Zamknij

Zaczęły się się matury. Na początek język polski!

20:05, 04.05.2023 Aktualizacja: 06:24, 05.05.2023
Skomentuj Egzamin, foto: pexels.com Egzamin, foto: pexels.com

Egzamin maturalny od zawsze wzbudzał wiele emocji i stresu. Licealiści już dziś rozpoczną zmagania z językiem polskim na poziomie podstawowym. Do tegorocznego "egzaminu dojrzałości" przystąpi ponad 270 tysięcy absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia.

Nowa formuła matury dla liceów ogólnokształcących

Pisemny egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym jest pierwszym testem na drodze absolwentów liceów. W porównaniu do roku poprzedniego będzie się on odbywać w nieco zmienionej formule. 

Tegoroczni absolwenci szkół średnich są pierwszym rocznikiem, który uczył się w liceum 4-letnim, zgodnie z nową podstawą programową. Oznacza to, że przystąpią oni do matury pisemnej zgodnie z nowymi zasadami.

W przypadku absolwentów 4-letniego technikum, zmiany te nie zostały zaimplementowane. Wynika to z faktu, że uczyli się oni zgodnie ze starą podstawą programową. Ta sama sytuacja dotyczy uczniów szkół branżowych II stopnia.

Obowiązkowe egzaminy ustne

Każdy maturzysta, niezależnie od tego, czy uczył się zgodnie ze starą, czy też nową podstawą programową, będzie musiał przystąpić do egzaminu pisemnego. Składa się on z trzech etapów:

  • język polski na poziomie podstawowym;
  • matematyka na poziomie podstawowym;
  • język obcy na poziomie podstawowym.

W przypadku abiturientów ze szkół z językiem nauczania mniejszości narodowych obowiązuje ich egzamin z języka ojczystego — również na poziomie podstawowym.

Oprócz wyżej wymienionych egzaminów na poziomie podstawowym maturzyści muszą także — obowiązkowo — przystąpić do jednego, pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym. Chętni mogą skorzystać z możliwości wybrania aż pięciu, dodatkowych przedmiotów. Analogicznie, daje im to więcej punktów niezbędnych do rekrutacji na wymarzone studia.

Tegoroczna matura nakłada na absolwentów również obowiązek przystąpienia do egzaminów ustnych, które na czas pandemii COVID-19 zostały zniesione.

Matura 2023

Nowa formuła matur sprawiła, że czas trwania poszczególnych egzaminów przedmiotowych jest nieco dłuższy, niż przed reformą.

Maturzyści dostaną aż 240 minut na napisanie egzaminu na poziomie podstawowym z języka polskiego, a także 210 minut w przypadku poziomu rozszerzonego. Dla porównania, w przypadku starej formuły matur, było to odpowiednio 170 i 180 minut.

Z kolei matura z matematyki potrwa 180 minut zarówno na poziomie podstawowym jak i na poziomie rozszerzonym.

Czas trwania egzaminu z języka obcego się nie zmienił. Zarówno w starej jak i nowej formule, absolwenci dostaną na jego napisanie 170 minut na poziomie podstawowym i 180 minut na poziomie rozszerzonym.

Tyle jest potrzebne do zaliczenia matury

Progi zaliczeniowe to wartość procentowa, którą musi uzyskać maturzysta celem pozytywnego zaliczenia egzaminu.

Standardowo — w przypadku nowej i starej formuły — absolwent musi zdobyć co najmniej 30 procent punktów z egzaminów obowiązkowych.

W przypadku przedmiotów realizowanych w formie rozszerzonej egzamin maturalny nie ma progów zaliczeniowych. Dodatkowe punkty służą tylko i wyłącznie rekrutacji na studia.

Absolwenci muszą poczekać na wyniki swoich "egzaminów dojrzałości" do 7 lipca.

 

(Redakcja: ESCREO, źródło: https://tvn24.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu mojakruszwica.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%