Zamknij
16:17, 30.05.2022

W kościele św. Teresy odbyło się 22 maja wprowadzenie obrazu Matki Boskiej, patronki Robotników

Na Mszy św. o godz. 11 uroczyście wniesiono obraz Matki Bożej – Patronki Robotników. Mszy św. przewodniczył ks. kan. proboszcz. Homilię wygłosił ks. Paweł. Przedstawił w niej historię obrazu i znaków peregrynacji:

„Obraz został namalowany w 1984 roku przez artystę malarza Artura Chacieja. W biało-czerwonym tle upamiętniono zrywy robotnicze: Poznań 1956, Gdańsk 1970, Radom 1976, Gdańsk 1980 i stan wojenny – 13 grudnia 1981. Obraz pielgrzymuje po kraju razem z miniaturą krzyża z Nowej Huty i relikwiami bł. ks. Jerzego Popiełuszki.                   

Krzyż nowohucki, który znajduje się na osiedlu Teatralnym, stanął w tym miejscu w 1957 roku, gdzie miał być budowany pierwszy kościół dla nowej przemysłowej dzielnicy miasta Krakowa – Nowej Huty, czyli miasta bez Boga. Komunistyczne władze nie dotrzymały jednak wcześniejszej umowy, co do miejsca budowy kościoła. Cofnięto pozwolenie, a krzyż nakazano usunąć. Wtedy zaczęła się walka o krzyż. Kiedy przyjechały koparki, aby usunąć krzyż i rozpocząć wykopy pod inną budowlę, ludzie wyszli na ulicę i rozpoczęły się rozruchy oraz walka z milicją. Dzięki zdecydowaniu mieszkańców krzyż pozostał na swoim miejscu, a szkołę którą chciano tam postawić wybudowano nieco dalej. Do budowy kościoła doszło 10 lat później w 1967 r. wielką rolę w tych staraniach odegrał ówczesny biskup krakowski – kard. Karol Wojtyła”. (tereska.eu)

Fot. Z. Majchrowska

Jeżeli Twój wizerunek przypadkowo znalazł się na tych fotografiach, a nie wyraziłeś na to zgody, prosimy zgłoś to na adres: [email protected]