Marszałek Całbecki, pełniący już wcześniej funkcję członka Komisji NAT, był aktywnie zaangażowany w prace nad opiniami dotyczącymi rozwoju obszarów wiejskich, bezpieczeństwa żywnościowego oraz przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej. Jego nominacja na przewodniczącego komisji jest najwyższą funkcją zajmowaną przez przedstawiciela Polski w Komitecie Regionów.
Podczas wystąpienia po wyborze marszałek podkreślił wagę współpracy i zaangażowania w kształtowanie polityki dotyczącej rolnictwa, obszarów wiejskich oraz zasobów naturalnych w Unii Europejskiej. Zapowiedział, że jego priorytetem będzie dalsze wspieranie interesów regionu oraz wzmacnianie roli samorządów w procesie decyzyjnym na poziomie unijnym. Planowane działania obejmują także wsparcie lokalnych inicjatyw związanych ze zrównoważonym rozwojem.
Komisja NAT, składająca się z ponad stu burmistrzów, radnych oraz przewodniczących regionów, zajmuje się szerokim zakresem zagadnień, w tym polityką rolną, zdrowiem publicznym, leśnictwem, rybołówstwem oraz ochroną konsumentów. W nowej kadencji jej prace skoncentrują się na długoterminowej wizji dla obszarów wiejskich UE oraz programowaniu polityki spójności po 2027 roku.
W ramach poprzednich działań w Komisji NAT marszałek Piotr Całbecki wspierał inicjatywy dotyczące rozwoju obszarów wiejskich i bezpieczeństwa żywnościowego. W 2023 roku w Toruniu odbyło się wyjazdowe posiedzenie komisji oraz konferencja poświęcona kryzysowi żywnościowemu, w której uczestniczyli przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej oraz Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Marszałek uczestniczył także w sesji plenarnej inaugurującej 8. kadencję Europejskiego Komitetu Regionów, podczas której omawiano m.in. współpracę władz lokalnych i regionalnych w kontekście rozwoju Unii Europejskiej oraz wyzwania związane z polityką spójności po 2027 roku. Nową przewodniczącą Komitetu Regionów została Kata Tüttő, zastępczyni burmistrza Budapesztu, a pierwszym wiceprzewodniczącym Juan Manuel Moreno Bonilla, przewodniczący Andaluzji.
Podczas sesji plenarnej wręczono również Nagrodę im. Pawła Adamowicza, przyznawaną za działania na rzecz obrony praw człowieka i demokracji. Tegorocznym laureatem został Witalij Kliczko, burmistrz Kijowa, a specjalne wyróżnienie otrzymali Bassam Aramin i Rami Elhanan, przedstawiciele Parents Circle – Families Forum, organizacji zrzeszającej rodziny ofiar konfliktu izraelsko-palestyńskiego.
Wybór marszałka Piotra Całbeckiego na przewodniczącego Komisji NAT stanowi ważne wyróżnienie dla województwa kujawsko-pomorskiego i umacnia jego pozycję w strukturach unijnych, zwłaszcza w kontekście polityki rolnej i ochrony środowiska.
[ZT]39752[/ZT]
[ZT]39751[/ZT]
[ZT]39750[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz