Radny Sebastian Sobecki skierował interpelację w sprawie odpadów. Chodzi o ich wywóz w Gminie Kruszwica. Poniżej treść skierowanego wniosku do Przewodniczącego rady Aleksandra Budnera.
Sebastian Sobecki
Radny Rady Miejskiej w Kruszwicy
Sz. Pan Aleksander Budner
Przewodniczący Rady Miejskiej w Kruszwicy
Interpelacja
Proszę o wyjaśnienie: w 2021 roku pod presją samorządów z całej Polski Sejm wprowadził nowelizację ustawy o utrzymaniu czystości i porządku, dodając zapis w art. 6r punkt 3b:
Wersja ustawy obowiązująca do 2021:3b. Dopuszcza się zróżnicowanie częstotliwości odbierania odpadów, w szczególności w zależności od ilości wytwarzanych odpadów i ich rodzajów, z tym że w okresie od kwietnia do października częstotliwość odbierania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych oraz bioodpadów stanowiących odpady komunalne nie może być rzadsza niż raz na tydzień z budynków wielolokalowych i nie rzadsza niż raz na dwa tygodnie z budynków mieszkalnych jednorodzinnych.
Wersja ustawy od 2021 (aktualna):3b. Dopuszcza się zróżnicowanie częstotliwości odbierania odpadów, w szczególności w zależności od ilości wytwarzanych odpadów i ich rodzajów, z tym że w okresie od kwietnia do października częstotliwość odbierania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych oraz bioodpadów stanowiących odpady komunalne nie może być rzadsza niż raz na tydzień z budynków wielolokalowych i nie rzadsza niż raz na dwa tygodnie z budynków mieszkalnych jednorodzinnych, z wyłączeniem gmin wiejskich oraz części wiejskiej gmin miejsko-wiejskich, w przypadku których częstotliwość odbierania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych oraz bioodpadów stanowiących odpady komunalne może być rzadsza.
Gremialna większość gmin po wejściu nowelizacji w życie (poza gminą Kruszwica) zmodyfikowała harmonogramy wywozu odpadów, balansując między komfortem mieszkańców a możliwościami finansowymi wspólnoty.
W mojej ocenie nieuwzględnienie tej zmiany naraziło naszą gminę na wielomilionowe straty, wcale nie zapewniając komfortu mieszkańcom, a wręcz przeciwnie, np.:
Niedopuszczalne wydaje się odbieranie zimą na wsi odpadów zmieszanych (w tym popiołu) tylko raz w miesiącu, a z kolei bio, których w tym okresie jest minimalna ilość, dwa razy na miesiąc.
Odbieranie zimą z Zagopla czterokrotnie bio (ustawa i rozsądek mówi o dwóch) przy jednoczesnym tolerowaniu non stop przepełnionych kontenerów ze zmieszanymi.
Podział mieszkańców wsi (do czego NIE obliguje ustawa) na zamieszkujących w domach jednorodzinnych i wielolokalowych, gdzie dysproporcja wywozów jest przytłaczająca.
Nie ma lub nie znalazłem gminy wiejsko-miejskiej w Polsce, gdzie częstotliwość wywozu plastiku byłaby większa niż 12 razy w roku – u nas dochodzi do 52 razy na rok (inne gminy zwiększyły objętość kontenerów, u nas zastosowano wielokrotność wywozu).
Na 366 odbiorów odpadów rocznie, do których obliguje ustawa, my wykonujemy ponad 600!
Ilość wywozu na rok (częstotliwość roczna) – porównanie inne samorządy
W okresie co najmniej sześciu lat żaden inny podmiot poza Spółką Miejską nie przystąpił do udziału w przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów. Uzasadnionym są zatem pytania:
Czy wpływ na to ma zbyt skomplikowany, nieracjonalny i nadmiernie rozbudowany harmonogram wywozu?
Dlaczego mimo pro-samorządowych intencji ustawodawcy gmina nie podjęła żadnych zmian po nowelizacji ustawy w roku 2021?
Z analizy gospodarki odpadami naszej gminy wynika gwałtowny przyrost bioodpadów pomiędzy rokiem 2019 a 2020 – 424 tony rok do roku, co stanowi wzrost o ponad 50%, czyli kwotę ponad 500 tys. zł rocznie ponoszoną przez mieszkańców. Proszę o informację, czym było to spowodowane?
Uważam, że nieefektywnie i nieekonomicznie prowadzona gospodarka odpadami naraziła samorząd na kilkumilionowe straty, czego konsekwencję ponoszą mieszkańcy, płacąc 39 zł za odpady, a generalnie więcej, gdyż pozostały deficyt pokrywany jest z naszych podatków. Wydaje się więc konieczne podjęcie natychmiastowych działań i zmian, poprzedzonych konsultacjami w terenie. Dostosowanie gminnej uchwały o utrzymaniu porządku i czystości, w tym harmonogramów, do faktycznych potrzeb, a nie do wyimaginowanych przepisów czy nieaktualnego prawa.
Pragnę przypomnieć o licznych sygnałach płynących od mieszkańców, przekazywanych przeze mnie, jak i pozostałych radnych czy komisję rolnictwa. Jednak po zagłębieniu się w temat, skala nieprawidłowości jest dla mnie przerażająca.
Proszę o udzielenie odpowiedzi wyłącznie w formie elektronicznej.
Do wiadomości: Radna i Radni Rady Miejskiej w Kruszwicy
[ZT]39207[/ZT]
[ZT]39204[/ZT]
[ZT]39201[/ZT]
mieszkaniec10:29, 03.02.2025
brawo panie radny a co na to komisja
Moj nick10:30, 03.02.2025
I bardzo dobrze napisane!!! Widac, ze panu Sobeckiego na prawde zalezy na dobru nas mieszkancow. Panie burmistrzu tylko sie uczyc!
Ja 13:23, 03.02.2025
Brawo Panie Sebastiamie! EUREKA!!! Zwiekszyć ilość pojemników dla wszystkich! Zmniejszyć częstotliwość odbioru odpadów segregowanych! Zwiekszyć częstotliwość odbioru odpadów zmieszanych, a będzie GIT! Zarobimy miliony, a opłata spadnie o połowę. Jak by całe zło leżało w częstotliwości odbioru. No normalnie jestem pod wrażeniem! Ja niemogę. Geniusz!!!
To ja 14:23, 03.02.2025
Brawo Panie Sebastianie . Super pomysł. Wreszcie ktoś myśli o mieszkańcach.
Ciekawy17:33, 03.02.2025
Panie radny, a możesz się pan zapytać miłościwie panującego Mikołajka z jakiego funduszu zorganizował spotkanie w Terminalu na ulicy Lipowej na początku roku ? Blisko są bloki i mieszka sporo ludzi, więc widzą to i owo. Było tam zaproszonych wiele znanych twarzy również z Inowrocławia.
Drugi Ciekawy20:54, 03.02.2025
A z jakiego funduszu w gminie pokryto koszt spotkania w Kobylnikach kandydata p. Nawrockiego na Prezydenta, przecież powszechnie wiadomo, że samorządowi nie wolno finansować kampanii politycznych. Ciekawe ile to kosztowało?
Trzeci ciekawy21:21, 03.02.2025
A z jakiego funduszu pokryto nowego Dyrektora w urzędzie i członków rady nadzorczej komunałki?
Tryk Rozpłodowy22:10, 03.02.2025
Żadnego dyrektora ni też członków rady jeszcze nie kryłem.
Owca10:04, 04.02.2025
Jakie są dostępne terminy krycia ?
BykCykCyk11:49, 04.02.2025
No... Pani Radny- powiem krótko:
SZACUN!👍👍👍👍
A czemu nic nie zmieniono- bo *%#)!& w stołki komunalne muszą dużo zarabiać a żeby dużo zarabiać to firma musi mieć duże dochody a żeby je miała to ktoś musi za to płacić!
Tylko dlaczego kur** mać to MY?!!!
Pacman14:48, 04.02.2025
Bo jesteś frajer hehehehe
2 4
A co ? W czym masz problem ?