Zamknij
REKLAMA
13:25, 09.08.2021
Analiza danych prowokuje do postawienia wniosków o długofalowych skutkach rządów Zjednoczonej Prawicy. PiS pozostaje wciąż liderem sondaży, choć od jesieni ubiegłego roku szanse na sprawowanie władzy przez tę formację w kolejnej kadencji wydają się nikłe.
13:27, 02.08.2021
Podczas prezentacji sprzętu dla WOPR Włocławek, ratownicy Nadgoplańskiego WOPR Kruszwica otrzymali promesę na zakup sprzętu dla ratownictwa wodnego (największego w historii Nadgoplańskiego WOPR).
5
17:56, 26.07.2021
- Empatia to chyba trudna rzecz w tych czasach, a w Internecie to czasem można o niej pomarzyć - napisał dziś autor strony LGBT alternatively-Kruszwica. Większość postów pojawiających się na stronach typu spotted jest wyśmiewana, a ich autorzy wyszydzani. Czasem treści o czym informowaliśmy są również mało odpowiednie. 
2
16:03, 26.05.2021
„Musimy jak najszybciej zamknąć nierentowne kopalnie i wysłużone elektrownie węglowe, bo kosztują nas coraz więcej. Na miejsce wygaszanych »węglówek« powinniśmy instalować gazowe elektrociepłownie oraz energetykę wiatrową – morską i lądową. Ich wzajemna proporcja powinna wynikać z rachunku ekonomicznego, stabilności systemu energetycznego oraz unijnych zobowiązań. Nie powinniśmy za wszelką cenę budować energii jądrowej – koszty i ryzyko są tak duże, że decyzja o budowie powinna być uwarunkowana otrzymaniem dobrej oferty od zagranicznego partnera. Niestety, koszt dojścia Polski do neutralności klimatycznej będzie radykalnie większy niż średnia unijna i istnieje niewielka szansa, że zostanie on zrekompensowany adekwatnym wsparciem finansowym ze strony UE. Dlatego Polska nie powinna rezygnować z asertywnej polityki na forum UE. Jednocześnie należy zreformować system wsparcia dla osób zagrożonych ubóstwem energetycznym” – Paweł Musiałek przedstawia rekomendacje dla sposobu realizacji transformacji energetycznej w Polsce.
3
15:29, 07.05.2021
Fundusz odbudowy, zwany przez nas roboczo funduszem zadłużenia, to nic innego jak kolejny skok na kasę Polaków. Senator Wadim Tyszkiewicz w rozmowie ze mną stwierdził, iż nie ma nic złego w rozsądnym zadłużaniu. Niestety, to nie jest rozsądne.
7
19:40, 05.05.2021
Ustawa uchwalona wczoraj przez Sejm, ratyfikuje decyzję Rady Unii Europejskiej z dnia 14 grudnia 2020 roku w sprawie systemu zasobów własnych Unii Europejskiej znanej bardziej jaki Krajowy Plan Odbudowy, która odbiera Polsce resztki suwerenności.
7
13:41, 05.05.2021
W odpowiedzi na komentarza byłego Burmistrza Kruszwicy Tadeusza Gawrysiaka do naszej redakcji napisał Bolesław Lewandowski, były dyrektor szkoły w Woli i były kierownik oświaty (inspektor) w gminie. Poniżej przesłane stanowisko w sprawie oświaty w Gminie Kruszwica.
7
14:32, 01.05.2021
W portalu „MojaKruszwica.pl” ukazała się lista 10 wydarzeń które zdaniem redakcji wywarła największy wpływ na życie i świadomość mieszkańców miasta i gminy. W większości to są pozytywne zmiany z wyjątkiem kilku które miały negatywny, a nawet kontrowersyjny wpływ na życie naszego samorządu. Chcę tutaj przedstawić kilka moich własnych propozycji, chociaż nie będzie to lista wyczerpująca.
13:56, 22.04.2021
Z własnego doświadczenia, odwiedzając różne urzędy miast i gmin, załatwiając różnego rodzaju sprawy, wiemy, że są urzędy bardziej i mniej przyjazne mieszkańcom. W niektórych urzędach pracownicy jakby bardziej grzecznie przyjmują i z większą życzliwością i empatią (wczuwając się w sytuację interesanta) obsługują petentów – cierpliwie tłumaczą i wyjaśniają. Ale są też urzędy, w których mieszkaniec traktowany jest z góry, czasem niemalże ma wrażenie, że jest intruzem zakłócającym pracę urzędników.
