Zamknij

Pod Kruszwicą grasuje koza! Zobaczcie co dzieje się w gminie [FOTO]

12:42, 10.02.2024 Aktualizacja: 12:44, 10.02.2024
Skomentuj

Od 12:00 po kruszwickich wsiach grasuje Koza Szymborska.

Ludowy obrzęd będzie można podziwiać w Przedbojewicach, Janowicach i Żernikach. 

Marsz w towarzystwie Kozy Szymborskiej rozpoczyna się w Przedbojewicach. Przebierańców przewozi radny Tomasz Łożyński. Ludowy obrzęd zagości również w sąsiednich Janowicach i Żernikach. Około 14:00 na świetlicy w Żernikach przewidziano słodki poczęstunek.

[FOTORELACJA]3641[/FOTORELACJA]

Wesoły orszak tworzą młoda para, niedźwiedź (z nowym strojem, który powstał w ramach akcji "Projekt Niedźwiedź"), kominiarz i koza oraz wielu innych przebierańców.

Jak przypomina Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne, choć trudno jednoznacznie określić początki obrzędu "kozy", można przypuszczać, że jego korzenie sięgają czasów przedchrześcijańskich. Zwyczaj ten prawdopodobnie związany był z obrzędami zimowego przesilenia, mającymi na celu zapewnienie pomyślności i urodzaju w nadchodzącym roku. "Koza" symbolizowała odrodzenie życia, płodność i nowy początek, co miało zapewnić dobrobyt i obfitość zbiorów.

- Centralną postacią obrzędu jest postać "kozy", wykonanej zazwyczaj z drewnianego stelaża, pokrytego kolorowymi tkaninami, z głową wykonaną z drewna lub papier-mâché. "Koza" jest częścią korowodu kolędników, w którym uczestniczą również inne postacie, takie jak: gospodarz, diabeł, śmierć, żołnierz, czy anioł. Uczestnicy obrzędu, przebrani za te postacie, odwiedzają domy wioski, śpiewając kolędy i składając życzenia domownikom, za co otrzymują od nich dary w postaci jedzenia czy drobnych pieniędzy - przypomina na swojej stronie Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne.

Z biegiem lat obrzęd "kozy" ulegał zmianom, adaptując się do zmieniających się warunków kulturowych i społecznych. Współcześnie jest on często rekonstruowany i prezentowany jako element dziedzictwa kulturowego regionu, szczególnie podczas festiwali folklorystycznych, spotkań z tradycją oraz w programach edukacyjnych skierowanych do dzieci i młodzieży.

[ZT]29873[/ZT]

[ZT]29871[/ZT]

[ZT]29869[/ZT]

(PB)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%