Zamknij

Hej Kruszwica! Wiadomości i informacje z 11 grudnia

07:54, 11.12.2023 materiał redakcyjny, fot. Marcelina Cabaj Aktualizacja: 07:58, 11.12.2023
Skomentuj

Dziś jest PONIEDZIAŁEK, 11 grudnia.  345. dzień roku,do końca pozostało 20 dni.

Słońce

Wschód słońca: 🌅 7:34      Zachód słońca: 🌇 15:23

Dzień trwa 7 godz. 49 min, jest krótszy od najdłuższego o 8 godz. i 57 min. i jest dłuższy od najkrótszego o 6 min.

Do końca astronomicznej jesieni pozostało 10 dni.

Imieniny dzisiaj obchodzą:  Artur, Damazy, Daniel, Gościwit, Hieronim, Poncjan, Sabin, Stefan, Waldemar, Walenty, Wilburga, Wojmir.

[FOTORELACJA]3412[/FOTORELACJA]

[ZT]27520[/ZT]

[ZT]27049[/ZT]

[FOTORELACJA]3331[/FOTORELACJA]

W kościele katolickim: 

11 grudnia przypada wspomnienie/święto: św. Damazy I, papież, bł. Dawid, mnich, bł. Maria Maravillas od Jezusa, dziewica, św. Wicelin, biskup

[FOTORELACJA]3328[/FOTORELACJA]

ARCHIWUM MOJAKRUSZWICA.PL

Na świecie

Dzień Chruścików
Wbrew pozorom to nie święto smacznych wypieków, ale... owadów wodnych. Chruściki są prawnie chronione i spełniają ważną funkcję w procesie biomonitoringu. Pomysłodawcą święta jest Lech Pietrzak, który zaproponował Dzień Chruścików na antenie radiowej Trójki w 2002 roku. Inicjatywa zyskała uznanie i szybko przerodziła się w coroczne wydarzenie.

Międzynarodowy Dzień Terenów Górskich
Pierwsze obchody tego święta odbyły się w 2003 roku. Jego celem jest nie tylko zwrócenie uwagi na znaczenie terenów górskich, ale i problemy ich mieszkańców, takich choćby jak większe koszty utrzymania.

Międzynarodowy Dzień Tanga
Ten zmysłowy taniec to jeden z głównych symboli Argentyny. Święto obchodzone jest w rocznicę urodzin Carlosa Gardela i Julio de Caro, dwóch artystów, którzy przyczynili się do popularności tanga w Argentynie i na świecie.

[FOTORELACJA]3394[/FOTORELACJA]

MojaKruszwica.pl na Instagramie

[ZT]25642[/ZT]

Cytat na dziś

Nic nie jest szczególnie trudne do zrobienia, jeśli tylko rozłożyć to na etapy. Henry Ford

Ile wolnego do końca roku? 

Do końca 2023 roku pozostało jeszcze (wliczając dzisiejszy dzień) 13 dni roboczych oraz 8 dni wolnych od pracy, uwzględniając święta oraz weekendy.

[FOTORELACJA]3221[/FOTORELACJA]

Historyczna Kruszwica

 

MojaKruszwica na portalu TIK-TOK

@mojakruszwica.pl

Wieczór na Gople nadesłała Nadiia Mykhailiuk

♬ oryginalny dźwięk – mojakruszwica.pl - mojakruszwica.pl

 

MojaKruszwica na Facebooku

Nadgoplańskie (i nie tylko) Wzmianki

Bezpieczeństwo: - Lód jest jeszcze bardzo cienki i niepewny, i prognozy pogody nie przewidują, aby mógł się wzmocnić. Za kilka dni będziemy mieli dodatnią temperaturę - powiedział w Expressie Bydgoskim Maciej Banachowski, prezes WOPR Województwa Kujawsko-Pomorskiego i jednocześnie szef Nadgoplańskim WOPR.

Kampania Cukrownicza: W tym roku susza nie zaszkodziła zbytnio plantatorom buraków cukrowych w niektórych rejonach woj. kujawsko-pomorskiego. Wysokie plony i zawartość cukru (17-19%) np. w Dobrzyniu nad Wisłą. Jednak w Brześciu Kujawskim, Choceniu, Chodczu, Kruszwicy sytuacja jest gorsza, zbiory mogą spaść poniżej 50t/ha.

Dentobus w MOW Kruszwica: 27,28 i 29 grudnia specjaliści z dentobusu zbadają zęby dzieci i młodzieży. Ustalą plan leczenia. Będą też w innych miejscowościach naszego powiatu.

Mikołajkowe Granie: Impreza dla dzieci i młodzieży z placówek opiekuńczo-wychowawczych Powiatu Inowrocławskiego odbywała się w hali na kruszwickim Zagoplu pod patronatem Starosty Inowrocławskiego Wiesławy Pawłowskiej. Podliczono punkty zdobywane w poszczególnych konkurencjach, ale nie o kolejność przecież chodziło, a o świetną zabawę, a to udało się, co widać na zdjęciach. Na koniec zmagań odtańczono belgijkę, a nagrody uczestnikom wręczali Członek Zarządu Powiatu Włodzimierz Figas oraz Sekretarz Aleksandra Szubarga. Organizatorami imprezy byli Powiatowa Rada Działalności Pożytku Publicznego w Powiecie Inowrocławskim, Starostwo Powiatowe w Inowrocławiu oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Inowrocławiu.

TAK WZROSNĄ PODATKI: 

Jak wzrosną podatki? Procentowo

Od gruntów związanych z działalnością gospodarczą: wzrost o 11.11%
Od gruntów pod wodami powierzchniowymi: wzrost o 15.03%
Od gruntów pozostałych: wzrost o 12.50%
Od gruntów niezabudowanych objętych obszarem rewitalizacji: bez zmian
Od budynków mieszkalnych: wzrost o 12.20%
Od strychów i piwnic w budynkach mieszkalnych (nie zajętych na działalność gospodarczą): bez zmian
Od budynków związanych z działalnością gospodarczą: wzrost o 10.12%
Od budynków zajętych na działalność gospodarczą w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym: wzrost o 15.07%
Od budynków związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych: wzrost o 15.16%
Od pozostałych budynków: wzrost o 10.17%
Od domków letniskowych: wzrost o 10.20%
Od garaży (z wyjątkiem związanych z działalnością gospodarczą inną niż rolnicza lub leśna): wzrost o 11.25%
Od budowli: bez zmian

KOŃCZY SIĘ ABSURD DROGOWY W KRUSZWICY: 

[ZT]28052[/ZT]

CHEŁMCE: Od 9 do 16 grudnia trwać będzie w archidiecezji gnieźnieńskiej peregrynacja relikwii bł. rodziny Ulmów. „Ulmowie przez sposób i jakość życia są prorokami naszych czasów, wskazując nam drogi najważniejsze i skuteczne, którymi warto się poruszać” – mówił podczas uroczystego powitania relikwii bp Radosław Orchowicz. Relikwie w miniony weekend gościły w Chełmcach.

RELIGIA: W dniach 24-26 listopada w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie odbył się drugi stopień XVIII Archidiecezjalnej Szkoły Ceremoniarza. W kursie wzięło udział ponad 60 lektorów z archidiecezji gnieźnieńskiej. Program rozpoczął się od utrwalenia wiedzy, a wieczór był czasem na Adorację Najświętszego Sakramentu i spowiedź. Sobotnie wykłady i warsztaty skupiły się na liturgii, przygotowaniu Mszy z udziałem biskupa, obrzędach, procesjach i użyciu kadzidła. Spotkanie zakończyło się w niedzielę uroczystą Mszą świętą w katedrze gnieźnieńskiej, celebrowaną przez ks. kan. Jakuba Dębca, diecezjalnego duszpasterza Liturgicznej Służby Ołtarza, z okazji uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata. W programie znalazło się także odmawianie Liturgii godzin i czas na wspólną integrację.

Piłka nożna:  W meczu 15. kolejki kujawsko-pomorskiej klasy okręgowej Unia Gniewkowo pokonała na własnym boisku z Gopłem Kruszwica 3:1

Do przerwy był remis, ale w drugiej połowie dominacja gospodarzy nie podlegała już dyskusji. Tym samym Unia zakończyła bardzo przeciętną w swoim wykonaniu rundę jesienną siedmioma punktami w trzech ostatnich meczach. Bramki dla Unii: Jacek Magdziński (8’), Łukasz Cięgotura (77’ z karnego), Sebastian Krzysztofiak (90’).

Prymas Polski: „Chrześcijańska nadzieja nie jest łatwym optymizmem. Nie polega na tym, że będziemy wciąż powtarzać, że wszystko będzie dobrze. Prawdziwa nadzieja nie zadowala się bowiem pustymi słowami, ale wymaga naszej bliskości i zaangażowania” – przypomniał w niedzielę młodym Prymas Polski abp Wojciech Polak, który przewodniczył w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. z udziałem członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, dla których obchodzona w ostatnią niedzielę roku liturgicznego uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata jest świętem patronalnym. W homilii, nawiązując do słuchanej w Ewangelii zapowiedzi Jezusa o Królestwie Bożym, przyznał, że dla wielu wciąż jest ono „nie z tego świata”. KSM posiada w archidiecezji gnieźnieńskiej kilkanaście oddziałów i działa m.in. w Inowrocławiu, Gnieźnie, Kruszwicy, Gniewkowie, Wągrowcu, Kłecku, Mieścisku, Witkowie, Rogowie i Margoninie. 

