Zamknij
REKLAMA

Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej tak jak szer. Tomasz Jahnke

14:28, 25.07.2021 | MP
Skomentuj
REKLAMA

Biuro ds. Programu Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej zostało utworzone 24 stycznia 2020 r. Dzięki temu szkoły i jednostki wojskowe działające pod patronatem programu, mają możliwość bliskiej współpracy.

Młodzi ludzie jak szer. Tomasz Jahnke, absolwent klasy mundurowej Technikum Zespołu Szkół im. prof. Emila Chroboczka w Szubinie i żołnierz 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, są przykładem na potrzebę takiego działania.Tomasz jest już ósmym absolwentem szkoły w Szubinie, który został żołnierzem 8 K-PBOT.

Ta współpraca jest możliwa dzięki kadrze brygady i szkoły, które obecnie prowadzą edukację młodzieży w ramach Oddziałów Przygotowania Wojskowego. Hasła Terytorialsów #tradycja, #braterstwo #odwaga, #odpowiedzialność są ich dobrem wspólnym i zobowiązaniem, zgodnie z którymi wychowują kolejne pokolenie. Daje to wymierne efekty w postaci ambitnych młodych osób, które chcą służyć Ojczyźnie.Szer.

Jahnke dopiero co zdał maturę. Jak wielu młodych ludzi ma głowę pełną marzeń, których w tym roku udało się spełnić już kilka. Cztery lata temu został absolwentem gimnazjum i zastanawiał się, czy wojsko jest dla niego. Najlepszym sposobem na przekonanie się o tym była nauka w klasie mundurowej.

Czas w szkole średniej płynął szybko, a młody Szubinianin uczył się nie tylko j. polskiego czy matematyki, ale uczęszczał też na zajęcia z edukacji wojskowej. Jak sam mówi, utwierdzał się w przekonaniu, że armia to miejsce dla niego.

- „Pod koniec  gimnazjum, kiedy był czas szukania swojej dalszej drogi w nauce, wybrałem szkołę z edukacją wojskową w Szubinie. Od kiedy pamiętam, zawsze podobało mi się wojsko i chciałem zobaczyć na własnej skórze, jak to jest. Nie wiedziałem wtedy jeszcze, że w przyszłości stanę na baczność w mundurze i będę wypowiadał słowa roty przysięgi. Od samego początku spodobała mi się edukacja wojskowa z mjr Jarosławem Odrobińskim. Zawdzięczam mu moje wyróżnienie, które dostałem od Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka. To właśnie dzięki jego przygotowaniu oraz dzięki moim rodzicom i braciom, którzy zawsze nie wspierali, mogłem to osiągnąć”. – szer. Jahnke.Dwa lata temu skończył 18 lat, co pozwoliło mu teraz zostać żołnierzem. Zdecydował, że po maturze wstąpi do Wojsk Obrony Terytorialnej. I to marzenie udało mu się spełnić z sukcesem. Lata nauki w klasie mundurowej przyniosły efekt w postaci wyróżnienia za wzorową, żołnierską postawę i uzyskiwane podczas szkolenia podstawowego wyniki.

Przez cały okres służby wojskowej o tym dniu będzie przypominał mu pamiątkowy ryngraf, odebrany z rąk Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka.Doświadczeni instruktorzy kujawsko-pomorskich Terytorialsów oraz grono pedagogiczne szkoły w osobach: dyrektor szkoły – p. Alicji Jaśkowiak, nauczyciela edukacji wojskowej mjr rez. Jarosława Odrobińskiego oraz wychowawcy klasy p. Agnieszki Bubczyk, są inspiracja tych młodych ludzi. Są obecni na każdej przysiędze kolejnych uczniów wraz z delegacją kolegów ze szkoły, którzy coraz częściej wzmacniają szeregi WOT.

Uczestnictwo w dniu, w którym ich koledzy wypowiadają słowa roty przysięgi wojskowej, za każdym razem jest ich świętem. Przyjaźń, która dzięki temu się tworzy to siła i motywacja do codziennej, często niełatwej służby wojskowej. Zawsze gotowi, zawsze razem, zawsze blisko!Jeżeli Ty chcesz zostać żołnierzem 8 K-PBOT, wejdź na stronę https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/ i wpisz nazwę swojego powiatu. Otrzymasz nr telefonu i adres mailowy do rekrutera z Twojej najbliższej okolicy, z którym możesz porozmawiać i uzyskać odpowiedzi na temat służby. Jeszcze nigdy nie było to tak proste! Kolejne wcielenie już 13 sierpnia w ramach akcji Wakacje z WOT.

(MP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (7)

kotikkotik

7 4

Zostać żołnierzem Błaszczaka?! to wstyd nie honor :( 16:16, 25.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

FalaFala

6 4

Zostań nygusem. 19:37, 25.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WOT-rozwiązać w migWOT-rozwiązać w mig

6 3

mam nadzieję,że za 3 lata jakiś następny frajer minister łobrony ,rozwiąże ten WOT,bo to są kpiny z ludzi.Dają taki nygusom po 1500zł na miesiąc i bawia sie w żólnierzy.Jak by przyszło co do czego to by się po.s.r.a.li ze strachu i koniec z obroną.Kosztuje to nas prawie 10 miliardów rocznie,za tą kasę można wybudowac kilkaset km autostrad,albo wybudować prawdziwą retencję dla 20procent powierzchni Polski,a tak to kasa idzie na p.ierdzenie w spodnie przez armię leserów w weekendy. 20:06, 25.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Generał Generał

5 0

Święta racja. Ciekawe na ile ten chłopiec zdał maturę? Coś czuję, że rewalacji nie było. A poza tym, po co przy dzisiejszym zaawansowaniu technologocznym wojsk wydawać pieniądze na takie sprawy? 21:07, 25.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DombczakDombczak

3 0

i co narażać się dla tej pisowskiej bandy i karakana ? Nigdy 15:49, 26.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ŻołnierzŻołnierz

2 0

Jestem żołnierzem i widzę zapał młodych ludzi rok dwa i stwierdzają, że odchodzą ponieważ wojsko troszkę się różni od tego z sloganów reklamowych. 18:47, 26.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CaYraHCaYraH

2 0

Wojsko to syf gdzie uczą zabijać i niczego więcej. obecnie armia jest w Polsce do niczego nie przydatna i nie jest w stanie stawić czoła nawet Albani. Może co najwyżej lizać du...sko ameryce tak jak kiedyś lizało ZSRR. 18:53, 26.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%