Przed frontem napływa cieplejsza masa powietrza, natomiast za nim następuje adwekcja chłodniejszego, chwiejnego powietrza pochodzenia polarnomorskiego. Województwo kujawsko-pomorskie znajduje się w tylnej części tego frontu, w strefie nasilonego gradientu barycznego pomiędzy niżem skandynawskim a klinem wyżowym znad zachodniej Europy.
źródło Kujawsko-Pomorskie Centrum Prognoz i Ostrżeżeń
W związku z powyższym prognozowane są silne porywy wiatru, potęgowane miejscami przez zjawiska konwekcyjne. Według najnowszych prognoz, średnia prędkość wiatru może wynosić od 35 do 40 km/h, a lokalnie porywy mogą sięgać 87–91 km/h. Największe zagrożenie wystąpi w godzinach wieczornych, między 19:00 a 23:00, szczególnie w pasie od Żnina, Bydgoszczy i Torunia po Wąbrzeźno i Brodnicę.
Silne podmuchy wiatru mogą prowadzić do łamania gałęzi, uszkodzeń drzew, utrudnień w ruchu drogowym – zwłaszcza dla pojazdów ciężarowych i wysokich – oraz lokalnych przerw w dostawie energii elektrycznej.
Mieszkańcom zaleca się zabezpieczenie luźnych przedmiotów, unikanie parkowania pod drzewami oraz zachowanie ostrożności podczas jazdy i przebywania na otwartej przestrzeni. Sytuacja ma charakter przejściowy, ale może być gwałtowna. Zaleca się śledzenie komunikatów pogodowych i stosowanie się do zaleceń służb.
[ZT]43383[/ZT]
[ZT]43382[/ZT]
[ZT]43381[/ZT]
[ZT]43380[/ZT]
Festyn Rodzinny w Lachmirowicach. Zabawa mimo kapryśnej
Frekwencja 100%?
Laura Palmer
20:32, 2025-07-15
Festyn Rodzinny w Lachmirowicach. Zabawa mimo kapryśnej
Podobno była Agnieszka Chylińska 😀
Xxx
18:12, 2025-07-15
Dwa miesiące aresztu dla Roberta W. w sprawie bestialsk
ponoć juz nie siedzi w areszcie tylko w szpitalu psychiatrycznym. Jeszcze rentę dostanie i państwo będzie płacić z funduszu na 3 dzieci
prima
17:44, 2025-07-15
Szansa na nowy węzeł obwodnicy w Sikorowie. Omówiono te
Przejdźmy od słów do czynów. Chciałbym powiedzieć kilka słów...
Ścieżka
19:08, 2025-07-14
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz