Zaskrońce są niewielkimi wężami, zwykle osiągają długość od 50 cm do 1 metra. Ich ubarwienie może się różnić, ale najczęściej występuje odcienie szarości lub brązu z ciemnymi plamami, co pozwala im doskonale się maskować. Są drapieżnikami, żywiącymi się głównie płazami, rybami oraz innymi wężami.
Fotografia internautki to ujęcie zaskrońca w trakcie spożywania ryby. Zaskrońce są nie tylko interesującymi, ale także bardzo ważnymi elementami ekosystemu. Poprzez regulację populacji gryzoni i płazów wpływają na zachowanie równowagi w przyrodzie.
Zaskroniec zwyczajny (Natrix natrix) to gatunek niejadowitego węża z rodziny połozowatych (Colubridae). Występuje w całej Europie, z wyjątkiem Szkocji, Irlandii, północnej części Skandynawii i Krety. Samica jest większa od samca i osiąga średnio długość do 1,5 m, a samiec do 1 m. Żywią się płazami, rybami albo małymi gryzoniami, które połykają bez uprzedniego uśmiercania. Atakują tylko poruszające się zwierzęta. W niewoli zaskrońce żyją do 15 lat.
Zaatakowany zaskroniec broni się, często udając martwego, wypuszcza przy tym nieprzyjemnie pachnącą ciecz, która ma zniechęcić potencjalnego drapieżnika. Może także wydawać dość głośny syk w celu odstraszenia napastnika.
Zaskroniec zawdzięcza swoją polską nazwę charakterystycznym żółtawym plamom „za skroniami”. Plamy te są bardzo wyraźne – pozwalają łatwo rozpoznać ten niejadowity i niegroźny dla człowieka gatunek. Ubarwienie ciała jest zmienne, zazwyczaj szarozielone lub brązowawe. Białokremowy brzuch pokrywają nieregularne czarne plamy o podobnym do kwadratów kształcie.
Samica składa jaja od czerwca do lipca w liczbie 9–40, o długości 23–30 mm. Po 2 miesiącach wykluwają się młode, o długości ciała około 15 cm. Od razu są samodzielne.
Zaskroniec zwyczajny bardzo lubi przebywać na obszarach podmokłych, bagnistych, niedaleko jezior, gdyż bardzo dobrze pływa oraz nurkuje. Niektóre zaskrońce zwyczajne można zobaczyć nad morzem. Jest to gatunek najpospolitszy z węży w Polsce, jest objęty ochroną gatunkową częściową. Czasami zaskrońce zapuszczają się niedaleko domów i ich ogródków, chętnie zwalczając szkodniki takie jak myszy lub młode szczury. Są całkowicie niegroźne i nieagresywne, wręcz unikają ludzi.
Czy zaskrońce gryzą?
Tak, zaskroniec może ugryźć, ale jest tosytuacja bardzo rzadka i zazwyczaj ma miejsce tylko wtedy, gdy wąż czuje się bezpośrednio zagrożony. Warto pamiętać, że zaskroniec jest wężem niejadowitym, więc jego ugryzienie nie jest niebezpieczne dla człowieka. Może jednak być bolesne i powodować drobne obrażenia skóry, takie jak zadrapania lub niewielkie rany. W razie ugryzienia przez zaskrońca, miejsce ugryzienia należy oczyścić i zdezynfekować. W razie jakichkolwiek wątpliwości, warto skonsultować się z lekarzem.
[ZT]24905[/ZT]
[ZT]24900[/ZT]
[ZT]24891[/ZT]
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
0 2
Zaskoniec upolował rybę na jakimś trawniku, bociany jedzą żaby a jeże jabłka.
0 1
I wreszcie dowiedziałam się że Gołdap to jest Gołdap a nie żadna tam ,, Gołdapia ", ja piszą niektórzy pismacy, którzy maturę zdali przez przypadek lub po znajomości.
0 0
Niedługo potem zjadła tego węża i miałam też zjedzoną rybę, czyli dwa w jednym. Czuję się świetnie tylko mi się odbija trochę tym wężem. Internautka uciekła przerażona bo myślała, że ja też zjem i nie miałby kto zrobić fotki.