W tradycji katolickiej Zaduszki to dzień modlitw za dusze w czyśćcu, które oczekują na ostateczne zbawienie. Wierzenia te kształtują postawy i zwyczaje, które są żywe w polskiej kulturze. Wiele osób wierzy, że w tych dniach dusze zmarłych w szczególny sposób są obecne wśród żywych i mogą potrzebować modlitewnego wsparcia.
[FOTORELACJA]3323[/FOTORELACJA]
Cmentarze w całym kraju wypełniają się ludźmi, którzy przychodzą zapalić znicze i pomodlić się przy grobach swoich bliskich. To także czas, kiedy wielu odwiedza groby zapomnianych, tych, którzy nie mają już rodziny lub przyjaciół, aby i oni mogli zostać otoczeni pamięcią i modlitwą.
Zaduszki to również okazja do refleksji nad własnym życiem, nad jego kruchością i wartościami, które są w nim najważniejsze. W tym dniu wiele osób zastanawia się nad sensem życia i śmierci, nad tym, co po nas zostanie i jak będziemy wspominani.
:Zaduszki to dzień, który w polskiej tradycji ma głęboki wymiar duchowy. To czas, kiedy wspólnota łączy się w żalu i pamięci, a modlitwa za zmarłych staje się wyrazem wiary w życie wieczne. W tych chwilach zadumy nad przemijaniem, społeczeństwo przypomina sobie o ciągłości pokoleń i o tym, że pamięć o przodkach jest ważnym elementem naszej tożsamości.
[ZT]26852[/ZT]
[ZT]26837[/ZT]
[ZT]26834[/ZT]
Burmistrz o modernizacji „Rusałki” i zamykaniu szkół: P
W kampanii obiecywał a teraz nie wie czy będą pieniądze. Wtedy wiedział skąd je weźmie? No cóż. Ważne, że prawie 20 tys. BRUTTO przez 5 lat pensji kasuje. Cóż szkodzi obiecać.
Bebe
16:05, 2025-10-25
Burmistrz Kruszwicy: Może McDonald's a może Burger King
Kogo będzie na to stać, jak komunalna za odbiór odpadów chce blisko 50% więcej niż do tej pory. A to oznacza podwyżki podatku śmieciowego. Pytanie czy o 50 czy o 30?%
12:41, 2025-10-25
Burmistrz o modernizacji „Rusałki” i zamykaniu szkół: P
Niedługo w niektórych szkołach będzie więcej nauczycieli i pracowników niż uczniów. Mieszkańcy bronią z jednej strony szkoły, a z drugiej zabierają dzieci i przenoszą do placówek, którym nie grozi widmo edukacji. Ja nie zagłosuje na burmistrza, który boi się likwidacji szkółek, bo nie chce stracić wyborców. Burmistrz nie może za pubiiczne pieniądze pozyskiwać głosy. Podwyżki podatków i tak obrócą się przeciwko niemu.
Eryk
12:37, 2025-10-25
Burmistrz o modernizacji „Rusałki” i zamykaniu szkół: P
Jeden tekst jak zwykle jest na czasie: polityk prawdę ci powie jedynie kiedy się pomyli. A co by nie powiedzieć, to obecny włodarz politykiem był.
Wojtek
09:26, 2025-10-25
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz