Zamknij

Jak uczyć młodych odpowiedzialności za środowisko?

10:42, 14.06.2024 Przemysław Bohonos Aktualizacja: 10:43, 14.06.2024
Skomentuj

Nie wystarczy powiedzieć, że troszczę się o środowisko, jeśli nie można tego poprzeć konkretnymi aktywnościami i postawami.

W obliczu uprzemysłowionego społeczeństwa i rosnącej populacji o ograniczonych zasobach ludzie muszą podejmować świadome decyzje dotyczące optymalnego wykorzystania zasobów planety. Pojawia się ważne dla edukatorów, nauczycieli i trenerów pytanie: Jak uczyć młodych odpowiedzialności za środowisko?

Poszerzając świadomość ekologiczną młodych ludzi, możemy pomóc w tworzeniu przyszłości, w której każdy świadomy swojego wpływu na planetę, podejmować będzie działania, aby ją chronić. Nie wystarczy powiedzieć, że troszczę się o środowisko, jeśli nie można tego poprzeć konkretnymi aktywnościami i postawami. Dlatego tak ważne, aby szkoły i organizacje pozarządowe uczyły młodych ludzi odpowiedzialności za środowisko.

Co to jest świadomość ekologiczna i dlaczego jest ważna?

Świadomość ekologiczna to świadomość konieczności ochrony środowiska. Obejmuje zarówno wiedzę na temat występujących problemów, jak i postawę aktywności, wyrażającą się chęcią podjęcia działań mających na celu ochronę planety. Wspólne działania osób świadomych ekologicznie mogą znacząco wpłynąć na środowisko.

Ekoedukacja to ważny proces służący przekazywaniu młodym ludziom wiedzy na temat potrzeby ochrony i gospodarowania zasobami środowiska zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju. Pomoże stworzyć zrównoważoną przyszłość i umożliwi młodym dokonywanie świadomych wyborów dotyczących ich wpływu na środowisko. Ważne, aby młodzież działała w sposób odpowiedzialny, chroniący środowisko i była zaangażowana.

Zbyt długo nadmiernie korzystaliśmy z zasobów Ziemi i nie zastanawialiśmy się, jakie będą tego konsekwencje. Dlatego odpowiedzialność za środowisko nie jest już sprawą marginalną. To podstawowa zasada dla ludzi, którzy chcą postępować w sposób zrównoważony. Teraz musimy działać dla dobra ludzi na całej planecie.

Wychowywanie młodzieży w sposób świadomy ekologicznie

Nauczenie młodych, jak prowadzić zrównoważony i przyjazny dla środowiska styl życia, sprawi, że wezmą odpowiedzialność za swoje działania i utrzymają zdrowszą planetę. Warto podkreślać, że każda mała, trwała zmiana ma wpływ.

Poszerzając świadomość ekologiczną młodych ludzi, możemy pomóc w tworzeniu przyszłości, w której każdy będzie świadomy swojego wpływu na planetę i podejmie działania, aby ją chronić.

Jak uczyć młodych odpowiedzialności za środowisko?

Edukując młodzież o znaczeniu dbania o środowisko, możemy pomóc w stworzeniu pokolenia osób świadomych ekologicznie, które aktywnie przyczyniać się będzie do propagowania i wdrażania zrównoważonego rozwoju społecznego i gospodarczego. Można to robić poprzez:

Kształtowanie świadomości

Nauka o strukturze i funkcjonowaniu przyrody pomaga młodym uświadomić sobie otaczający je świat przyrody. Sprzyja poczuciu związku z naturą i zachęca do docenienia jej piękna i znaczenia.

 Wspieranie odpowiedzialności

Edukacja ekologiczna wpaja poczucie odpowiedzialności za planetę. Młodzież uświadamia sobie, że działania młodych ludzi mają wpływ na środowisko i mogą dokonywać pozytywnych zmian. 

Rozwijanie krytycznego myślenia

Poruszanie kwestii środowiskowych zachęca do krytycznego myślenia i umiejętności rozwiązywania problemów. Młodzi mogą analizować problemy środowiskowe i szukać pomysłów na ich rozwiązanie. 

Kształtowanie zrównoważonych nawyków

Edukacja ekologiczna promuje prośrodowiskowe nawyki i zachowania. Kiedy młodzież zrozumie znaczenie ochrony zasobów i ekosystemów, chętniej stosować będzie praktyki przyjazne dla środowiska.

Dobry przykład

Stowarzyszenie Edukacji i Rozwoju „Amicus”, realizujące polsko-rumuński projekt „ZIELONY WOLONTARIAT MŁODYCH” do swojej pracy edukacyjno-rozwojowej młodych wykorzystuje m.in. metodę eksploracji przyrody. Metoda ta daje szansę młodzieży na naukę w sposób atrakcyjny i skuteczny poprzez odkrywanie, obserwowanie i eksperymentowanie. Uczestniczący w projekcie uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych Rzemiosła w Inowrocławiu uczestniczyli w Eko-Evencie pt. PRZYRODA i ŚWIAT. Najpierw odbyli spacer przyrodniczy w towarzystwie edukatora przyrodniczego Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia w Kruszwicy, by poznać tajemnice nadgoplańskiego świata przyrody – drzewa, rośliny, ptaki, tworzące ekosystem. Dyskutowali o znaczeniu przyrody dla świata, o tym dlaczego przyrodę należy chronić. Wymyślali też hasła promujące proekologiczne postawy do wykorzystania w młodzieżowej kampanii społecznej w Internecie pt. JA CHRONIĘ PRZYRODĘ, A TY? Uczestniczyli w akcji sprzątania brzegów jeziora Gopło.

[ZT]33181[/ZT]

[ZT]33176[/ZT]

(Przemysław Bohonos)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%