Zamknij
REKLAMA
15:26, 21.01.2021
Wczoraj świętowaliśmy 701 rocznicę koronacji Władysława Łokietka, jedynego władcy Polski wywodzącego się z Inowrocławia (chociaż Brześć Kujawski rości sobie miano miejsca urodzenia króla, to wydaje się, że Władysław narodził się stolicy ówczesnych Kujaw czyli Inowrocławiu, gdzie znajdowała się główna siedziba jego ojca księcia Kazimierza).
10:47, 21.01.2021
„Wywiad Jacka Kurskiego w tygodniku „Sieci” nie tylko kolejny raz przypomina, że jest on jedną z najbardziej wyrazistych i kluczowych postaci obozu rządzącego. Nasuwa też nieodparte wrażenie, że jego ambicje wykraczają daleko poza zarządzanie publiczną telewizją.
20:36, 12.01.2021
Reakcja rządu na wybuch epidemii była szybka i zdecydowana, a do tego ciesząca się dużym zaufaniem społecznym. Niestety, późniejsze działania, a przede wszystkim przygotowania do II fali pandemii, obnażyły wszystkie słabości polskiego państwa.Zapraszamy do lektury Rządu pod lupą. Ranking polityk publicznych 2020.
10:14, 05.01.2021
„Polskie firmy stoją przed szansą. W związku z prywatyzacją państwowego majątku na Ukrainie otwierają się dla nich nowe możliwości zagranicznej ekspansji. Kijów przy wsparciu Zachodu – m.in. Unii Europejskiej, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Stanów Zjednoczonych – przeprowadza reformy systemu politycznego i gospodarczego kraju. Polski rząd i podległe mu agendy powinny wesprzeć rodzime firmy, które chciałyby wziąć udział w prywatyzacji na Ukrainie. W październiku PGNiG zawarło przełomowe porozumienie w tej sprawie – inne polskie podmioty powinny podążyć za jego przykładem” – piszą w analizie Paweł Musiałek i Michał Wojtyło. 
23:26, 17.12.2020
„Miasto śmieje się ze wsi, a wieś nienawidzi miasta. Mieszczuch to liberał, człowiek ze wsi to konserwatysta. Taki jest stereotyp. Podział ten, odczytywany głównie przez pryzmat preferencji wyborczych, okazuje się dużo głębszy. Jeśli chcemy jakkolwiek zaradzić temu konfliktowi, musimy nie tylko prawidłowo go opisać, ale także prognozować możliwy rozwój sytuacji. Przyszłość dla projektu nowej chadecji jest niestety w tym kontekście wyraźnie niekorzystna. Nie wszystko jednak stracone” –Bartosz Brzyski w roczniku „Pressje”, pt. „Nowa chadecja” o różnicach między centrum a peryferiami.
2
16:43, 15.12.2020
„Trudno ferować ostateczne wyroki o tym, jak w porównaniu do innych państw Polska radzi sobie z trwającą pandemią. Dane są wciąż niekompletne, brak nam zaawansowanych analiz, a sytuacja jest dynamiczna.
13:52, 12.12.2020
Rozpoczynając nasz gon po równinach powiatu inowrocławskiego odnajdźmy najstarszego mieszkańca regionu. Pokłońmy się świadkowi wieków. Najpiękniejszemu drzewu w Polsce (opinia autora).
9
20:26, 10.12.2020
Moja początkowa znajomość z prof. Wojciechem Dzieduszyckim i jego żoną dr Bożeną Dzieduszycką sięga okresu pierwszej kadencji samorządu. Opuściłem wtedy środowisko naukowe UMK w Toruniu i byłem mile zaskoczony, że w tak małym miasteczku istnieje filia PAN w której prowadzi się prace badawczo – archeologiczne dotyczące wzgórza zamkowego oraz okolic jeziora Gopło. Siłą rzecz było niemożliwe abym nie spotkał się z sympatycznymi naukowcami, którzy bardzo serdecznie mnie przyjęli i wprowadzili w ostatnie odkrycia archeologiczne i dalszy zakres planowanych prac badawczych na wzgórzu.
10:53, 10.12.2020
Przydrożnik kujawski czyli przewodnik po inowrocławskim powiecie. Przydrożnik 7 – Le Palais Idéal z Szadłowic
23:48, 07.12.2020
Felieton doktora Piotra Janaszka: Nowe drogi
1
15:29, 04.12.2020
W centrum wioski, przy skrzyżowaniu dróg, na betonowym słupku zawieszona zielona tabliczka, z godłem i napisem „Pomnik przyrody”, niezbyt nachalnie wskazuje na obecność czegoś wyjątkowego. Pod brzydkim betonowym płotem (w części, o zgrozo, dosłownie pod płotem!) leży kamień.
3
11:32, 04.12.2020
„Pokoleniu millenialsów obiecano wiele. Wszystko, co mieli zrobić, to wykazać się ciężką pracą, a dzięki niej świat stanie przed nimi otworem. Tymczasem młodzi żyją w coraz bardziej niesprawiedliwym świecie, który składa się z niestabilności na rynku pracy, za drogich mieszkań i doraźnej gratyfikacji oferowanej przez media społecznościowe. Efektem tego są samotność, depresja i poczucie, że w dzieciństwie nie powiedziano im całej prawdy o życiu” – Marcel Lesik na łamach Klubu Jagiellońskiego odpowiada na pytanie, dlaczego młodemu pokoleniu tak trudno jest nawiązywać relacje międzyludzkie i jak w tej perspektywie widzieć protesty w Polsce.
08:14, 30.11.2020
Przydrożnik kujawski czyli przewodnik  po inowrocławskim powiecie
5
11:55, 28.11.2020
Przed wieloma laty, jeden z moich serdecznych kolegów, poprosił mnie o napisanie artykułu poświęconego genealogii. Nie jest to rzecz łatwa, ponieważ nie mam dobrego zmysłu do pisania o tak poważnych rzeczach, choć chętnie dzielę się swoimi doświadczeniami w prywatnych rozmowach. Jako członek Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego poniekąd zobowiązuję się do promowania tak pięknej dziedziny historii jaką jest nauka o naszych własnych korzeniach, czyli o tym co robili, gdzie mieszkali, aż w końcu kim byli nasi przodkowie.
1
11:12, 28.11.2020
Pandemia powoduje, że polscy samorządowcy mogą zapomnieć o spokoju, który w ostatnich latach ich wręcz rozleniwił. Nieprzewidywalność kryzysu była sprawdzianem reakcji naszych miast i regionów.