Zamknij

Hej Kruszwica! Kalendarz, Felieton, Wydarzenia 7.06

05:12, 07.06.2023 materiał redakcyjny Aktualizacja: 05:28, 07.06.2023

Dziś jest środa, 7 czerwca Do końca roku pozostaje 207 dni.

Imieniny obchodzą: Anna, Antoni, Ciechomir, Eoban, Hanna, Jeremi, Jeremiasz, Lukrecja, Meriadok, Paweł, Piotr, Robert, Roberta, Sabinian, Teresa, Wiesław, Wiesława, Wisław

Dzień trwa 16 godz. 36 min, jest krótszy od najdłuższego o 11 min. i jest dłuższy od najkrótszego o 8 godz. i 53 min. Do końca astronomicznej wiosny pozostały 13 dni

[ZT]24162[/ZT]

[ZT]24149[/ZT]

[FOTORELACJA]3027[/FOTORELACJA]

Pogoda na dziś i jutro

[POGODA]1684724943905[/POGODA]

[PYLKI]1684819997324[/PYLKI]

Na świecie


Dzień Seksu
Dzień Seksu ma zagadkową genezę powstania, ale wpisał się juz na stałe w kalendarz świąt nietypowych.

Światowy Dzień Bezpieczeństwa Żywnościowego
Zwracanie uwagi na zagrożenia czyhające na konsumentów podczas zakupów produktów spożywczych to główny cel Światowego Dnia Bezpieczeństwa Żywnościowego. Specjaliści uczulają, aby kupować mięso, nabiał i ryby tylko wiadomego pochodzenia, bo istnieje mnóstwo patogenów mogących wywołać poważne choroby.

MojaKruszwica.pl na Instagramie

[ZT]24157[/ZT]

Cytat na dziś

"Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów". Albert Einstein

[FOTORELACJA]3026[/FOTORELACJA]

Historyczna Kruszwica

Kruszwicki zamek. Rekonstrukcja.

[ZT]24150[/ZT]

[FOTORELACJA]3025[/FOTORELACJA]

MojaKruszwica.pl w portalu TIK-TOK

@mojakruszwica.pl

Kolejny kłusowniczy sprzęt odnaleziony

♬ oryginalny dźwięk – mojakruszwica.pl - mojakruszwica.pl

[ZT]24119[/ZT]

MojaKruszwica.pl w portalu Facebook

[ZT]24142[/ZT]

[ZT]24140[/ZT]

Kalendarz wydarzeń 

[CGK]332[/CGK]

Nadgoplańskie (i nie tylko) Wzmianki

Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego powołuje zespół ds. badania zagrożeń w budownictwie 

Powołany właśnie przez Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego specjalny zespół ma identyfikować i monitorować różnego typu zagrożenia związane z budownictwem. Efektem jego działań będzie możliwość szybszego reagowania i kierunki postępowania w przypadku np. katastrof budowlanych, wichur, ciężkich opadów czy zastosowania przez dewelopera niewłaściwych materiałów budowlanych.

Mieszkaniec naszego regionu potrzebuje pomocy

[ZT]24089[/ZT]

Samorządowcy mogą przegrać?

Dane wskazują na to, że rekordowo długa kadencja samorządów będzie miała negatywny wpływ na szanse burmistrzów i prezydentów miast na reelekcję - wynika z opracowania portalu LokalnaPolityka.pl (OGP Pro). Zaprezentowano także listę samorządowców z największą szansę na przegraną.

Węglowy problem samorządów

- Sezon grzewczy się zakończył, a sprzedaż węgla w gminach wciąż trwa. Przynajmniej teoretycznie. W wielu przypadkach nie ma chętnych na węgiel "po preferencyjnej" cenie, oferowany przez gminy. Powodów jest kilka, a jednym z nich jest "konkurencja" ze strony spółki Skarbu Państwa - informuje Portal Samorządowy.

[ZT]24182[/ZT]

Starzejemy się!

Europejscy eksperci spotkali się w Toruniu podczas dwudniowej (29-30 maja) debaty dotyczącej społecznych i ekonomicznych skutków starzenia się społeczeństwa. W tym tygodniu miasto Kopernika stanie się także miejscem rozmów na temat odporności europejskich systemów produkcji i dystrybucji żywności na zagrożenia i kryzysy oraz dyskusji wokół zmian klimatycznych.

[FOTORELACJA]3023[/FOTORELACJA]

Co z tymi oskarżeniami?

PO partią Kremla? Paweł Musiałek wyjaśnia dlaczego takie opinie są szkodliwe.

Przewodnicy turystyczni najlepsza wizytówką

Przewodnicy turystyczni są najlepszą wizytówką naszego regionu. Posiadają szeroką wiedzę o dziedzictwie kulturowym i przyrodniczym województwa.  W sobotę (3 czerwca) na Zamku w Radzyniu Chełmińskim (powiat grudziądzki) w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego wyróżnienia otrzymało 16 zasłużonych przewodników z regionu, a  organizatorom akcji „Eskapada. Poznaj swój region z Przewodnikiem” zostały wręczone podziękowania za współpracę przy tegorocznej dziewiątej edycji akcji.

Festyn z policjantami

W weekend (03.06.2023) podczas festynu w Janikowie uczestniczyli również mundurowi. W trakcie wszelakich atrakcji zaproponowanych przez organizatorów policjanci prezentowali sprzęt wykorzystywany do służby.

[FOTORELACJA]3024[/FOTORELACJA]

Poranny felieton

Felieton: "Kujawsko-Pomorskie i Mazowieckie: Przed Burzą Wyborczą"

Kiedy patrzymy na polityczną mapę Polski, zawsze zwracamy uwagę na te dwa województwa: Kujawsko-Pomorskie i Mazowieckie. Dwa regiony o różnych kulturach, historiach i wyzwaniach, ale obecnie łączy je jedno - napięcie przed nadchodzącymi wyborami samorządowymi.

