Zamknij

Tajemnica klekotu: Dlaczego kruszwicki bocian wygina dziób do tyłu?

17:40, 25.02.2024 DJ Aktualizacja: 17:51, 25.02.2024
Skomentuj
reo

Bociany, to eleganckie ptaki o długich nogach i charakterystycznym białym upierzeniu z czarnymi skrzydłami, są dobrze znane mieszkańcom wielu regionów Polski. Ostatnio z bliska mają okazję obserwować go mieszkańcy Kruszwicy. 

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech bociana jest klekotanie - unikalny sposób komunikacji, który od wieków fascynował obserwatorów przyrody. Ale dlaczego bociany klekoczą, wyginając dziób do tyłu? 

 Bociany klekoczą, by komunikować się ze sobą, przede wszystkim w kontekście terytorialnym i podczas okresu godowego. Dźwięk ten jest wydawany przez samce i samice, które uderzają swoimi dużymi dziobami o siebie, tworząc głośny i rezonujący dźwięk. Ale co sprawia, że wyginają dziób do tyłu?

Według badań przeprowadzonych przez ornitologów, klekotanie z wygiętym do tyłu dziobem pozwala bocianom na wzmocnienie rezonansu dźwięku. Dziób, działając jak rezonator, w połączeniu z unikalną strukturą gardła i krtani ptaka, pozwala na wytworzenie głośniejszego i bardziej donośnego dźwięku. Pozycja ta może również służyć do demonstracji siły i zdrowia, co jest kluczowe w okresie godowym. Okazję do nagrania klekotu bociana miała ostatnio pani Agnieszka Bartczak dzięki, której mamy okazję zobaczyć to zjawisko na krótkim filmie.

@mojakruszwica.pl

Kruszwicki bocian na filmie pani Agnieszki Bartczak

♬ oryginalny dźwięk – mojakruszwica.pl - mojakruszwica.pl

Klekotanie nie służy tylko komunikacji między bocianami. Jest również sygnałem dla potencjalnych drapieżników o obecności i gotowości do obrony terytorium. Dodatkowo, dźwięk ten ma znaczenie w budowaniu i utrzymywaniu więzi pomiędzy partnerami, a także w komunikacji z potomstwem.

Bociany są ważnym elementem ekosystemów, w których żyją. Ich obecność często wiąże się z dobrze zachowanymi środowiskami wodnymi i łąkami, które są kluczowe dla utrzymania bioróżnorodności. Klekotanie, jako część zachowań tych ptaków, jest nie tylko zjawiskiem przyrodniczym, ale także sygnałem zdrowia lokalnych ekosystemów.

Klekotanie bocianów, zwłaszcza wykonane z wygiętym do tyłu dziobem, jest zjawiskiem, które łączy w sobie zarówno aspekty komunikacyjne, jak i ekologiczne. Dzięki badaniom ornitologicznym udało się lepiej zrozumieć ten unikalny sposób wyrażania się, podkreślając znaczenie bocianów w kulturze i ekosystemach. 

[ZT]29113[/ZT]

[ZT]29111[/ZT]

Źródła:

"Ornithological Studies Journal"

"Bird Communication Review" -

"Ecosystem Health and Bird Populations" 

[ZT]30276[/ZT]

(DJ)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

ŻabaŻaba

4 5

Wygina dziób do tyłu, bo nie może już patrzyć na wykorzystujących go kruszwickich opiekunów bociana ... 18:47, 25.02.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Instytut BocianologiInstytut Bocianologi

6 2

Bo mu się wymiotować chce, jak patrzy w jakim kraju i pod jakim rządami przyszło mu klekotać. 06:22, 26.02.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%