Portal Kujawski opisał sytuację na rynku bydgoskich mediów. W komentarzu "W Bydgoszczy nie ma już klimatu dla niezależnych mediów" „wskazane zostały trudności, pojawiła się również informacja, że będzie wymagało to ograniczenia formuły aktywności Portalu Kujawskiego".
- Rozważane było kilka rozwiązań. W pierwszej kolejności były to koncepcje ograniczenia liczby publikacji. W rezultacie jednak uznano, że byłoby to rozwiązanie najgorsze z możliwych. Polaryzacja polityczna jaka weszła na lokalny rynek medialny w Bydgoszczy, gdzie toczy się walka pomiędzy dwoma obozami politycznymi, stała się pretekstem do łamania kolejnych zasad i przekraczania granic. Portal Kujawski nie zamierza w tym brać udziału, stąd też należy uznać, że realizowana przez ostatnie 10 lat misja się wyczerpała - napisał wczoraj Łukasz Religa.
Od 1 lutego na www.portalkujawski.pl nie będą ukazywać się nowe publikacje. Z uwagi jednak na sporą bazę kilkunastu tysięcy publikacji, które opisują lokalną historię w ostatniej dekadzie, strona będzie dalej funkcjonować.
O całej sytuacji rozmawiano w TVP3 Bydgoszcz.
- Zaznaczyłem, że nie uważam, iż to samorządowcy są głównymi winnymi patologii w mediach, ale nie bez powodu eksperci od lat przestrzegali przed mediami wydawanymi przez samorządy (wspomnę tutaj o takich postaciach jak prof. Jerzy Hausner (wicepremier w rządzie SLD jakby ktoś nie pamiętał), prof. Adam Bodnar, czy Helsińska Fundacja Praw Człowieka) - podkreśla Łukasz Religa.
[ZT]22605[/ZT]
[ZT]22595[/ZT]
Zdecydowanie mało optymistyczne są dane Biblioteki Narodowej w Polsce gdzie wydaje się już więcej mediów samorządowych niż prywatnych. Koszty tej działalności, jak zauważa Stowarzyszenie Gazet Lokalnych, pokrywane są ze środków publicznych, bez kontroli. Zwłaszcza, że wydawanie tzw. mediów nie należy do obowiązku samorządów.
- Jestem jedną z tych osób w PiS, która opowiada się za tym, żebyśmy znaleźli jakieś rozwiązanie, które ogranicza możliwość samorządom na wydawanie własnych gazetek. W wielu miejscach powoduje to, że prasa lokalna, prawdziwie niezależna od miejscowych włodarzy, od miejscowego układu rządzącego, upada, ponieważ burmistrz czy prezydent miasta inwestuje w jakąś swoją lokalną gazetę samorządową, może wydawać na to środki publiczne samorządowe takie, jakich żaden wydawca lokalny nie ma. Również jeśli chodzi o rynek reklam, może dominować, może decydować, czy te reklamy, które są reklamami samorządowymi, idą tylko do tego jednego tytułu - mówiła rok temu Joanna Lichocka, posłanka PiS.
Portal Samorządowy prześledził część historii, które dotyczą mediów wydawanych przez samorządy. Okazuje się, że wiele jest prowadzonych przez dziennikarzy, często "naśladują" one media niezależne i sporo kosztują.
- Spore kontrowersje wzbudza też działający w Lublinie od marca 2021 r. informator miejski Lublin.eu, który w postaci papierowej trafia bezpośrednio do skrzynek pocztowych mieszkańców. Dlaczego? Redakcje lokalnych gazet i portali uważają, że treścią i formą przypomina on zwykłą gazetę lokalną, nie ma waloru informacji publicznych, a promuje działania samorządu. Szefowie siedmiu redakcji chcą, by miasto wycofało się z projektu - podaje Portal Samorządowy.
W Kruszwicy również samorząd finansuje wydawnictwo "Panoramy Kruszwickiej". Założone w 1992 roku pismo jest aktualnie dwumiesięcznikiem. Jego roczny koszt wynosi 40 tysięcy złotych według informacji zawartych w budżecie na 2023 rok.
[ZT]22629[/ZT]
[ZT]22624[/ZT]
Rożniaty: Próba zawrócenia ciężarówki sparaliżowała ruc
Zastanawiam się skąd się tacy idioci biorą i otrzymują prawo jazdy kategorii C+E oraz wymagane świadectwa kwalifikacji. Co się dzieje z tymi ludźmi, czy to wina szczepionek na rzekomego wirusa z koroną czy co ? Ewolucja zatacza koło i ludzie na powrót małpieją, wjeżdżają na przejazdy kolejowe przy zamkniętych rogatkach i próbują zatrzymywać pociągi, czy jak w tym przypadku zawracają na drodze o szerokości 7 metrów zestawem długości 12 metrów. Brawo normalnie. Zapytam więc, dokąd ten świat zmierza ?
Vlad Palovnik
22:14, 2025-07-01
Bóg wina opuścił Kruszwicę w nadziei na lepsze jutro
A ja składam podziękowania dla Pana Przemysława Bohonosa za bezinteresowne i skuteczne działanie na rzecz naszej lokalnej kultury. Ratuje zabytki i ukazuje historię naszej gminy oraz regionu. Władza gminna ma się czego od Niego uczyć.
Agnieszka
19:12, 2025-07-01
O Żernikach na sesji rady powiatu i w Internecie
Ojca potrzebuje też droga z Kruszwicy do Sikorowa. Miejmy nadzieję, że te dwa polityczne koguciki nie okażą się bezradni wobec wszechpotężnej Wiesławy i już w 2030 r. znajdą się pieniądze na przebudowę tego odcinka. 🤣 A swoją drogą, to Zalesiak jest teraz z Pawłowską w opozycji do PO? 🙄
12:51, 2025-07-01
Archeologiczne kłamstwo pod Kruszwicą: Powołują się na
Braki w wykształceniu tudzież przejęzyczenia i pomyłki zdarzają się wszystkim. Odkręcanie i poprawianie trwa długo stąd wielka popularność świadomie wprowadzanych informacji nieprawdziwych - fejków, a nawet fekaliów.
...
08:55, 2025-07-01
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz