Pragnę zauważyć, że już wcześniej w naszej literaturze powstał utwór pt. „Myszeida”, której autorem jest wybitny poeta, satyryk Ignacy Krasicki. Ten poemat heroiczno-komiczny jest osadzony w bliskich nam realiach: jest król Popiel, jest Kruszwica, są dwa zażarcie zwalczające się stronnictwa, wypisz wymaluj tak jak w obecnych czasach w naszym kraju. Do jednego przynależy ród Myszy z ich dzielnym przywódcą Gryzomirem, do drugiego należy ród kotów z mężnym Mruczysławem na czele. Poemat składa się z X pieśni, w których poeta gani ówczesną społeczność za ich przywary, takie jak pijaństwo, warcholstwo, pazerność, przekupstwo itd. Chłosta też słowem satyry brak prawdziwego patriotyzmu wśród Polaków, chociaż niektórym w publicznych wystąpieniach z ust nie schodzi słowo Ojczyzna. Pokazuje też wiele przykładów bezdennej głupoty naszych rodaków.
Te śmieszno-gorzkie przywary ludzi są także nadal aktualne w naszym kraju i nieobce są też w naszej gminie.
Ale wróćmy do naszej Myszwicy i postarajmy się zgodnie z sugestią portalu skomentować żartobliwie poszczególne zdjęcia wygenerowane przez sztuczną inteligencję. Zaznaczam, iż każdy z czytelników może w nich dostrzec coś innego, co go śmieszy. Więc moi drodzy, niech vis comica sprzyja najlepszym komentarzom.
[FOTORELACJA]4518[/FOTORELACJA]
Zdjęcie 1
Wiec rodu Myszków, na którym zastanawiają się wspólnie, co należy zrobić, aby plemię myszy nie wyginęło z powodu braku dzieci. Szkoda, że w tych czasach nie było ministra Czarnka – on miał na te sprawy prostą, ale skuteczną receptę.
Zdjęcie 2
Jak ostatnio podaje GUS, w woj. Kuj.-Pom. 24,3% mieszkańców jest zagrożonych ubóstwem. Z woj. Warmińsko-Mazurskim zajmuje ex aequo drugie, trzecie miejsce w kraju, ale od końca – niżej jest tylko woj. Podlaskie. Nie podają tylko, czy to jest „aż 24,3 procent”, czy tylko „24,3 procent”, dlatego nie wiem, czy z tego powodu mam się smucić, czy też cieszyć. Gryzomir, coś ty nam narobił?
Zdjęcie 3
Nareszcie nasi mieszkańcy wyjadą w szeroki świat, opuszczą te zaściankowe opłotki. Nic nie szkodzi, że tylko autobusem i tylko do Radziejowa – dobry rydz jak nic.
Zdjęcie 4
Jest takie samo jak zdjęcie 1, więc komentarz też ten sam.
Zdjęcie 5
Gryzomir instruuje swoich współplemieńców, jak w dojrzałej demokracji powinno się głosować. Chyba niedawno wyszedł z seansu filmu pt. Sami Swoi.
Zdjęcie 6
Nauka języka chińskiego w Kruszwicy. Z powodu pewnych defektów umysłowych autora komentarza nie mógł sam dociec, kim jest lektor – może czytelnicy pomogą.
Zdjęcie 8
Aktualna opcja rządząca debatuje, co zrobić, aby z ceną śmieci w 2025 r. nie wypaść z czołówki najdroższych gmin w kraju.
Zdjęcie 9
Co jak co, myśli sobie Gawrysiak, ale odbudowa zamku w Kruszwicy udała mi się wspaniale – na pewno przejdę do historii. Chociaż wciąż mnie trapi pewien szkopuł: o ile dobrze pamiętam, zamek Kazimierza Wielkiego był zbudowany w stylu gotyckim, patrząc teraz na niego, to mnie wychodzi, że odbudowałem go w innym stylu. Co teraz powie dr Małachowicz? Pewnie załamie ręce i pomyśli sobie, ten Gawrysiak to jednak nieuk, żeby tak pomylić porządki architektoniczne.
