Zamknij

Kandydaci, rezygnacje, deklaracje poparcia, pojedynki – przegląd informacji wyborczych z tygodnia

09:13, 04.02.2024 PAP Aktualizacja: 07:15, 05.02.2024
Skomentuj PAP PAP

 

Wrocław

 

Jerzy Michalak ogłosił w piątek 26 stycznia swój start w wyborach na prezydenta Wrocławia z poparciem Bezpartyjnych Samorządowców. Polityk w 2018 r. ubiegał się już o fotel włodarza stolicy Dolnego Śląska zajmując czwarte miejsce z około 7-procentowym poparciem. W ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych Michalak bezskutecznie starał się o mandat senatora z ramienia Bezpartyjnych Samorządowców.

 

Jerzy Michalak to były członek zarządu województwa dolnośląskiego (w latach 2014-2018), a obecnie prezes należącego do samorządu województwa Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki.

 

Według niego, Bezpartyjni Samorządowcy sprawią, że mieszkańcy Wrocławia „ponownie będą dumni ze swojego miasta”. „Przedstawimy długofalowe i kompletne rozwiązania na największe bolączki Wrocławia. Naszym dekalogiem będzie otwartość i dialog; przywrócimy w spółkach miejskich standardy managerskiego” – powiedział Michalak.

 

Do tej pory start w wyborach na prezydenta Wrocławia zapowiedzieli obecny włodarz miasta Jacek Sutryk oraz kandydat Zielonych Robert Suligowski.

 

Sutryk w poprzednich wyborach samorządowych wygrał w pierwszej turze. Startował wówczas jako kandydat Koalicji Obywatelskiej, ale był też popierany przez środowisko związane z rządzącym 16 lat stolicą Dolnego Śląska Rafałem Dutkiewiczem. Poparcia udzielili mu również: SLD oraz Unia Europejskich Demokratów.

 

15 grudnia ub.r. przedstawiciele PO oraz Zielonych zawiązali „Koalicję dla Wrocławia”; później dołączyło do niej cześć ruchów miejskich. Według lokalnych mediów tym razem Koalicja Obywatelska nie poprzez Sutryka i wystawi innego kandydata. Według nieoficjalnych informacji ma być to poseł PO Michał Jaros.

 

Gdańsk

 

W zbliżających się wyborach o urząd prezydenta Gdańska ponownie będzie ubiegała się Aleksandra Dulkiewicz. Jej kandydaturę poparło stowarzyszenie Wszystko dla Gdańska.

 

Do tej pory nie podano, czy Koalicji Obywatelska wystawi swojego kandydata na urząd prezydenta, czy poprze Dulkiewicz. Swojego kandydata nie przedstawili politycy Prawa i Sprawiedliwości.

 

Łódź

 

Lewica w wyborach samorządowych poprze w Łodzi urzędująca prezydent Hannę Zdanowską - zapowiedział w czwartek 25 stycznia w Studiu PAP poseł Nowej Lewicy Tomasz Trela.

 

„Jeżeli będzie porozumienie z Koalicją Obywatelską, to Lewica poprze urzędującą w Łodzi Hannę Zdanowską” - mówił w czwartek w Studiu PAP poseł Nowej Lewicy Tomasz Trela. On sam, jak zapewnił, w wyborach samorządowych startować nie będzie.

 


Kielce

 

Bogdan Wenta oświadczył w czwartek 25 stycznia, że nie będzie ubiegać się o reelekcję na urząd prezydenta Kielc. „Nie będę startował w wyborach na prezydenta miasta Kielce. Moja kadencja zakończy się z dniem 30 kwietnia 2024 roku” – poinformował w czwartek w krótkim oświadczeniu dla mediów.

 

Walkę o fotel prezydenta Kielc zapowiedziało już dwóch innych kandydatów.

 

Kamil Suchański, kielecki radny, został kandydatem na to stanowisko stowarzyszenia „Bezpartyjni i Niezależni”. „Wystartuję na prezydenta miasta Kielce w najbliższych wyborach. Musiałem dojrzeć do tej decyzji. Jestem na to gotowy. Będąc radnym nabyłem doświadczenia samorządowego, to powoduje, że będę jeszcze lepszym prezydentem, niż gdybym podjął tą decyzję wcześniej” – powiedział Suchański podczas konferencji prasowej.