1
18:28, 13.04.2021
„Doprowadzenie do przyspieszonych wyborów nie jest łatwe. Nie wystarczy do niego utrata sejmowej większości przez rząd. Skrócenie kadencji decyzją Sejmu jest równie prawdopodobne, jak zmiana Konstytucji przez Prawo i Sprawiedliwość wspólnie z Koalicją Obywatelską. Gdyby rzeczywiście miało dojść do skrócenia kadencji, to raczej nie wcześniej niż wiosną 2022 roku.
17:56, 30.03.2021
„Transformacja systemu międzynarodowego postępuje. Relatywnemu słabnięciu USA połączonemu ze wzrostem Chin towarzyszy zmiana układu sił na linii USA-UE. Największe państwa unijne kwestionują amerykański prymat i dyskutują o redefinicji globalnej pozycji Unii. Nie czeka nas jednak rozpad świata transatlantyckiego, ale konieczna jego reforma. Polska polityka bezpieczeństwa nie potrzebuje wymyślić siebie na nowo. Należy natomiast zastanowić się nad dopasowaniem dotychczasowych filarów naszej polityki. Jak zachować równowagę w UE między dążeniem do większej samodzielności a transatlantycką współpracą? Jak powinien wyglądać europejski filar w NATO i współpraca wojskowa w UE? I najważniejsze – jak długofalowo i ponadpartyjnie budować system bezpieczeństwa całościowego kraju?” – Justyna Gotkowska o OSW pisze o zmieniającym się układzie sił w ładzie globalnym.
12:48, 17.03.2021
„Wiosną 2021 roku czegokolwiek rząd nie ogłosi, ludzie będą kierować się już tylko własną racjonalnością. Nawet fala zgonów nas nie ruszy. Możemy mieć pełny lockdown, możemy mieć zaostrzenie obostrzeń w regionach, możemy też nie wprowadzić żadnych zmian. To już bez znaczenia, bo społeczeństwo nie zmieni swoich wzorców zachowań, nawet jeśli ta filozofia „zdrowego rozsądku” przy specyfice brytyjskiego wariantu koronawirusa kompletnie nie zdaje egzaminu.
4
14:35, 09.03.2021
Polacy należą – jak wynika z badań Eurobarometru – do najbardziej euroentuzjastycznych narodów w Unii Europejskiej, ale też wyróżnia nas to, że chcielibyśmy zachować status quo, czyli wolelibyśmy zachować obecny status i idea federalizacji UE nie ma u nas już tak dużego poparcia. Gdy mowa o Funduszu Odbudowy Europy to kojarzy nam się to z wielką polityką, która jednak może być dla nas lokalnie na Kujawach namacalna.
6
08:09, 02.03.2021
„Mamy do czynienia z nagłym wzrostem deklarowanych postaw lewicowych. Z niecałych 10% w 2015 roku, deklarowane poglądy lewicowe wzrosły do 30% w 2020 roku. Co również ważne, w tym samym czasie wzrosła również liczba osób deklarujących poglądy prawicowe. Z czego to wynika? Przede wszystkim z tego, że zmniejsza się liczba deklarujących się jako centrowe, a także zmniejsza się liczba osób niezdecydowanych. Występuje polaryzacja poglądów prawicowych i lewicowych, ale to naturalna reakcja w momencie zwiększonego zainteresowania polityką”– wskazuje Piotr Trudnowski, prezes Klubu Jagiellońskiego, w najnowszym KluboTygodniku o przyczynach polaryzacji w Polsce na przykładzie najnowszego sondażu CBOS-u  – Piotr Trudnowski w części pierwszej KluboTygodnika analizuje poglądy polityczne młodych Polaków.
15:42, 17.02.2021
- Portal MojaKruszwica.pl nie przekroczył granic publikując informację o śmierci nastolatki podczas alkoholowo-narkotykowej libacji. Zrozumiały jest też atak jej rówieśników na dziennikarzy. To wyrzuty sumienia i strach przed zrobieniem porządku z narkotykowym Eldorado, które panuje w Kruszwicy od lat – pisze Marcin Kowalski*