Zamknij

Niech żyje król Władysław!!! - czyli o największym sukcesie inowrocławianina

15:26, 21.01.2021 Marcin Woźniak, dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza Aktualizacja: 15:33, 21.01.2021
Skomentuj

Wczoraj świętowaliśmy 701 rocznicę koronacji Władysława Łokietka, jedynego władcy Polski wywodzącego się z Inowrocławia (chociaż Brześć Kujawski rości sobie miano miejsca urodzenia króla, to wydaje się, że Władysław narodził się stolicy ówczesnych Kujaw czyli Inowrocławiu, gdzie znajdowała się główna siedziba jego ojca księcia Kazimierza).

Mimo przydomka to wielki władca. Jego pomniki odnajdziemy w kilku miastach Polski. Najbliżej Inowrocławia kamienny pomnik kujawskiego księcia, późniejszego króla, znajdziemy w Radziejowie. Pod kolumną, na której przysiadł orzeł, stoi władca, w zbroi, z mieczem i tarczą z godłem królestwa.

Jego płaszcz spina tarczka z herbem Kujaw półorłem półlwem. Doświadczenie polityczne Władysław, syn Kazimierza Kujawskiego założyciela Inowrocławia, zdobywał w Brześciu Kujawskim, stolicy nadanego mu przez ojca księstwa. Na rynku tego pięknego miasteczka stoi kolejny z pomników władcy. Tym razem brązowy na marmurowym cokole. Jakże podobny do pomnika radziejowskiego (wyobrażenie autorstwa Jana Matejki zawładnęło współczesną wyobraźnią), chociaż chyba zbyt dosłowny w odczytaniu przydomka króla.

A rozglądając się szerzej pomniki króla Władysława I odnajdujemy w miastach, które lokował. W Chęcinach stoi na rynku, mając słynny zamek w tle; w Lipnicy Murowanej i Tarnowie w prawej dłoni dzierży akt nadania praw miejskich. W Nakle nad Notecią podobnie, ale tym razem twórcy łaskawie posadzili króla na pięknej gotyckiej skrzyni. W Sieradzu wyłania się z olbrzymiego głazu, a w Komorowie na terenie dawnej Szkoły Podchorążych Piechoty w otoczeniu rycerzy staje do walki pod Płowcami.

Ta błyskawiczna podróż ukazuje jak popularny to Władca. W Inowrocławiu dotychczas upamiętniony tylko nazwą ulicy oraz od kilku lat Szkołą jego imienia.

Przed laty, w czasie dyskusji nad pomysłem budowy pomnika założyciela miasta Kazimierza Kujawskiego, pan Edmund Mikołajczak wyraził pomysł by księciu Kazimierzowi towarzyszyło wyobrażenie jego syna czyli małego Władysława; chłopca kilkuletniego, najwyżej sześcioletniego. Może stanie kiedyś w Inowrocławiu taki piękny pomnik...

(Marcin Woźniak)

[DAWNY]1611239568806[/DAWNY]

 

(Marcin Woźniak, dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%