Na półwyspie naprzeciwko miejskiej plaży znajduje się Port Prasłowiański. To miejsce tworzone przez osoby związane ze Stowarzyszeniem Nasz Region KUJAWIE i Mariuszem Nogalskim. Aktywna w tym miejscu jest także Kujawska Drużyna Łucznicza Goplanie. W tym roku mija 6 lat od kiedy rozmawialiśmy o planach społeczników co do tego miejsca. Zdaje się, że ich cele powoli się realizują.
[ZT]18484[/ZT]
Port Prasłowiański to w założeniu park edukacyjny i historyczny. Na terenie dawnej strzelnicy udało się wznieść kilka drewnianych budynków. Podzielono półwysep na część żeńską i męską, dostawiono kolejne drewniane ławki, a imponująca jest zwłaszcza sama strzelnica, gdzie swoich sił mogą próbować młodzi łucznicy.
[DAWNY]1650820117784[/DAWNY]
- Realizujemy tutaj rzecz, która ma ogromne znaczenie dla nas samych. Chcemy móc stworzyć miejsce gdzie będzie można współżyć z przyrodą, odkrywać przeszłość przodków oraz ich zwyczaje i sposób życia. Wraz z rozwojem cywilizacji zatraciliśmy pewne instynkty a także ideę przetrwania w przyrodzie.
- podkreślał kilka lat temu Mariusz Nogalski.
[FOTORELACJA]2456[/FOTORELACJA]
A łatwo nie było. Zwłaszcza na początku miejsce nawiedzali wandale. Niszczono drewniane barci przeznaczone pod hodowlę pszczół. Warto dodać, że to nawiązanie do dawnych sposobów pszczelarzy. Niegdyś tereny Polski i dalej na wschód pokrywała puszcza. Gospodarka w barciach różniła się zasadniczo od rabunkowej techniki stosowanej w koszkach. Bartnik dbał, aby roje zimowały w niezmniejszonej liczbie.
[ZT]18157[/ZT]
Na samym początku powstał m.in. drewniany amfiteatr. Dzisiaj własnoręczne konstrukcje są coraz bardziej rozwinięte, a wzdłuż ścieżek przybywa także drewnianych ławeczek. To dodaje klimatu. Na przybyłych czeka nawet umiejscowiona w drewnie biblioteczka.
Historia Kruszwicy jest bardzo bogata, jednak do dziś pozostaje miejscowością o słabym potencjale turystycznym. Wielu osobom marzy się osada jak z Biskupina (jest to uzasadnione). Wciąż niewyczerpany temat przeszłości miasta oraz nadgoplańskich okolic sprawia, Port Prasłowiański ma szansę wypełnić tę turystyczną pustkę. Czy się uda i ile to potrwa?
[ZT]122[/ZT]
[ZT]4224[/ZT]
[ZT]15115[/ZT]
[ZT]4919[/ZT]
[ZT]670[/ZT]
[ZT]1531[/ZT]
[ZT]10016[/ZT]
[ZT]11514[/ZT]
Nikos19:58, 24.04.2022
Raczej jej nie wypełnia !Nie oszukujmy się tam nic ciekawego nie ma ! Za ile gmina ten teren wydzierżawiła ? I czy ta cała ziemia robi to społecznie czy pobierała na ten cel jakieś fundusze ? Dlaczego gmina nie weźmie tego w swoje ręce ??
Oo21:59, 24.04.2022
Fajnie byłem kilka razy miejscówki spoko powinni dostać jakieś finanse na rozbudowę takich miejsc jak sam mam kilka schowków w Kruszwica w różnych miejscach przygotowanych tak aby spędzić w nich łykend niestety tylko z aparatem pozdrawiam tych co tworzom takie miejsca do zoba
Nono07:10, 25.04.2022
Weź też słowniki ze sobą.
Szambonur10:26, 25.04.2022
Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
Użytkownik22:03, 24.04.2022
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
Rampampam06:25, 25.04.2022
Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
Inkluzja16:11, 27.02.2023
To co widzę, moim zdaniem, jest zwykłą autoreklamą - przejęli istniejącą podupadłą strzelnicę co widać na zdjęciach.
MN obok chwali się swoim domem kopułowym i warsztatami jakie urządza z budowania. Mnie byłoby wstyd po zrealizowaniu dwóch półziemianek nazwanych szumnie domami uważać się za eksperta w jakiejkolwiek dziedzinie i jeszcze szkolić ludzi, ale to dziś standard.
6 0
Xd z choinki się *%#)!& Oczywiście,że społecznie jeszcze placą za dzierżawę. Tam nic ciekawego nie ma? No raczej nic nie było. Robią to bo lubią się i tym dzielą, serio aż tak jesteś małostkowy?
6 1
Gmina jest od zarządzania a nie od organizowania kultury i rozrywki. Ziemowit powinien być zamknięty a działania kultury powinny brać stowarzyszenia