Zamknij

Kolejne prognozy wyborcze w naszym portalu. Jak wygląda poparcie do Senatu?

07:39, 08.06.2023 Aktualizacja: 07:43, 08.06.2023
Skomentuj

Nasz dział "Wybory" to nie tylko relacje z wydarzeń politycznych ale także prognozy wyborcze. Kilka dni temu informowaliśmy o sondażach wyborczych przygotowanych przez Ogólnopolską Inicjatywę Badawczą. Objęły one zarówno sondaże w gminach, powiatach jak i samym województwie. Poniżej prognozowane poparcie dla partii politycznych w wyborach do Senatu. Warto dodać, że w sondażu ujęto wariant, który obejmuje tzw. Pakt Senacki, co oznacza, że opozycja wystawi w każdym okręgu jednego kandydata.

[ZT]24190[/ZT]

[ZT]24172[/ZT]

"Zasady wyboru senatorów w Polsce są określone w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 r. oraz w ustawie z 5 stycznia 2011 r. - Kodeksie wyborczym. Senatorowie są wybierani na kadencję trwającą 4 lata, chyba że prezydent lub Sejm zdecydują o jej skróceniu w określonych okolicznościach.

Wybory do Senatu są powszechne i bezpośrednie, a głosowanie jest tajne. Prawo do głosowania, czyli czynne prawo wyborcze, przysługuje każdemu obywatelowi Polski, który ukończył 18 lat, niezależnie od płci, narodowości, rasy, wyznania czy czasu zamieszkiwania w Polsce. Bierne prawo wyborcze, czyli prawo do kandydowania, przysługuje każdemu obywatelowi Polski, który ukończył 30 lat i posiada czynne prawo wyborcze.

Wybory do Senatu są bezpośrednie, co oznacza, że obywatele samodzielnie, bez pośredników, dokonują ostatecznego wyboru senatorów. Ten sposób wyboru jest również określany jako wybory jednostopniowe.

Tajność głosowania odnosi się tylko do samego aktu głosowania. Gwarantuje ona wyborcy swobodę wyboru kandydata, na którego chce oddać swój głos, bez obawy o konsekwencje związane z jego decyzją.

Senat składa się z 100 senatorów, wybieranych w 100 jednomandatowych okręgach. Każdy komitet wyborczy może zgłosić tylko jednego kandydata w danym okręgu, a wyborca oddaje głos na jednego kandydata. Mandat senatora uzyskuje kandydat, który otrzymał największą liczbę głosów. Okręgi jednomandatowe w wyborach do Senatu zostały wprowadzone w 2011 r. Wcześniej senatorów wybierano według ordynacji większościowej z 40 okręgami wielomandatowymi.

Wybory do Senatu zarządza prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, nie później niż 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu. Termin przeprowadzenia wyborów musi wypadać w dzień wolny od pracy i na 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu. Wybory do Senatu odbywają się w tym samym dniu co wybory do Sejmu. Prezydent ogłasza swoją decyzję w Dzienniku Ustaw i wyznacza dni, w których mają być dokonane określone czynności związane z organizacją wyborów. Ten harmonogram działań jest nazywany kalendarzem wyborczym.

Prawo do zgłaszania kandydatów na senatorów przysługuje komitetom wyborczym działającym w imieniu partii politycznych lub wyborców. Każda kandydatura musi być poparta podpisami co najmniej 2 tys. wyborców. Kandydować można tylko w jednym okręgu wyborczym. Nie jest dozwolone jednoczesne kandydowanie do Sejmu i Senatu.

Kandydat na senatora urodzony przed 1 sierpnia 1972 r. jest zobowiązany do złożenia oświadczenia dotyczącego pracy lub służby w organach bezpieczeństwa państwa lub współpracy z nimi w okresie od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. (oświadczenie lustracyjne). Złożenie fałszywego oświadczenia skutkuje utratą mandatu.

O ważności wyborów do Senatu decyduje Sąd Najwyższy. Rozstrzyga on również o ważności wyboru tych senatorów, co do wybrania których zgłoszono protesty.

W przypadku wygaśnięcia mandatu senatora, przeprowadzane są wybory uzupełniające, ale tylko na terenie kraju. Nie przeprowadza się ich, jeśli do zakończenia kadencji Izby zostało mniej niż 9 miesięcy.

Mandatu senatora nie można łączyć z wieloma innymi funkcjami, w tym z mandatem posła do Parlamentu Europejskiego, funkcjami prezesa Narodowego Banku Polskiego, prezesa Najwyższej Izby Kontroli, rzecznika praw obywatelskich i rzecznika praw dziecka oraz ich zastępców, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, generalnego inspektora ochrony danych osobowych, ambasadora oraz z członkostwem w Radzie Polityki Pieniężnej, Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Funkcji senatora nie wolno też łączyć z zatrudnieniem w kancelariach: Sejmu, Senatu, Prezydenta RP lub w administracji rządowej (z wyjątkiem ministrów i wiceministrów). Senatorem nie mogą też zostać: radny, prezydent miasta, wójt, burmistrz, sędzia, prokurator, urzędnik służby cywilnej, żołnierz czynnej służby wojskowej, policjant i funkcjonariusz służb ochrony państwa."

[ZT]24209[/ZT]

[ZT]24201[/ZT]
 

(PB)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu mojakruszwica.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%