Zamknij

Chcą "odchudzenia" rady nadzorczej Przedsiębiorstwa Komunalnego

19:16, 21.03.2025 Aktualizacja: 19:26, 21.03.2025
Skomentuj

Redukcja liczby członków Rady Nadzorczej Przedsiębiorstwa Komunalnego z sześciu do trzech – to propozycja, którą 21 marca opublikowała „Nowa Kruszwica”. Wniosek ten nawiązuje do wcześniejszych postulatów radnego Tomasza Frejliszka, reprezentującego to ugrupowanie.

Jak czytamy w komunikacie, „w obliczu kosztów funkcjonowania jednostek komunalnych oraz potrzeby zwiększenia efektywności zarządzania mieniem gminnym, Nowa Kruszwica postuluje zmniejszenie liczby członków Rady Nadzorczej Przedsiębiorstwa Komunalnego z 6 do 3 osób”. Według informacji opublikowanych na stronie ugrupowania, brak jest ustawowego obowiązku utrzymywania rozbudowanego składu rady nadzorczej.

Obecnie w Radzie Nadzorczej zasiadają: Marek Kościński (przewodniczący), Jarosław Wenderlich (sekretarz) oraz członkowie Tomasz Molenda, Marek Syryczyński, Jan Kaczalski i Robert Michalak.

– Zgodnie z art. 10a ust. 1 ustawy o gospodarce komunalnej (Dz.U. 1997 Nr 9 poz. 43 z późn. zm.), w spółkach z udziałem jednostek samorządu terytorialnego działa rada nadzorcza. Ustawa nie określa liczby jej członków – pozostawia to do uregulowania w umowie spółki – informuje Nowa Kruszwica.

Dodatkowo, Kodeks spółek handlowych (KSH) przewiduje elastyczność w zakresie powoływania rady nadzorczej w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością. Zgodnie z art. 213 KSH, rada nadzorcza może być ustanowiona, a jej skład określa umowa spółki. Przepisy nie wykluczają możliwości ograniczenia jej składu do minimum trzech osób, co – jak wskazuje „Nowa Kruszwica” – jest często stosowaną i rekomendowaną praktyką w spółkach komunalnych.

Zdaniem inicjatorów zmian, redukcja liczby członków rady nadzorczej z sześciu do trzech oznaczałaby nie tylko zmniejszenie kosztów wynagrodzeń, ale także zwiększenie odpowiedzialności poszczególnych członków za jakość nadzoru. Według zaprezentowanej koncepcji, skład rady powinni tworzyć: przedstawiciel organu właścicielskiego (gminy), ekspert z zakresu finansów lub zarządzania publicznego oraz niezależny przedstawiciel społeczny lub branżowy.

Jak podkreślono, podobne rozwiązania funkcjonują m.in. we Włocławku, Chełmży, Pucku i Opocznie.

[ZT]40664[/ZT]

[ZT]40661[/ZT]

(PB)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(16)

Bzz Bzz

23 2

Kierowca "nysy" , wierny działacz pis. Zawsze znajdzie źródło dochodu . Byle się nie na pracować.

19:30, 21.03.2025
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ŻukŻuk

1 0

Coś ci się chyba popie.. pomyliło, to nie ten działacz. Nysa jeździł ktoś inny.

16:42, 22.03.2025

Jestem za tymJestem za tym

25 0

Brawo za rozsądną propozycję zmniejszenia rady nadzorczej w komunalce. Teraz tam jest 6 osób zamiast 3?No to jest rozbój w biały dzień!!! A Przewodniczący, to nie ma gdzie się podziać? Przecież oni biorą nasze pieniądze. I pytam burmistrza, dlaczego na maksa obsadził radę. Czek na odpowiedź. Brak słów.

19:56, 21.03.2025
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PytaniePytanie

13 0

Dlaczego?- spójrz na skład tej rady a zrozumiesz czego ona jest przechowalnią.😡

08:40, 22.03.2025

MaxOffMaxOff

23 0

Proponuję radę nadzorczą zweryfikować pod kątem wiedzy, znajomości recyklingu ,środowiska ,technologii i zarządzania ,a potem zredukować do 0.

20:28, 21.03.2025
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Perpetum mobilePerpetum mobile

8 0

Z recyklingu zdadzą śpiewająco- ostatecznie sami oni to wytwór tej technologii.

08:43, 22.03.2025

19 1

I tu akurat jest problem. Wszystko się zgadza, tylko brakuje jeszcze przywołania przepisu w oparciu, o który powstała spółka. A ten wskazuje na min. 5 osób w radzie. W innych gminach spółki mogły powstać nie z przekształcenia lecz zostały zawiązane i wówczas cytowane przepisy są stosowane. To temat do zmiany ustawowej, bo faktycznie 8 osób kieruje i nadzoruje 60 pracowników, w tym kilku kierowników. Póki co można odchudzić zarząd, bo ten może liczyć jedną osobę i chyba przed Witczakiem i Bogdanowiczem taki był, a rada też może być pięcioosobowa. I taka była za Gawrysiaka. Te cięcia dadzą w miesiącu oszczędność około 20 tys. zł. A to już tańsze o 1 zł opłaty na osobę za odpady. Proste?

20:32, 21.03.2025
Odpowiedzi:2
Odpowiedz

ArekArek

5 0

Mądrze piszesz!

04:17, 22.03.2025

mieszkaniecmieszkaniec

7 0

a znajomi to gdzie będą pracować

08:49, 22.03.2025

KikKik

24 2

Zgadzam się wystarczy trzech a Wenderlicha to już wszędzie obsadzają a on jest z Bydgoszczy chciałbym wiedzieć jakie pieniądze pobierają przecież to chyba nie jest tajne panie radny zapytaj się

20:39, 21.03.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Dosyć Dosyć

25 1

Dosyć żerowania na podatnikach. Odchudzić radę w komunalce. A Kościński dlaczego jest zrobiony przewodniczącym?

23:30, 21.03.2025
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Lejeń Lejeń

1 0

Bo jest z nich wszystkich najbystrzejszy 🤣

23:11, 22.03.2025

Upychacz PisiorówUpychacz Pisiorów

6 0

Jak redukcja, jaka redukcja ? Nie po to upychaliśmy swoich kolegów pisiorków gdzie tylko można, żeby teraz jakiś wichrzyciel i prowokator to wszystko zniweczył. Będziemy się bronić w imię cnót niewieścich i krużganków nauki i tych ciepłych i intratnych posadek nie oddamy.

16:38, 22.03.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Prośba Prośba

7 0

Bogdanowicz w wyborach startował jako bezpartyjny. A teraz wsadził pisiora Kościńskiego do rady nadzorczej w komunalce. No, to, jak to jest, bo nie rozumiem.

21:21, 22.03.2025
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

w wyborach startowałw wyborach startował

6 0

Bo on z PiSu "wyjść" może zawsze- 💩PiS z takiego nie wyjdzie już nigdy.😐

11:22, 23.03.2025

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.



Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu mojakruszwica.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%