 

Kamil Suchański w październiku 2018 roku w wyborach samorządowych zdobył mandat do kieleckiej Rady Miasta. Był wtedy sojusznikiem Bogdana Wenty. Kilka miesięcy po sukcesie wyborczym ich drogi się rozeszły, a Suchański stał się głównym oponentem prezydenta Kielc, zarzucając mu brak realizacji programu wyborczego.

 


Zamiar startu w wyborach samorządowych ogłosili również przedstawiciele stowarzyszenia Przyjazne Kielce. Ich kandydatem na stanowisko prezydenta miasta ma być przedsiębiorca, miejski radny i prezes stowarzyszenia Maciej Bursztein.

 


Maciej Bursztein to kielecki radny wybrany w 2018 roku z listy KWW Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty; od 2019 roku współtworzy klub Bezpartyjni i Niezależni. Jest przedsiębiorcą, członkiem zarządu Formaster Group S.A.

 

Olsztyn

 

Obecny przewodniczący olsztyńskiej rady miejskiej Robert Szewczyk będzie w najbliższych wyborach samorządowych kandydatem Platformy Obywatelskiej na prezydenta Olsztyna - poinformowały lokalne władze partii.

 

„Stawiamy na człowieka, który jest wiele lat aktywny społecznie i zawodowo, który doskonale wie jak funkcjonuje miasto i co trzeba zmienić, żeby mieszkańcom Olsztyna żyło się lepiej” – powiedział po ogłoszeniu kandydatury Szewczyka przewodniczący olsztyńskich struktur Platformy, marszałek woj. warmińsko-mazurskiego Marcin Kuchciński.

 

Szewczyk od 2010 r. jest miejskim radnym, a od 2014 r. przewodniczącym rady miejskiej. Ma 43 lata, jest dyrektorem departamentu w urzędzie marszałkowskim, jednym z pomysłodawców kampanii regionalnego samorządu „Mazury Cud Natury”.

 

W wyborach do rady miasta w 2018 r. otrzymał 2534 głosy, czyli 15,19 proc. w skali okręgu. By to piąty z najlepszych wyników wszystkich kandydatów na radnych w mieście i trzeci spośród kandydatów Platformy. Kandydatką KO na prezydenta Olsztyna była wówczas Beata Bublewicz, która uzyskała 5,33 proc. (3903) głosów i nie weszła do drugiej tury.

 

Białystok

 

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski poinformował w środę 24 stycznia oficjalnie, że będzie ponownie startował w wyborach na prezydenta tego miasta.

 

„Wiele osób już od dawna pytało mnie, czy będę startował. Ta decyzja nie przyszła łatwo z uwagi na to, że sprawuję funkcję prezydenta już wiele, wiele lat. Ale wśród osób, z którymi rozmawiałem - oczywiście najczęściej to były osoby przyjazne - wszyscy po prostu zachęcali mnie do tego, do startu no i po dość długim namyśle zdecydowałem się, że jeszcze raz podejmę tę rękawicę” - powiedział Tadeusz Truskolaski.

 

65-letni Tadeusz Truskolaski jest prezydentem Białegostoku od czterech kadencji. Objął to stanowisko w grudniu 2006 r. i sprawuje je od 18 lat. W ostatnich wyborach w 2018 r. startował na prezydenta miasta z poparciem Koalicji Obywatelskiej (Komitet Wyborczy Wyborców Platforma. Nowoczesna Koalicja Obywatelska) i wygrał te wybory w pierwszej turze. Zdobył 56,21 proc. głosów, pokonując kontrkandydatów w tym kandydata Zjednoczonej Prawicy Jacka Żalka, który miał 30,2 proc. głosów.

 

Truskolaski, który sprawuje też funkcję prezesa Unii Metropolii Polskich, jest jak dotąd jedynym kandydatem, który oficjalnie ogłosił start w kwietniowych wyborach na prezydenta Białegostoku.

