Listy Chany to wyraz miłości ponad złem, ciemnością i śmiercią. Spotkanie poprowadzi Magdalena Jagiełłowicz. Z Anną Baśnik rozmawiać będzie Mateusz Brucki, a oprawę artystyczną zapewni Iwona Jasińska.
Anna Baśnik
Absolwentka bibliologii na Uniwersytecie Warszawskim. Mieszka w Warcie. Pracuje w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sieradzu, jest autorką sześciu książek: czterech książek poetyckich dla dorosłych – Zatrzymane w kadrze (Sieradz 2007), Smak życia (Sieradz 2009), Slajdy (Kalisz 2014), Listy Chany oraz dwóch książek dla dzieci z wierszami i opowiadaniami – Duszki (Sieradz 2022) oraz Witusie (Kraków 2023).
Jej wiersze znajdziemy w ponad 30 ogólnopolskich antologiach literackich, a także na portalach Pisarze Polscy i Salon Literacki. Laureatka konkursów poetyckich w Bełchatowie, Bydgoszczy, Kaliszu, Głogowie, Turku i Kruszwicy. Jurorka ogólnopolskich konkursów poetyckich w Sieradzu i Turku. Uczestniczka Ogólnopolskich Literackich Spotkań Pokoleń w Kruszwicy, Głogowskich Konfrontacji Literackich oraz Ogólnopolskich Festiwali Poetyckich im. Wandy Karczewskiej w Kaliszu.
Mateusz Brucki
(ur. 28 marca 1987 r. w Starogardzie Gdańskim) – polonista, poeta, animator kultury. Autor pięciu tomików poezji, laureat wielu ogólnopolskich konkursów literackich. Od lat związany z Ogólnopolskimi Literackimi Spotkaniami Pokoleń w Kruszwicy-Kobylnikach. Ponadto entuzjasta Kociewia i Borów Tucholskich.
Iwona Jasińska
Muzyk-wokalistka, trenerka wokalna, kompozytorka muzyki do tekstów z almanachów poetyckich Ogólnopolskich Literackich Spotkań Pokoleń Kruszwica-Kobylniki 2007-2011 na płycie Nadgoplańskie Szepty, a także autorka muzyki do tekstów poezji Gustawa Zielińskiego – patrona Szkoły Podstawowej w Markowicach, gdzie mieszka od 20 lat. W tamtejszym Sanktuarium Maryjnym – markowickiej Bazylice dyryguje chórem parafialnym. Zawodowo związana z Centrum Kultury i Sportu „Ziemowit” w Kruszwicy, Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Janikowie i Zespołem Szkół Zawodowych Rzemiosła w Inowrocławiu. Na przestrzeni lat udzielała się wokalnie w wielu projektach muzycznych, m.in.: Bluescat, DeLuzers, a aktualnie: Aalle Band, White Sky, Lux Vera i Feel Music. Od 2018 roku prowadzi firmę Art & Voice Iwona Jasińska. Mężatka z 30-letnim stażem. Ukochany syn, wspaniała synowa i cudowne dwie wnuczki mieszkają w Poznaniu.
Listy Chany
„Listy Chany” – Wydawnictwo „Anagram” Warszawa 2024, partner wydania Urząd Miejski w Warcie, Partner Honorowy Muzeum Polin w Warszawie
Poetycka opowieść o wojnie oczami kobiety, tytułowej Chany Złoczewskiej.
„Uparcie przemawiam / choć Ty milczysz” – mówi tytułowa bohaterka książki poetyckiej Anny Baśnik w otwierającym tom wierszu pt. Chana pisze list do Boga. Te same słowa mogłaby skierować poetka Anna do Chany. Albo Chana do świata. Albo każda z ofiar Holocaustu do ludzkości. Niezależnie od tego, kto do kogo mówi – kluczem jest brak odzewu.
Jak wypowiedzieć swoją – ale i czyjąś – krzywdę, jeżeli po drugiej stronie jest milczenie? A jednak. Trzeba mówić, bo tylko nazwane istnieje. Nazwana krzywda, ale i nazwany, przywołany z imienia człowiek. Anna Baśnik rozumie to nie od dzisiaj. Jej kapitalny tom z 2014 roku, Slajdy, także był głosem w imieniu tych, którzy sami już mówić nie mogą.
Architekci Holocaustu zaplanowali zarówno eksterminację narodu żydowskiego, jak i całkowite wymazanie go z historii, z pamięci, ze zbiorowej świadomości. Tym cenniejsze są głosy, które mimo upływu lat pojawiają się i niosą opowieść o niewinnych ofiarach. Dzięki Annie Baśnik już nikt nigdy nie powie, że Chany Złoczewskiej nie było.
Izabela Fietkiewicz-Paszek
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz