Robisz zdjęcia mostom, tunelom albo sądom? Wkrótce może się to skończyć mandatem albo nawet aresztem. MON chce egzekwować zakaz fotografowania tysięcy obiektów w Polsce.
Od 17 kwietnia w Polsce zacznie obowiązywać nowe rozporządzenie Ministerstwa Obrony Narodowej, które formalnie wprowadza zakaz fotografowania obiektów istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa.
Choć zakaz istniał już wcześniej, jego egzekwowanie było do tej pory symboliczne – teraz ma się to zmienić.
Nowe wytyczne obejmą aż 25 tysięcy obiektów. Na liście są m.in. mosty, tunele, zapory, budynki MON, sądy, urzędy i inne elementy infrastruktury krytycznej.
W tych miejscach mają pojawić się specjalne znaki zakazu – o wymiarach co najmniej 60 x 60 cm, umieszczone w widocznych lokalizacjach i przetłumaczone na kilka języków (m.in. angielski, niemiecki, rosyjski i arabski).
Za naruszenie zakazu będzie grozić kara grzywny lub nawet areszt.
Dodatkowo, urządzenie użyte do wykonania zdjęcia – telefon, aparat czy dron – może zostać skonfiskowane, bez względu na to, kto jest jego właścicielem.
Z obowiązku uzyskania zgody będą zwolnieni m.in. zarządcy obiektów oraz dziennikarze realizujący relacje za wiedzą i akceptacją odpowiednich służb.
Pozwolenie na fotografowanie będzie można uzyskać drogą elektroniczną lub papierową, wskazując dane osobowe, lokalizację oraz planowany termin wykonania zdjęć.
Choć intencją MON jest zwiększenie bezpieczeństwa i ochrona newralgicznych miejsc, pojawiają się pytania, jak nowe prawo wpłynie na codzienne funkcjonowanie mieszkańców, turystów i pasjonatów fotografii.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz