Zamknij
REKLAMA

Ardanowski o suszy: sytuacja się chwilowo poprawiła

16:33, 21.05.2020 | autor: Magdalena Jarco
Skomentuj PAP
REKLAMA

- Powiedzenie suchy kwiecień, mokry maj, będzie zboże jako gaj w tym roku mocno się sprawdziło - ocenił szef resortu rolnictwa w audycji rozgłośni katolickich Siódma-Dziewiąta.

Patrzymy z pewną nadzieją, że nie będzie suszy, jakiej się spodziewaliśmy; sytuacja się chwilowo poprawiła - mówił w czwartek minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Jak mówił, były obawy, że brak śnieżnej zimy i deszczu od początku wiosny sprawi, że rośliny nie będą rosły, zaschną na polach. "To wszystko ustąpiło z deszczami, które zaczęły się pod koniec kwietnia i cały czas trwają" - zaznaczył. Podkreślił, że ważne jest też to, że nie było deszczów "bardzo nawalnych", które, które mogą zniszczyć uprawy.

Minister ocenił, że sytuacja chwilowo się poprawiła. -Jest nie najgorsza, chociaż ja sukcesu nie odtrąbię. Dopóki nie będziemy mieli plonów zebranych, to trudno jest tutaj coś przewidywać? - podkreślił. Dodał, że zarówno zboża ozime, jare, jak i inne rośliny wysiane na wiosnę skiełkowały poprawnie. -Patrzymy z pewną nadzieją na to, że nie będzie suszy, jakiej się spodziewaliśmy? - zaznaczył.

Pytany o to, co będzie zawierać specustawa, która ma ułatwić walkę z suszą odpowiedział, że m.in. "ułatwienia w systemie nawodnieniowym". Chodzi, jak wyjaśnił, np. o procedurę legalizowania studni, która wiąże się obecnie z dużą ilością dokumentów i opłatą prawie 4,5 tys. zł. -Chcemy, żeby to było nieco ponad 200 zł i żeby procedura była szybka - zapowiedział. Dodał, że do 2027 r. nie będzie opomiarowania ujęć wody. "Również wprowadzamy rozwiązania, które mają uprościć spiętrzenie wody na rowie, zatrzymywanie wody w urządzeniach melioracyjnych? - dodał. Przewiduje się też, jak mówił, "silne wsparcie dla spółek wodnych".

Ardanowski zaapelował do Polaków, by spędzali urlop na wsi, w gospodarstwach agroturystycznych. "Poznanie Polski, zrozumienie uroków naszego kraju jest zaletą pozostania w kraju" - przekonywał. Zachęcił do korzystania z oferty turystyki wiejskiej. "Gospodarstwa agroturystyczne zapewniają dobrej jakości warunki mieszkaniowe, dobrą żywność, kontakt ze zwierzętami" - mówił. Wskazał, że jego resort wystąpił również, żeby bon, który będą Polacy otrzymywali na wypoczynek "dotyczył również możliwości zrealizowania go w gospodarstwach agroturystycznych".

[ZT]12015[/ZT]

 

(autor: Magdalena Jarco)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (3)

RolnikRolnik

3 0

Popadało i problemu nie ma . Brawo Ministrze . 17:40, 21.05.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

MieszkaniecMieszkaniec

1 0

Bogu dziękować za te okolo20l/m.... ale to tego zeby sie cieszyc ze nie ma suszy to duzo brakuje niestety...a radosc ministra????chyba dawno nie byl na polach 11:16, 23.05.2020


GospodarzGospodarz

2 1

No tak tylko studnie ,studnie i studnie ....ludzie na milosc boska ile tego jest w naszym rejonie...w naszej gminie chyba najwięcej i nikt tego nie widzi ze leja cale doby wyciagajac wody gruntowe??? Nie dawno wiercono na 30metrow i bylo wody full,a teraz na ile trzeba wiercic? To jest niszczenie polskiego tradycyjnego rolnictwa panie ministrze a nie przeciwdzialanie suszy. 11:27, 23.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz