Zamknij

Wojskowe ćwiczenia "Gopło-21" pozwoliło na szkolenie różnych rodzajów Sił Zbrojnych [ZDJĘCIA]

18:05, 12.10.2021 | PB
Skomentuj
REKLAMA

Ćwiczenie 56 Bazy Lotniczej z Inowrocławia pk. Gopło-21 było doskonałą okazją do wspólnego szkolenia różnych rodzajów Sił Zbrojnych. Inowrocław jest również Stałym Rejonem Odpowiedzialności 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Obydwie jednostki wojskowe stanowią modelowy przykład współdziałania.

Wojska Obrony Terytorialnej są przeznaczone m.in. do wsparcia sił wydzielonych do przygotowania i zabezpieczenia przybycia wojsk operacyjnych do Stałego Rejonu Odpowiedzialności. Jednym z elementów wspólnego ćwiczenia było praktyczne przeprowadzenie tego elementu w oparciu o obiekty szkoleniowe na strzelnicy w miejscowości Kijewo pod Toruniem.

[ZT]17823[/ZT]

Żołnierze 82 batalionu lekkiej piechoty mieli za zadanie zabezpieczenie obiektu, który został przeznaczony do rozwinięcia zapasowego stanowiska dowodzenia 56 Bazy Lotniczej. Żołnierze lekkiej piechoty dokonali sprawdzenia obiektu i okolicznych terenów lesistych pod kątem działalności grup dywersyjno-rozpoznawczych przeciwnika. Dopiero po otrzymaniu meldunku o zabezpieczeniu budynków i gotowości do ich przekazania, grupa rekonesansowo-przygotowawcza 56 BLot rozpoczęła przemieszczenie do Kijewa.

- Dla mnie jako dowódcy niezwykle istotną sprawą jest, aby szkolić moich żołnierzy w warunkach jak najbardziej zbliżonych do realnego pola walki, ale przede wszystkim w scenariuszach ćwiczeń i działań do jakich jesteśmy przewidziani wg doktryny „Wojska Obrony Terytorialnej w Operacji” – kpt. Przemysław Zalewski 8 K-PBOT.  

Bardzo istotna jest wymiana doświadczeń. Dowództwa 56 BLot i 8 K-PBOT dbają również o ten element. Ćwiczenie Gopło-21 to drugi raz po ubiegłorocznym ćwiczeniu, kiedy oficerowie z kujawsko-pomorskiej brygady zostali zaproszeni do uczestnictwa w zespole HICON (High Command). Dzięki temu brali udział we wszystkich odprawach, mieli możliwość obserwacji rozwinięcia FARP (Forward Arming and Refuelling Point) i grupy rekonesansowo przygotowawczej przed przemieszczeniem do Kijewa.

[FOTORELACJA]2271[/FOTORELACJA]

[ZT]17833[/ZT]

- Jestem dowódcą kompanii, oficerem młodszym. Możliwość obserwacji oficerów starszych z 56 Bazy Lotniczej w realnym ćwiczeniu daje doświadczenie, które z pewnością wykorzystam w dalszej służbie. Ćwiczenie trwało 5 dni i każdego dnia byliśmy jego aktywnymi uczestnikami. Bardzo motywuje mnie podejście, z jakim się spotkaliśmy. – ppor. Adam Małecki dowódca 821 kompanii lekkiej piechoty.

Ostatnie wspólne ćwiczenie miało miejsce 14 września w Łojewie podczas otwarcia „kill house”, który powstał siłami 82 batalionu lekkiej piechoty i 2 pułku inżynieryjnego z Inowrocławia. W trakcie otwarcia obiektu w szkoleniu uczestniczył śmigłowiec W-3PL „Głuszec” z 56 Bazy Lotniczej, który realizował zadania MEDEVAC.

Teraz na obiekcie do walki w bliskim kontakcie będą szkolić się również żołnierze 56 BLot. Inowrocław, który jest jednym z wielu „wojskowych miast” na mapie kujaw i pomorza, stanowi wzór współpracy między rodzajami Sił Zbrojnych RP i przykład, jakie wymierne efekty ta współpraca przynosi.   

[ZT]17839[/ZT]

[ZT]17828[/ZT]

 

(PB)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

Brajan O’nilBrajan O’nil

3 2

Trawa malowana na zielono. 19:22, 12.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

YyyyYyyy

0 0

Cóż formacja zacna 😁 wszyscy odpowiedzialności mają dużo 😂😂😂😂 23:19, 12.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KruszwiczaninKruszwiczanin

0 2

Kiedyś, za prawdziwego wojska wiedzę oficerską zdobywało się na czteroletniej szkole plus co najmniej 5-6 lat w jednostce liniowej. Teraz wystarczy kilkumiesięczny kurs i pięć dni obserwacji... Rewelacja 08:05, 13.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%