Raport "Stan Województw" z czerwca 2023 roku, przygotowany przez portal LokalnaPolityka.pl, rzuca nowe światło na sytuację polityczną tych dwóch regionów. Analiza pokazuje, że długa kadencja samorządów może mieć negatywny wpływ na szanse burmistrzów i prezydentów miast na reelekcję. A sytuacja gospodarcza tylko pogarsza te szanse.

W Kujawsko-Pomorskim, na czele listy włodarzy z największą szansą na zmianę, znaleźli się ex aequo Wojciech Głomski, burmistrz Kamienia Krajeńskiego oraz Jerzy Czerwiński, burmistrz Chełmży. Otrzymali oni 100 punktów zmiany, co daje im 80% szans na zmianę włodarza w ich gminach. Czy to oznacza, że mieszkańcy tych miast są gotowi na zmiany? Czy to jest sygnał, że długie kadencje i trudności gospodarcze zaczynają wpływać na lojalność wyborców?

W Mazowieckim, Gabriel Wieczorek, burmistrz Sannik, zdobył 81 punktów zmiany, co daje mu 70% szans na to, że przestanie pełnić funkcję włodarza swojego miasta. Czy to jest oznaka zmęczenia materiału, czy może sygnał, że wyborcy szukają nowych twarzy i świeżych pomysłów?

Raport pokazuje, że zmiana jest w powietrzu. Wyborcy są gotowi na nowe twarze, nowe pomysły i nowe podejścia do zarządzania ich miastami i gminami. Ale czy politycy są gotowi na te zmiany? Czy są gotowi na to, że ich długie kadencje i trudności gospodarcze mogą wpłynąć na ich szanse na reelekcję?

Nadchodzące wybory samorządowe będą testem dla tych włodarzy. Czy będą w stanie przekonać swoich wyborców, że są w stanie sprostać wyzwaniom, które stoją przed nimi? Czy będą w stanie pokazać, że są w stanie prowadzić swoje miasta i gminy przez trudne czasy?

Jedno jest pewne: wybory samorządowe w Kujawsko-Pomorskim i Mazowieckim będą pełne napięcia i niepewności. Ale to jest właśnie piękno demokracji - możliwość wyboru, możliwość zmiany. I niezależnie od wyników, mieszkańcy tych dwóch województw będą mieli swoje słowo do powiedzenia na temat przyszłości swoich miast i gmin.

Więc, drodzy mieszkańcy Kujawsko-Pomorskiego i Mazowieckiego, przygotujcie się na wybory. Przygotujcie się na zmiany. Bo jak pokazuje raport "Stan Województw", zmiana jest nie tylko możliwa, ale także bardzo prawdopodobna. (mk)

[ZT]24189[/ZT]

[ZT]24182[/ZT]

[ZT]24190[/ZT]

Felieton - Wybory Czerwcowe 4 Czerwca 1989

Czerwiec. Czwarty dzień tego miesiąca, rok 1989. Data, która wypisana jest na kartach historii Polski złotymi literami, miejsce, gdzie przeszłość przecina się z przyszłością. Wybory czerwcowe, jak inaczej określa się to wydarzenie, stanowiły kres jednej ery i rozpoczęcie nowej. Ale czym tak naprawdę było to wydarzenie?

Tego dnia, Polska zanurzona w pełni w realiach komunizmu, postawiła krok ku przyszłości, ku demokracji. Były to pierwsze częściowo wolne wybory w powojennym kraju, zwiastun zmiany i nadziei dla milionów Polaków. Nie były to jeszcze pełne wybory demokratyczne, ale była to pierwsza pęknięta tama, która ostatecznie otworzyła drogę do pełnej demokratyzacji Polski.

Na kartach do głosowania, po raz pierwszy od wielu lat, obok kandydatów z PZPR i jej satelickich ugrupowań, znalazły się nazwiska z "Solidarności", niezależnego ruchu, który zyskał ogromne poparcie społeczne. To było coś więcej niż tylko wybory. To była walka o wolność, o niezależność, o prawo do samostanowienia.

Gdy wyniki wyborów stały się jasne, Polska zamarła. "Solidarność" odniosła zdecydowane zwycięstwo, wygrywając wszystkie dostępne miejsca w Senacie i 99% w Sejmie. Było to coś więcej niż tylko zwycięstwo. Był to wyraźny znak, że Polacy chcą zmiany, że nie akceptują już starego porządku.

Pamiętajmy jednak, że te wybory nie były tylko momentem triumfu. Były też chwilą zrozumienia, że droga do prawdziwej demokracji będzie długa i wyboista. Tak jak zawsze w historii, te momenty przełomowe są zarówno radosne, jak i pełne wyzwań. Ale z perspektywy czasu, możemy powiedzieć, że 4 czerwca 1989 roku był dniem, kiedy Polska rzeczywiście zaczęła pisać nowy rozdział swojej historii.

Ta data stała się symbolem początku końca komunizmu w Polsce i jednym z najważniejszych momentów w historii naszego kraju. To było wydarzenie, które wywołało efekt domina, prowadząc do upadku komunizmu w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

4 czerwca 1989 roku. Data, która stała się punktem zwrotnym w historii Polski. Dzień, w którym Polacy wyrazili swoją wolę zmiany i zaczęli kształtować swoją przyszłość. Wybory, które oznaczały początek końca jednej ery i początek nowej. Pamiętajmy o tym dniu i pamiętajmy, co oznacza dla naszej wolności. (DJ)

[ZT]24167[/ZT]

[ZT]24162[/ZT]

(.)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%