Zamknij

Sejmik zatwierdził wsparcie humanitarne dla Obwodu Chmielnickiego na Ukrainie

18:01, 26.06.2023 MP Aktualizacja: 18:01, 26.06.2023
Skomentuj

Podczas ostatniego przed wakacjami posiedzenia sejmik zatwierdził wsparcie humanitarne dla Obwodu Chmielnickiego na Ukrainie, zaakceptował formalizację współpracy regionalnej ze szkockim hrabstwem Fife i powołał nowe rady społeczne wojewódzkich placówek medycznych. Po debacie radni przyjęli przygotowane przez Komisję Polityki Regionalnej stanowisko wzywające rząd do korzystnych dla Kujaw i Pomorza zmian w koncepcji kolei dużych prędkości związanej z przyszłym Centralnym Portem Komunikacyjnym. Porządek obrad

„Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego domaga się uwzględnienia w koncepcji budowy Kolei Dużych Prędkości w Polsce dodatkowej nowej linii biegnącej od planowanej linii nr 5 (łączącej CPK przez Płock i Grudziądz z Trójmiastem) przez Włocławek i Toruń do Bydgoszczy. (…) Linia ta zapewni trzem największym ośrodkom miejskim województwa dostępność [komunikacyjną] adekwatną do ambicji rozwojowych regionalnej społeczności, ale także przyczyni się do realizacji krajowych założeń równoważenia rozwoju w ujęciu regionalnym” – czytamy w przyjętym dziś stanowisku, które zostanie przekazane premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, a także m.in. ministrowi infrastruktury i pełnomocnikowi rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego. Stanowisko kończy apel o wsparcie takiej idei zmian w planowej sieci kolei dużych prędkości do wszystkich, którzy mogą coś w tej sprawie uczynić, m.in. do parlamentarzystów i instytucji społeczeństwa obywatelskiego. 

Sejmik zatwierdził wsparcie humanitarne dla Obwodu Chmielnickiego na Ukrainie. Środki posłużą do wyposażenia drugiej już sali operacyjnej w szpitalu w Chmielnickim. Na wypoczynek w naszym regionie przyjadą też wkrótce osierocone w wyniku działań wojennych dzieci z Obwodu Chmielnickiego, a także z Obwodu Żytomierskiego. Przyjęto też uchwałę dotyczącą formalizacji współpracy naszego województwa ze szkockim hrabstwem Fife.  

Radni zapoznali się z przygotowanym przez dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Adama Szponkę raportem dotyczącym oceny zasobów pomocy społecznej, zawierającym m.in.  informację na temat sytuacji demograficzno-społecznej regionu. Niski (1,3) współczynnik dzietności i rosnąca liczba osób starszych to zasadnicze dwa zjawiska charakteryzujące tę sytuację. Największym wyzwaniem polityki społecznej jest obecnie zapewnienie opieki niesamodzielnym osobom starszym. Najlepszymi rozwiązaniami są tu dzienne domy pobytu (mamy ich 50, niestety wciąż nie wszystkie gminy są zainteresowane ich zorganizowaniem) i kluby seniora (jest ich w całym regionie 350). Dobrze sprawdzają się też system teleopieki domowej – to nasz sztandarowy projekt w dziedzinie polityki społecznej, obejmujemy nim 3 tysiące osób – oraz nieformalna pomoc sąsiedzka.  

Pozytywnym zjawiskiem jest rosnąca liczba miejsc w żłobkach i dzieci objętych opieką żłobkową. Problemem pozostają organizacja pieczy zastępczej (zbyt mała liczba rodzin zastępczych, które są preferowanym i docelowym modelem pieczy zastępczej) i zbyt skromne zasoby kadrowe opieki społecznej.

Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Biura Planowania Przestrzennego i Regionalnego Mariusz Leszczyński przedstawił aktualny raport na temat rozwoju województwa (tzw. raport wskaźnikowy), sporządzony na potrzeby monitorowania realizacji Strategii rozwoju województwa 2030+. Trzecim przedstawionym raportem była aktualna informacja o realizacji inwestycji drogowych.

W ramach sprawowanego przez samorząd województwa mecenatu kultury sejmik uchwalił pomoc finansową dla samorządu Bydgoszczy na organizację Festiwalu Prapremier Bydgoszcz 2023 Kujawy/Pomorze, przygotowywanego przez bydgoski Teatr Polski. To 22. edycja wydarzenia, które należy do najważniejszych przeglądów teatralnych w kraju.

Radni wyrazili zgodę na zakup nieruchomości w Tucholi - działki oraz zabytkowych budynków, w których mieści się Muzeum Borów Tucholskich. W przyszłości planujemy włączyć to muzeum do struktury Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa.

W porządku obrad znalazła się także debata nad Kujawsko-Pomorskim Programem Wyrównywania Szans Edukacyjnych Dzieci i Młodzieży oraz Wspierania Edukacji Uzdolnionych Dzieci i Młodzieży 2023–2029. Program uszczegóławia ustalenia naszej Strategii 2030+ w dziedzinie polityki edukacyjnej województwa. Ważnym elementem tej polityki są stypendia uczniowskie. Sejmik w uchwale zatwierdził regulaminy programów stypendialnych „Prymus Pomorza i Kujaw II” (druk nr 84/23 w załączniku do porządku obrad) i „Zawodowe Talenty Kujaw i Pomorza” (druk nr 85/2023 w załączniku do porządku obrad). Oba będą finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, krajowych środków publicznych oraz budżetu województwa.

Duży blok uchwał dotyczył powołania nowych rad społecznych w publicznych instytucjach leczniczych i wyboru przedstawicieli województwa do ich składów. Rady społeczne w zakładach opieki zdrowotnej są organami opiniodawczymi i doradczymi.

[ZT]24485[/ZT]

[ZT]24483[/ZT]

[ZT]24463[/ZT]
 

(MP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%