwisie poliart.biz opublikowana została ilustracja będącą uwiecznieniem przez Brzozowskiego Kruszwicy, a dokładnie Jeziora Gopło. Ilustracja jest techniką druku na papierze o wymiarach 135x205 mm (kompozycja) i ukazała się 16 lipca 1886 roku na łamach Biesiady Literackiej nr 29.
W tle widok Kruszwicy. Jezioro jest głównym elementem kompozycji, z powierzchnią wody odbijającą światło w sposób sugerujący falowanie lub niespokojne wody. Może to wskazywać na obecność wiatru lub nadchodzącej burzy.
W tle widać zarys budowli przypominającej kolegiatę, z charakterystyczną wieżą. Sylwetka ta dodaje historycznego i architektonicznego zainteresowania do krajobrazu.
Drzewa i roślinność wokół jeziora tworzą naturalny, spokojny, ale jednocześnie dramatyczny nastrój sceny. Użycie światła i cieni wzmacnia głębię i realizm rysunku.
Obraz jest połączeniem elementów naturalnych i architektonicznych, uchwyconych w artystyczny sposób z uwzględnieniem światła i tekstury.
Zachowana cała karta oraz anonimowy tekst w kserokopii. Ilustrację można zakupić tutaj.
[ZT]33963[/ZT]
[ZT]33962[/ZT]
[ZT]33966[/ZT]
[ZT]33968[/ZT]
0 0
Nic tu nie widać.
0 0
Że to Gopło to rozpoznałem po drzewie, ale że to dalej to Kruszwica to za cholerę nie uwierzę🤣
0 0
Musiał się czegoś wcześniej nawdychać albo nażreć.