Zamknij

Wtedy umarł Józef Stalin. Rok 1953 na zdjęciach m.in. z Kruszwicy [FOTO]

10:30, 29.07.2024 Aktualizacja: 10:36, 29.07.2024
Skomentuj

Udostępniamy ciekawe zdjęcia z inowrocławskiego MDK. Nie mówią jednak zbyt wiele o swoim pochodzeniu. Interesująca jest  adnotacja, która pojawia się przy grupie fotografii - opis Kruszwica i rok 1953 niewątpliwie ważny w dziejach Polski poprzez śmierć przywódcy Związku Radzieckiego. Co wtedy działo się w Kruszwicy?  Co możemy powiedzieć o zamieszczonych poniżej zdjęciach? Może czytelnicy spróbują je rozszyfrować? Zapraszamy do analizy zdjęć.

Analiza zdjęć

Fotografie przedstawiają różne sceny, które są prawdopodobnie zapisem wycieczki grupowej, najprawdopodobniej pracowniczej choć wiek uczestników mocno się różni. Uczestnicy są ubrani stosownie do chłodniejszej pogody, co może sugerować wczesną wiosnę lub późną jesień. Zdjęcia ukazują zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne aktywności, w tym zwiedzanie zabytków oraz relaks na świeżym powietrzu. Na niektórych z nich widzimy Kruszwicę - wizytę pod Mysią Wieżą oraz fotografię pochodzącą z kolegiaty. Zdjęcia wykonano także z pozycji statku. Trudno jednak powiedzieć czy mają związek z Kruszwicą. Warto dodać, że przy zdjęciach pojawia się rok 1953. Dlaczego był tak ważny? Przy okazji prezentacji zdjęć przypomnijmy wydarzenie jakie miało miejsce w marcu 1953 roku.

[FOTORELACJA]4169[/FOTORELACJA]

Ilustrowany Kurier Polski, wydanie z 10 marca 1953 roku.

Śmierć Stalina była wydarzeniem ważnym

5 marca 1953 roku świat obiegła wiadomość o śmierci Józefa Stalina, jednego z najważniejszych i najbardziej kontrowersyjnych przywódców  XX wieku. Jego odejście wzbudziło głębokie emocje i reakcje na  całym świecie, a szczególnie w Polsce, gdzie przez wiele lat był uważany za wyzwoliciela i obrońcę narodów słowiańskich. Tyle możemy dowiedzieć się z ówczesnej propagandowej prasy, choć i zwolenników Stalina nie brakowało.

Uroczystości w Moskwie

Centralne uroczystości żałobne odbyły się w Moskwie. Ciało Stalina wystawiono w Sali Kolumnowej Domu Związków Zawodowych, gdzie złożono tysiące wieńców i kwiatów. Przywódcy partii komunistycznej i rządu radzieckiego, a także delegacje z różnych krajów, wzięły udział w ceremoniach. Władysław Lewikowski, ambasador Polski w ZSRR, pełnił wartę honorową przy sarkofagu Stalina, oddając hołd w imieniu narodu polskiego .

Reakcje w Polsce

W Polsce dzień 9 marca 1953 roku ogłoszono dniem żałoby narodowej. Uroczystości żałobne miały miejsce w wielu miastach, a udział w nich wzięły tysiące ludzi. Jak przekonywała ogólnopolska prasa, na ulicach Warszawy odbył się manifestacyjny pochód, w którym uczestniczyło około 350 tysięcy osób. Przedstawiciele rządu, partii oraz organizacji społecznych złożyli hołd pod popiersiem Stalina, które ustawiono na wysokim postumencie. O ile pewne, że taki marsz się odbył, o tyle szacunki dotyczące frekwencji trzeba traktować z dużą rezerwą.

W Bydgoszczy również odbywały się uroczystości

- Przerwano pracę w Powszechnym Domu Towarowym, gdzie na twarzach sprzedawców i klientów malowały się powaga i głęboki żal. Ludzie zgromadzili się, aby uczcić pamięć zmarłego przywódcy, składając kwiaty i listy kondolencyjne - czytamy w Kurierze Polskim.

Wrocław także pogrążył się w żałobie. Przerwano pracę w zakładach przemysłowych, a robotnicy i urzędnicy zebrali się na uroczystych zgromadzeniach. W kopalni im. Wieczorka wyłączono maszyny wyciągowe, a górnicy z szacunkiem oddali hołd Stalinowi. Ulice miasta zalegała głęboka cisza, przerywana jedynie przez odgłosy żałobnych dzwonów .

Katowice z hołdem

Jednym z najbardziej symbolicznych gestów uczczenia pamięci Stalina było przemianowanie Katowic na Stalinogród. Decyzję tę podjęły Komitet Wojewódzki Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej oraz Prezydium Rady Narodowej Katowic. Nazwa ta miała upamiętniać wkład Stalina w budowę socjalizmu i przyjaźń polsko-radziecką .

[ZT]34492[/ZT]

[ZT]34491[/ZT]

[ZT]34490[/ZT]

(NTH)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu mojakruszwica.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%