Ogłoszenie o planie zagospodarowania przestrzennego w Kruszwicy: Gmina Kruszwica informuje o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu przyległego do ulicy Niepodległości. Proces ten obejmuje również przygotowanie prognozy oddziaływania na środowisko dla tego planu.

Zainteresowani mogą zapoznać się z dokumentacją w Urzędzie Miejskim w Kruszwicy przy ul. Nadgoplańskiej 4. Uwagi i wnioski do planu można składać w różnych formach, w tym elektronicznie, do 19 grudnia 2023 r.

Wypadek na obwodnicy Inowrocławia: Do wypadku doszło na Drodze Krajowej 15 na odcinku Strzelno-Toruń w miejscowości Inowrocław (Balin). Na miejscu doszło do zderzenia samochodu osobowego z pojazdem ciężarowym . Wypadek miał miejsce przed 4 rano 28 listopada Brak osób rannych. Jedna ofiara śmiertelna Droga została zablokowana.

Sesja Rady Miejskiej: Dzisiaj (30.11) odbędzie się sesja Rady Miejskiej. Szczegóły na głównej stronie portalu.

Kobylniki: Szkoła w Kobylnikach organizuje bal sympatyków. Szczegóły:

[ZT]27608[/ZT]

500+ a 800+: Zamieszanie wokół fikcyjnych informacji na temat wyrównania 500+ do kwoty 800+.

[ZT]27687[/ZT]

MOJAKRUSZWICA.PL TWITTER: 

[ZT]25641[/ZT]

[FOTORELACJA]3192[/FOTORELACJA]

Poranny felieton

Hołownia: Zgadzam się z pomysłem Klubu Jagiellońskiego. Będą OSR-y w projektach poselskich

„Tak, bezwzględnie. Mówiłem już o tym w kampanii prezydenckiej, zgadzając się z pomysłem Klubu Jagiellońskiego. Będziemy robili OSR-y i będziemy je publikować na stronie sejmowej, tak żeby każdy mógł się z tym zapoznać do wszystkich projektów, które tu będą trafiały. Ludzie mają prawo do informacji, jakie prawo jest stanowione.”

Tak brzmiała odpowiedź marszałka Sejmu na pytanie zadane przez Michała Szułdrzyńskiego i Jacka Nizinkiewicza. Dziennikarze „Rzeczpospolitej” zastanawiali się czy Szymon Hołownia zdecyduje się na objęcie poselskich inicjatyw ustawodawczych obowiązkową procedurą Oceny Skutków Regulacji.

W ten sposób nowy marszałek zapowiedział realizację postulatu Klubu Jagiellońskiego z listu otwartego skierowanego do niego przez naszego prezesa, Pawła Musiałka (przeczytajcie całość listu tutaj). „Wprowadzenie obowiązku sporządzania Oceny Skutków Regulacji, a także przeprowadzania obligatoryjnych konsultacji społecznych dla aktów prawnych inicjowanych przez posłów i senatorów pozwolą na podniesienie standardów legislacyjnych.” – podkreślał prezes KJ.

W liście – odnosząc się do głośnej medialnie „afery wiatrakowej” – wskazywaliśmy na systemowe korzenie patologii w procesie stanowienia prawa. Patologii umożliwiających stosowanie tzw. wrzutek legislacyjnych przez nieformalne grupy lobbystów, co prawdopodobnie miało miejsce właśnie w przypadku projektu ustawy o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw.

Co istotne, jako Klub Jagielloński jesteśmy w tym temacie konsekwentni już od lat, starając się forsować rozwiązania podnoszące jakość procesu legislacyjnego w Polsce. Obok objęcia poselskich projektów ustaw obowiązkiem przeprowadzania OSR-ów, kluczowe znaczenie ma maksymalne rozszerzenie katalogu inicjatyw ustawodawczych z obligatoryjnymi konsultacjami społecznymi.

Oba te postulaty, w formie zmiany regulaminu Sejmu, zostały zgłoszone przez naszą organizację w trakcie konsultacji społecznych pierwszej wersji Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Propozycje KJ zostały uwzględnione i w finalnej wersji KPO zatwierdzonej przez unijne instytucje znalazł się postulat zwiększenia jakości stanowienia prawa oraz wzmocnienia udziału partnerów społecznych w całym tym procesie.

Pogłębione rekomendacje zmian obejmujące zarówno parlamentarny, jak i rządowy odcinek prac nad projektami legislacyjnymi, zawarliśmy w raporcie Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego pt. Jak wydamy ponad 100 miliardów? Ocena projektu Krajowego Planu Odbudowy. Zachęcamy do lektury i darmowego pobrania naszej publikacji pod tym linkiem.

[ZT]27409[/ZT]

[ZT]27408[/ZT]

[ZT]27407[/ZT]

[ZT]27406[/ZT]

(materiał redakcyjny, fot. Marcelina Cabaj)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%