Do Senatu trafiła nietypowa petycja. Jak informuje portalsamorzadowy.pl, obywatel domaga się wprowadzenia obowiązkowych testów dla kandydatów na stanowiska publiczne, które miałby oceniać m.in. kultura osobista, etyka czy elastyczność.
Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich skierowało do Senatu petycję z prośbą o rozważenie zmiany przepisów dotyczących kandydatów na stanowiska publiczne.
Autor petycji proponuje wprowadzenie obowiązkowych testów, które miałyby dotyczyć osób starających się o członkostwo w partiach politycznych, jak również kandydatów na stanowiska takie jak prezydent, burmistrz, wójt, sołtys czy radny.
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez portalsamorzadowy.pl, petycja postuluje, aby testy przygotowywali prawnicy i psychologowie. Zdaniem inicjatora, mają one poprawić jakość osób pełniących funkcje publiczne i ograniczyć zjawiska takie jak nepotyzm czy brak kompetencji.
Autor petycji twierdzi, że testy mogłyby wpłynąć na jakość życia publicznego, eliminując osoby, które nie spełniają określonych kryteriów.
Kandydaci mieliby być oceniani pod kątem takich cech, jak kultura osobista, etyka, umiejętność reprezentowania różnych grup społecznych, a także znajomość języka polskiego. Co więcej, inicjator postuluje, aby kandydaci różnili się osobowościowo, co ma zapobiec sytuacji, w której dominują osoby o cechach liderów, bez udziału bardziej powściągliwych kandydatów.
- Wierzę, że takie zmiany przyniosą wiele korzyści, w tym zwiększenie zaufania obywateli do polityków oraz poprawę efektywności działań rządu - pisze autor petycji.
Portalsamorzadowy.pl przypomina, że obecnie nie ma obowiązku przeprowadzania takich testów. Aby zostać radnym, kandydat musi być obywatelem Polski, mieć ukończone 18 lat i zamieszkiwać na terenie, gdzie ubiega się o mandat. W przypadku wójtów, burmistrzów i prezydentów miast minimalny wiek wynosi 25 lat, a miejsce zamieszkania nie jest wymagane.
Petycja została skierowana do Komisji Petycji Senatu 21 października, ale na razie nie zaplanowano terminu jej rozpatrzenia.
Dr Drejfus06:30, 31.10.2024
0 0
A nie prościej byłoby sprawdzać mózgi, czy w ogóle je mają ? 06:30, 31.10.2024