Zamknij

Spacer po Kruszwicy 28.6.2021

13:44, 28.06.2021
REKLAMA

Spacer , jeden z wielu po Kruszwicy. Nie tylko warto, ale trzeba tu bywać.
Kruszwica – miasto w Polsce, w województwie kujawsko-pomorskim, położone na Kujawach, w powiecie inowrocławskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Kruszwica. Miasto należy do Związku Miast Polskich.
Miasto położone jest na Pojezierzu Gnieźnieńskim, na północnym brzegu jeziora Gopło, w miejscu wypływania z niego rzeki Noteci. Miasto królewskie położone w II połowie XVI wieku w powiecie kruszwickim województwa brzeskokujawskiego, należało do starostwa kruszwickiego[3]. W czasach zaborów miasto nosiło nazwę niem. Kruschwitz[4]. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa bydgoskiego.
Według danych GUS z 31 grudnia 2019 r. Kruszwica liczyła 8819 mieszkańców[2].
W 2012 roku obchodziło jubileusz 590-lecia nadania praw miejskich.
Kruszwica jest ważnym ośrodkiem gospodarczym, handlowym i kulturalnym regionu. Znajdują się tu zakłady przemysłu spożywczego. Ogromną rolę w życiu miasta odgrywa turystyka, związana z początkami polskiej państwowości
Zabytki

Romańska Kolegiata św. Piotra i Pawła

Ruiny zamku z pozostałą Mysią Wieżą

Kamienice na rynku w Kruszwicy
• Ruiny późnogotyckiego zamku z pozostałą Mysią Wieżą, basztą o wysokości 32 m, z której rozpościera się widok na miasto i jezioro Gopło.
• Kolegiata św. Piotra i Pawła z 1120–1140 w stylu romańskim, później wielokrotnie przebudowywana, między innymi w latach 1856–1859, pierwotny kształt romański nadano jej w latach 1954–1956 w trakcie prac konserwatorskich pod kierunkiem prof. Jana Zachwatowicza;
• Stare Miasto – wraz z rynkiem i zabytkowymi kamienicami;
• kościół kopułowy św. Teresy od Dzieciątka Jezus z 1922 w Rynku według projektu Stefana Cybichowskiego ;
• zabudowania cukrowni z XIX wieku;
• grodzisko wczesnośredniowieczne na południowym końcu Półwyspu Rzępowskiego.
• Stary budynek przystani Klubu Wioślarskiego „Gopło”, który w 2011 roku obchodził swoje 100-lecie.
W 2020 przeprowadzono prace restauracyjne zabytkowego pałacyku przy Mysiej Wieży, który kosztem ponad 3 mln zł adaptowano na siedzibę Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia. Budynek został osuszony, poddany termomodernizacji, ponadto zyskał nowy dach i podłogi, uzupełniono też tynki i wylicowano ściany. Projekt zakłada również dobudowanie nowej części o charakterze edukacyjnym, w której znajdą się ekspozycja przyrodniczo-historyczna, sale wykładowa i multimedialna. Przewidywane jest też miejsce na taras widokowy.
Źródło:
Kruszwica – Wikipedia, wolna encyklopedia

facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
Jeżeli przypadkowo znalazłeś się w tym video, a nie wyraziłeś na to zgody, prosimy zgłoś to na adres: [email protected]

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz