Zamknij

Tadeusz Gawrysiak: Druga część zrównoważonego programu rozwoju Kruszwicy

07:22, 04.03.2024 . Aktualizacja: 09:27, 08.03.2024
Skomentuj

Tadeusz Gawrysiak nie wystartuje w tegorocznych wyborach samorządowych. Mimo tego przygotował program zrównoważonego rozwoju Kruszwicy, który może posłużyć jako wyborczy program. Dziś część druga.

1) Dalszy rozwój przedsiębiorczości poprzez stworzenie strefy rozwoju gospodarczego oraz budowę gminnego inkubatora dla małej początkującej przedsiębiorczości na terenach za cmentarzem komunalnym.
 

Komentarz: Bez nowych podmiotów gospodarczych nie będzie nowych miejsc pracy, a młodzi będą wyjeżdżać do dużych miast, albo zagranicę. Już teraz Kruszwica powoli wymiera o ile się nie mylę w tej chwili gmina liczy trochę ponad 18 tys. mieszkańców a było przeszło 20 tys. Na przykład Inowrocław liczył 75 tys. a teraz 65 tys. mieszkańców. Trzeba w Kruszwicy otworzyć filię już istniejącej strefy rozwoju przedsiębiorczości np. Pomorskiej. Bo nikt nie wyda zgody na samodzielną strefę, za małe miasto i za mały teren, do tego trzeba uzbroić teren w dostęp do podstawowych mediów jak woda, kanał, prąd i gaz. Inkubator przedsiębiorczości to jest pomoc dla początkującego biznesu. Teren za cmentarzem (7 ha) nabyłem go od Cukrowni jest ostatnim większym zwartym obszarem w gminie, którego nie wolno za bezcen sprzedać.

2) Ożywienie życia kulturalnego i sportowego w mieście i gminie, różnorodne imprezy kulturalne i zawody sportowe (tak jak bywało to dawniej).

Komentarz: Budowa nowej sali widowiskowo-teatralnej wraz z zapleczem tak, ale nie w tym miejscu gdzie jest planowana brak tam po prostu odpowiedniego miejsca np. na parking itp. Kino nie to jest już przeżytek, a sale kinowe świecą pustkami. Renowacja stadionu miejskiego z budową nowej Sali gimnastycznej wraz z szatnią dla sportowców tak, dlatego że nowemu właścicielowi Hotelika Sportowego już nie niedługo zwróci się jego zakup od gminy.

3) Większe nakłady samorządu na stopniowe podnoszenie poziomu edukacji naszych dzieci to jest inwestycja w lepszą przyszłość naszych dzieci.

Komentarz: Z wydatków własnych gminy w 2024r tylko 300 tys. zł przeznaczono na rozwój oświaty, oczywiście poza wynagrodzeniami i ich pochodnymi wraz z wydatkami rzeczowymi, które w większości są finansowane z państwowej subwencji oświatowej. Porównując to z następującym zestawieniem: burmistrz , przewodniczący Rady, sekretarz gminy, i dwie panie radne to wszyscy nauczyciele w tym kontekście powyższa kwota nakładów na oświatę jest naprawdę żenująca.

4) Zmiana statutu Gminy i regulaminu obrad Rady tak, aby zapewnić mieszkańcom większy udział w podejmowaniu decyzji o ważnych dla nich sprawach.

Komentarz: Bo obrady Rady to rozumna debata o sprawach gminy, a nie maszynka do jednomyślnego głosowania i skasowania diety w ciągu jednej godziny. Nie wolno zamykać mieszkańcom prawa do zajmowania swojego stanowiska w ważnych dla nich kwestiach.

5) Przywrócić funkcjonowanie Obrony cywilnej w gminie.

Komentarz: Nie trzeba nikogo przekonywać, że co raz bardziej słychać burzę na wschodzie. Powstaje elementarne pytanie, co zrobimy w sytuacji jak braknie prądu, a co za tym idzie w domach , paliw na stacjach benzynowych, węgla na składach. W marketach w ciągu tygodnia znikną wszelkie towary, komputery komórki się rozładują a w aptekach będą pustki? Kto i jak nas powiadomi o ewentualnym skażeniu radiologicznym, chemicznym czy bakteriologicznym? Kto dowiezie chorych do szpitala, gdy nie będzie można kupić benzyny a transport publiczny nie będzie funkcjonował. Nie chcę was dalej straszyć, trzeba jak najszybciej przez Sejm uchwalić ustawę o obronie cywilnej. Rząd i samorządy powinny zabezpieczyć na godzinę W odpowiednie środki rzeczowe oraz uchwalić odpowiednie procedury postępowania. Przedsmak tego wszystkiego mieliśmy rok temu jak na składach brak było węgla, a na początku pandemii w marketach zaczynało brakować towarów. Dla porównania podam przykład bogatej Szwajcarii tam każdy obywatel ma już wyznaczone miejsce w schronie przeciwatomowym. Do tego każdy mieszkaniec kraju posiada broń, a drogi dojazdowe przez doliny mogą być w każdej chwili zasypane przez pobliskie góry, które na odpowiedni sygnał mogą być wysadzone. Ale w naszych warunkach nie oczekujmy takich standardów obrony nas prostu na to nie stać, lecz chociaż minimalnej ochrony mamy prawo oczekiwać od władz krajowych i samorządowych.

Program który tutaj przedstawiłem jest moim zdaniem zupełnie realny, a zarazem ambitny i może być silnym impulsem rozwojowym miasta i gminy ponadto wychodzi naprzeciw najpilniejszym potrzebom Kruszwicy. Z pewnością odezwie się chór tych którzy boją się ambitnych wyzwań i zaraz wynajdą różne powody , że to jest nierealne, że nie ma pieniędzy. Jak cię przerastają problemy gminy to dlaczego tam idziesz! Czy tylko dla pieniędzy. Najlepiej niewiele robić, nie brać żadnej odpowiedzialności, ale brać realne wysokie apanaże to jak najbardziej, bo się nam słusznie należą, jak mówiła przedstawicielka czasu minionego.

Kończąc chciałbym przedstawić piosenkę Franka Sinatry – My Way – która jest ikonicznym hymnem ludzkiej niezależności, symbolem indywidualizmu i wolności naszych wyborów, oraz niezłomnego ducha. Była ostatnio wykonywana podczas pogrzebu Aleksieja Nawalnego na Cmentarzu Borysowskim w Moskwie, jest też mnie osobiście bliska.

[POGODA]1709533415665[/POGODA]

[ZT]30439[/ZT]

[ZT]30438[/ZT]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

Kruszwiczanin Kruszwiczanin

9 4

Komentarz. Panie Doktorze, zdania nie rozpoczynamy od BO. Komentarz drugi. Dlaczego będąc burmistrzem nie zrealizował Pan tych postulatów? Wtedy było prościej i były większe możliwości. 08:14, 04.03.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

T. GawrysiakT. Gawrysiak

1 0

Jeśli chodzi o poprzedni wpis to przyjmuję uwagę, że zdania nie zaczyna się od wyrazu "bo". Jednak dla czystości językowej, czy wie Pan jaki błąd językowy popełnił w swoim krótkim komentarzu?
Jeżeli chodzi o drugi komentarz to mam drugie pytanie, czy zna Pan sytuację, żeby jedni wszystko zrobili, aby drudzy już nic nie musieli robić? Raz z czystej ciekawości zestawiłem wszystkie moje inwestycje z moich ostatnich ośmiu lat z Bogdanowicza w cenach 2023r to moje były dwa razy większe.
Do tego to nie były łatwe drukowane pieniądze, które spowodowały obecną bolesną drożyznę. Natomiast mówienie, że kiedyś było prościej i były większe możliwości jest tanią wymówką, aby niewiele robić i brać horrendalne apanaże. 19:01, 04.03.2024

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

JeremiJeremi

1 0

Przecież nikt Panu nie bronił wystartować. Można trzeba było jednak skrzyknąć ludzi i spróbować? 19:09, 04.03.2024


CzujnyCzujny

1 0

Mnie się wydaje,że jakbyśmy wstawili panu Gawrysiakowi takie sztuczne ząbki, jakie ma na tym obrazku w artykule Franek Sinatra,to byłby bardzo podobny do tegoż Franka Sinatry, a może jakby pan Gawrysiak zanucił też ten przebój,to okazałoby się,że mam jeszcze jeden nieodkryty przed nami talent. Jeśli zaś chodzi o propopozycje programu dla gminy, to wiele jest ciekawych,a część to buble. 14:35, 09.03.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%