Zdjęcie 10
Występ sekstetu w przyszłym kinie o wpadającej w ucho nazwie „Nasze Myszy na Scenie”. Jednak wśród mysiej publiki entuzjazmu nie widać!
Zdjęcie 11
Jak na pewnej uroczystej, gminnej gali usłyszałem, że w szkole nauczyciele są ważniejsi niż dzieci, to na takie dictum wyrwałem się jak Filip z konopi i półgłosem powiedziałem, że chyba powinno być odwrotnie. Zaraz skarcono mnie wyniosłym spojrzeniem i srogim gestem. Wtedy sobie pomyślałem, że niedługo będą zamykali szkoły ci akolici (wyznawcy) nowej wiary. Pewnie byli krótko po wystąpieniu przedstawiciela władzy, który oświadczył, że w kraju najważniejsza jest władza, bez której wyborcy przy urnach nie wiedzieliby, jak głosować.
Zdjęcie 12
Czy obwodnica Kruszwicy ma przebiegać od wschodu, czy od zachodu, a może skręcać w lewo, albo w prawo? To jest pytanie za 100 punktów. Jak podaje marszałek Całbecki, obwodnica Lubrańca już jest otwarta; koszt całkowity wyniósł 66,2 mln zł, a dalsze 11 obwodnic jest w trakcie realizacji, w tym Mogilno. Nasz przedstawiciel w zarządzie Urzędu Marszałkowskiego nie za bardzo może poszczycić się skutecznością działania.
Zdjęcie 13
Mama i syn w polityce. Ciekawe, jak ten duet będzie dalej śpiewał, bo ostatnie muzyczne wprawki nie brzmią zachęcająco.
Zdjęcie 14
Och, gdyby te myszy miały do dyspozycji komputery, jakie piękne wizualizacje planów rozwoju gminy byśmy mieli. Przesłano by nam je od razu na Messengera, WhatsAppa albo chociaż na Facebooka, wtedy byśmy wiedzieli, komu te wszystkie niezrealizowane oraz nieudane inwestycje zawdzięczamy.
Zdjęcie 15
Wysoka komisja Rady przygląda się z namaszczeniem świątecznej choince w Kruszwicy. Oby to nie skończyło się tak jak z pewnym bałwankiem w małym miasteczku. Przecież finanse gminy nie są tak złe, żeby budżetu nie było stać na zakup choinki, chyba że diety radnych wyczerpały zasoby.
Zdjęcie 16
Ujęcie wody w Chełmcach – tutaj inna komisja z należytą powagą i pewnym zdziwieniem bada, co za stwór się tam schował. Nie od rzeczy należy dodać, że nosi on jakąś dziwnie uczoną nazwę „bakterius colicus”. Teraz trzeba ustalić, skąd się on tam wziął i kto go tam wpuścił. Do tego nadzwyczajna komisja musi wnikliwie dociec, czy to jest „on”, czy „ona” – sprawy gender we współczesnych czasach mają niebagatelne znaczenie.
Zdjęcie 17
Tyle w gminie myszom rozdano medali i dyplomów, że po pewnym czasie zaprzestano. Teraz nie wiadomo, czy już wszystkich mieszkańców odznaczyli, czy może zabrakło orderów.
Zdjęcie 18
Kto by tam chciał sobie żartować z policji!!!
Zdjęcie 19
Wszystko w Kruszwicy nam rośnie: pensje władzy, diety radnych, depopulacja mieszkańców, chyba bieda też, ale na razie brak danych na ten temat.