 

Koszalin

 

Ubiegający się o reelekcję prezydent Koszalina Piotr Jedliński i przedstawiciele regionalnych oraz miejskich struktur partii Polska 2050 Szymona Hołowni podpisali w poniedziałek 22 stycznia porozumienie programowe, dotyczące wspólnego startu w wyborach samorządowych. Zawiera ono podstawy programowe w zakresie edukacji i zdrowia, gospodarki, polityki senioralnej, ekologii oraz sportu i organizacji pozarządowych.

 


„Cieszę się, że do tych wyborów pójdziemy wspólnie. Mamy wspólne podstawy programowe, wspólne zamierzenia” – mówił podczas konferencji prasowej prezydent Koszalina.

 

„Koszalin to nie są poglądy polityczne, Koszalin to jest nasz wspólny interes 100 tysięcy mieszkańców, którzy w tym mieście mieszkają i którzy w tym mieście powinni czuć się dobrze, mieć pewność, że to miasto we wszystkich dziedzinach, za które odpowiada samorząd, będzie rozwijało się w sposób dynamiczny, ale też w sposób zrównoważony” – mówił Jedliński. Jednocześnie podkreślił, już po raz kolejny, że do wyborów idzie jako kandydat niezależny. Nie ma zamiaru wstępować w szeregi żadnej partii. To, jaką formułę będzie miał komitet wyborczy, jest jeszcze w fazie uzgodnień.

 

Jedliński ubiega się o czwartą kadencję prezydenta Koszalina (woj. zachodniopomorskie). Dotychczas jako jedyny oficjalnie potwierdził swoją kandydaturę. W wyborach w 2018 r. startował z poparciem Koalicji Obywatelskiej, które stracił w trakcie kadencji. Zarzuty, które odpierał, dotyczyły jego współpracy z PiS. Kadencję kończy popierany przez większościowy klub radnych „Wspólny Koszalin”, składający się m.in. z wykluczonych z PO oraz członków PSL i partii Polska 2050.

 

Leszno

 

Poseł KO Grzegorz Rusiecki ma być kandydatem Platformy Obywatelskiej na prezydenta Leszna (Wielkopolskie). W poniedziałek 22 stycznia rekomendowały go lokalne struktury partii.

 

„W Lesznie się urodził, w Lesznie się wykształcił, był radnym, był wiceprezydentem. W Lesznie zdobywał sukcesy zawodowe, społeczne i samorządowe. W Lesznie zdobył sukces parlamentarny: co trzeci obywatel naszego miasta głosował na wyborach parlamentarnych 15 października na posła Rusieckiego” – podkreśliła o spodziewanym kandydacie wiceszefowa PO w Lesznie Barbara Mroczkowska.

 

Grzegorz Rusiecki jest prawnikiem. W PO jest od 2017 roku, wcześniej związany był z lewicą. Był wiceprezydentem Leszna w latach 2011-2014. Jest posłem od 2019 roku.

 

Giżycko

 

Burmistrz Giżycka Wojciech Iwaszkiewicz poinformował w mediach społecznościowych, że w nadchodzących wyborach samorządowych nie będzie kandydował na kolejną kadencję. Poprosił zwolenników o wsparcie w wyborach jego zastępcy - Cezarego Piórkowskiego.

 

Iwaszkiewicz poinformował w mediach społecznościowych, że jego decyzja „jest ostateczna i niepodważalna”. Zapewnił, że decyzję podjął już dawno, a teraz jedynie ją zakomunikował.

 

„Zamierzam kandydować do rady miasta. Chcę spędzić w radzie jedną kadencją, by służyć radą i pomocą, i będę wspierał Cezarego Piórkowskiego, który jest moim zastępcą” - powiedział w zamieszczonym filmie Iwaszkiewicz i w ten sposób zapowiedział start w wyborach na burmistrza Giżycka swojego dotychczasowego zastępcy.

 

Na filmie zamieszczonym w mediach społecznościowych Iwaszkiewicz podziękował współpracownikom i mieszkańcom Giżycka.

 

Wojciech Iwaszkiewicz jest burmistrzem Giżycka od 2014 roku.

 

Giżycko jest największym miastem na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Jest nie tylko ważnym ośrodkiem turystycznym, lecz także wojskowym (działa tu 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana). W najbliższym czasie miasto czekają duże inwestycje, m.in. budowa odcinka obwodnicy przez kanał łuczański.

 

mam/

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%