Zamknij
REKLAMA
REKLAMA
7
17:24, 01.07.2022
Mieszkaniec Gminy Kruszwica Bolesław Lewandowski przesłał do naszej redakcji swoje uwagi do tematu obchodów 600-lecia. W swojej wypowiedzi skupił się na znaczkach pocztowych z okazji rocznicy nadania praw miejskich. 
1
17:14, 29.06.2022
Patriotyzm czekoladowego orła stopił się na naszych oczach – czy nadchodzi nowy nacjonalizm?
11:39, 17.06.2022
Gaszenie pożaru benzyną trwa w najlepsze.
14:13, 10.06.2022
Byli wierni, posłuszni i często nad wyraz lojalni. Cechowało ich oddanie, a nierzadko nadmierne podporządkowanie się władzy oraz aparatowi Służby Bezpieczeństwa. Bogata bibliografia obejmująca ten okres wielokrotnie podkreśla w jaki sposób dochodziło do habituacji dziennikarza oraz całych redakcji podporządkowanych władzy. 
21:23, 03.06.2022
Po kryzysach politycznych związanych z wyborami 2014 i 2020 r. i w efekcie kolejnych zmianach przepisów słabnie zaufanie do procesu wyborczego. Przed wyborami samorządowymi 2018 r. obie strony politycznego sporu zorganizowały sieci obywatelskich obserwatorów mające tropić spodziewane nieprawidłowości. Wyniki ich prac były bardzo pożyteczne dla doskonalenia organizacji prac komisji, lecz zupełnie nie potwierdziły opowieści o masowych fałszerstwach czy nadużyciach. Jednak kumulacja wyborów samorządowych i parlamentarnych jesienią 2023 r. może oznaczać też spiętrzenie się towarzyszących im napięć. Jakiekolwiek potknięcia będą interpretowane jako spisek tych u władzy – czy to centralnie, czy lokalnie – i wykorzystywane do podgrzewania atmosfery przed kolejnym głosowaniem.
11:24, 25.05.2022
Niebezpieczeństwo na przejeździe kolejowym. Jak się zachować? [Podpowiesz]
16:27, 16.05.2022
Emocjonalna harówka w różowej spódnicy. Kim powinna się stać współczesna kobieta?
1
07:17, 29.04.2022
„Mieszkanie prawem, nie towarem” – po wypowiedzeniu tego hasła z pewnością nie usłyszymy dziś błogiej ciszy. Z jednej strony mamy do czynienia z klasycznym sporem socjalistów i liberałów, z drugiej zaś problem mieszkalnictwa pokazuje różnice międzypokoleniowe Polaków. Po radykalnych podwyżkach stóp procentowych problem tego zaniedbanego przez kolejne rządy sektora coraz bardziej się uwypukla. Wprawdzie potyczki między „odklejonymi boomerami” a „leniwymi młodymi” mają dotychczas wymiar głównie internetowy, jednak zaangażowanie polityków i publicystów jaskrawie i dobitnie unaocznia, jak wiele różni dziś konkretne pokolenia i ideowe bańki.
1
08:00, 24.04.2022
Wyniki sondażu Ipsos dla Oko.press pokazują, że Polki już po dwóch tygodniach wojny bardziej pesymistycznie (lub realistycznie) oceniały potencjalne skutki przyjazdu Ukraińców. Choć dzisiaj może się to wydawać niewiarygodne, w następnych miesiącach i latach możemy spodziewać się wzrostu poparcia Polek dla radykalnej i skrajnej prawicy. Poniżej opisuję cztery „zapalniki”, które mogą zmienić zachowania polityczne i stosunek do uchodźców zwłaszcza wśród kobiet, oraz trzy czynniki, od których będzie zależało, jak kryzys uchodźczy wpłynie na scenę polityczną.
3
10:49, 16.04.2022
Wczoraj przypadł w Kościele Wielki Piątek, w który wspominana jest męczeńska śmierć Jezusa Chrystusa. Na ten temat nie brakuje rozważań teologicznych, ale nie sposób odmówić Pismu Świętemu także charakteru historycznego. Patrząc na wspominane dzisiaj w Kościele wydarzenia z perspektywy liderów czy to faryzeuszy czy saduceuszy to była zwykła intryga polityczna, na którą również z punktu widzenia wiernego warto spojrzeć, bowiem widzimy w niej jak na dłoni negatywne postawy, przed którymi Pismo Święte może odbiorcę pouczać.
21
15:16, 12.04.2022
Postanowiłem kolejny raz zabrać głos właściwie z dwóch powodów po pierwsze za nami 1 kwietnia. To zwyczajowo czas, kiedy robimy różnego rodzaju żarty albo psikusy naszym bliskim lub znajomym. Trochę aby się zrelaksować od tej codziennej krzątaniny i zmartwień, które niesie dzisiejszy wschodni świat. Po drugie na którymś spotkaniu literackim poetów z całego kraju w Kruszwicy p. Jagiełłowicz i p. Wullert postanowiły wręczyć mi oficjalnie wyróżnienie w postaci statuetki „Pióro Arkony”. Podczas wręczania tego prestiżowego wyróżnienia, nie powiem ale czułem się trochę zażenowany i niepewny. Pomyślałem wtedy, gdzie mnie do tak tęgich piór jak obecne na sali, kiedy ja swoim piórem spłacę dług wobec nich. Teraz kiedy mam nieco więcej wolnego czasu postanowiłem spróbować swoich sił.
4
00:32, 18.03.2022
Dlaczego uznajemy Federacją Rosyjską za państwo autorytarne, mimo że dla wielu jest ona uznawana za kraj tzw. starej demokracji"? O tym poniżej. Poniżej pojawią się m.in. cytaty oraz wypowiedzi osób, które takowe badania w zakresie charakterystyki państwa rosyjskiego prowadzą. Poniższy artykuł powstał w styczniu 2021 roku.
24
21:32, 22.02.2022
Ośmielam się do Ciebie skreślić tych parę zdań bowiem ostatnio na portalu Moja Kruszwica rozgorzała wielka dyskusja na temat zarobków w naszym samorządzie. Temat jest bardzo gorący o czym świadczy niespotykana ilość komentarzy na portalu. Dlatego i ja pozwoliłem sobie wtrącić swoje trzy grosze i przedstawić własne zdanie na ten temat.
1
19:32, 18.02.2022
Kto będzie leczył Polaków za 10 lat? Polityka zdrowotna na trójkę z minusem
14:41, 11.02.2022
Komisja śledcza w sprawie nadużywania podsłuchów przez służby specjalne powinna powstać. Afera Pegasusa wymaga pełnego wyjaśnienia, bo formułowane w niej zarzuty są najwyższej rangi. Objęcie zakresem jej prac lat 2005-2015 również ma pełne uzasadnienie, bo niewyjaśnione zarzuty z tamtych czasów obciążają największe polityczne obozy. Przede wszystkim jednak komisja powinna być punktem wyjścia do uporządkowania ram prawnych i zasad nadzoru nad kontrolą operacyjną prowadzoną przez służby. Bez tej komisji to się nie wydarzy. Tymczasem coraz więcej medialnych wrzutek sugeruje, że „pod dywanem” opór przeciw powołaniu komisji rośnie.