Zdjęcie 20 dodane przez autora komentarza
Na zdjęciu jest pokazany „Monek” – maskotka olimpiady Atlanta '96 w Kruszwicy – jak biegnie odnowić znicz olimpijski na stadionie sportowym, bo go zwyczajnie ogarnia wstyd, w jak opłakanym jest stanie, nie mówiąc już o sprzedaży za bezcen Hoteliku Sportowego. A przecież Kruszwica była tak dumna, że nasi sportowcy zdobyli najwięcej medali ze wszystkich gmin województwa. A ja również dumny, że tak dobrze to wszystko się organizacyjnie udało, a przy okazji udało się tyle inwestycji zrealizować – nie tylko sportowych, ale i w mieście, a finanse samorządu nie popłynęły w siną dal (gmina zamknęła ten okres bez długu). Znicz olimpijski to niemy świadek chwały kruszwickich sportowców, działaczy oraz trenerów.
fot. archiwum Tadeusz Gawrysiak/Zdjęcie główne PolskieStadiony.pl
[ZT]37187[/ZT]
[ZT]37183[/ZT]
[ZT]37181[/ZT]
[ZT]37180[/ZT]
Monia do Monka16:50, 09.11.2024
2 0
Ech, Monek. To były czasy... . Szkoda tylko, że Monek jest niemy i chyba troszeczkę już zapomina. Pewnie dlatego nie powiedział, że 11lat po Atlancie w gminie Myszwica zamknięto trzy szkoły. Pewnie dlatego, by dopiąć budżet. Ale co tam. Było, minęło. Zrodziły się nowe inicjatywy i chyba całkiem dobre. Tak więc "nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło". Ja tam wierzę, że "Jeszcze będzie pięknie, mimo wszystko..." 16:50, 09.11.2024
Tadeusz Gawrysiak20:40, 09.11.2024
3 2
Droga Moniu ze względu, że twój komentarz nie jest obraźliwy, ani napastliwy dlatego postanowiłem tobie odpowiedzieć. Wcale nie zapomniałem, iż zamknąłem trzy szkoły w Sukowach, Popowie i Racicach. Nieprawdziwa jest Twoja sugestia, że z powodu Atlanty musiałem to zrobić, żeby domknąć budżet, jak sama piszesz to było 11 lat później. Zupełnie nie piszesz o przyczynach ich zamknięcia przede wszystkim to była mała ilość dzieci o prawie połowę mniej niż w Polanowicach i Rusinowie teraz. Szkoła w Sukowach była prowadzona wcześniej przez dwóch panów dyrektorów w sposób wręcz skandaliczny ( nie mówię tu o ostatniej pani dyrektor ). Ówcześni radni z Suków i Racic wręcz się odgrażali, że jak dojdą do władzy to ją ponownie otworzą, Jednak jak doszli do władzy to jednak jej nie otworzyli. Popowo tam było uczniów tylko dwa razy więcej niż nauczycieli i personelu pomocniczego, doszło do tego iż w niektórych klasach były dwa roczniki. Z punktu finansowego to to były korepetycje za publiczne pieniądze, a do tego wyniki nauczania były kiepskie. Racice to była szkoła liczniejsza w której dobrze nauczano, ale gdy pojawiła się propozycja ze środowiska lokalnego przekształcić ją w szkołę niepubliczną to skorzystałem z okazji. tak naprawdę nie zniknęła ona z mapy edukacyjnej gminy. O ile dobrze pamiętam gmina dokładała rocznie 7,5 ml przy 50ml budżecie a Witczak dokładał prawie tyle samo przy 100ml budżecie przez wiele lat. Śp p. Kozłowski dostał polecenie aby zatrudnić nauczycieli likwidowanych szkół w pozostałych placówkach kosztem obcinania nadgodzin w pozostałych placówkach i przejść na emeryturę niektórych nauczycieli.. Jestem ciekaw, czy teraz wszyscy będą zatrudnieni, największy błąd Witczaka polegał na przejęciu Liceum, co odbyło się kosztem podstawowych szkół, a teraz widzimy jak Liceum się kończy. TO spowodowało między innymi że w jego ostatnim budżecie w Kruszwicy było tylko 300 tys na dodatkowe wydatki rzeczowe to jest kpina. Teraz uzdrawia oświatę w sąsiedniej gminie oby nie tak jak u nas. Do tego finansowałem budowę nowej szkoły na Zagoplu, w Woli Wapowskiej, budowę w połowie sale gimnastyczną na Zagoplu i nową salę gimnastyczną w Chełmcach. Na zakończenie Droga Moniu ja też wierzę, że jeszcze będzie pięknie, mimo wszystko.
20:40, 09.11.2024