Święto Niepodległości to czas, w którym mamy w przestrzeni publicznej wiele wydarzeń patriotycznych. Warto podkreślić, że dziś możemy w o wiele łatwiejszy sposób okazywać naszą miłość do Ojczyzny — nie trzeba ryzykować zdrowiem czy życiem. Podczas wojen i powstań potrzebna była determinacja i odwaga, by okazać swój patriotyzm, dziś zaś przywiązanie do ojczyzny można wyrażać m.in. poprzez patriotyzm gospodarczy.
Patriotyzm konsumencki i gospodarczy jest zachowaniem niezwykle pożądanym, szczególnie w obliczu postępującego procesu globalizacji i liberalizacji handlu, zmian preferencji zakupowych oraz rosnącej konkurencji na rynku krajowym i międzynarodowym.
W codziennym życiu wsparcie dla kraju można okazać poprzez patriotyzm konsumencki, czyli świadome dokonywanie zakupów produktów i usług pochodzących z Polski. W przypadku żywności jest to bardzo łatwe. Od kilku lat funkcjonuje oznaczenie "produkt polski", którego jestem współautorem. Kupując takie artykuły, mamy gwarancję, że zostały one wyprodukowane w Polsce, z surowców pochodzących od polskich rolników. Powinniśmy również zwracać uwagę, czy kupujemy w polskich sieciach handlowych, polskich sklepach internetowych, oraz wybierać wakacje w Polsce, a nie za granicą. Wszystko to ma wpływ na kondycję naszej gospodarki i budżet państwa.
Wybierając rodzimą żywność, dbamy o naszą gospodarkę, ponieważ firmy i rolnicy prowadzący działalność na terenie Polski dokonują tutaj zakupu energii, paliw i innych środków, z których akcyzy i podatki zasilają budżet państwa; sami również są płatnikami podatków. Dzięki temu mamy wyższe wpływy i możemy przeznaczyć więcej na edukację, służbę zdrowia, obronność i inne cele finansowane z budżetu państwa.
Oprócz korzyści gospodarczych są także korzyści społeczne w postaci miejsc pracy. Duża część sieci handlowych działających w Polsce to podmioty zagraniczne. Wybierając polskie produkty, dajemy jednoznaczny sygnał, że te produkty muszą znajdować się w sprzedaży, ponieważ klienci ich oczekują.
Od 2019 r. sklepy są zobowiązane do znakowania kraju pochodzenia sprzedawanych ziemniaków, a od 2020 r. wymóg ten dotyczy również mięsa surowego na ladach.
Nawet drobne zmiany w wyborach dokonywanych przez polskich konsumentów mogą stanowić impuls do dalszego rozwoju polskiej gospodarki. Takie działanie to budowanie siły polskiej marki, a w rezultacie świadome budowanie silnej Polski.
Kupowanie produktów wyprodukowanych w Polsce to również dbałość o środowisko — skracamy transport, przez co ograniczamy ślad węglowy.
Marcin Wroński
radny powiatu inowrocławskiego
[ZT]37228[/ZT]
[ZT]37221[/ZT]
Tomy10:48, 11.11.2024
W punkt. 100% za
Znamy frekwencję na godzinę 17:00 w Gminie Kruszwica. I
Nie byłem i nie pójdę 😁 mało tego, jestem z tego dumny 😁😁
Xxx
19:35, 2025-05-18
Policjanci udzielili pomocy zakrwawionemu mężczyźnie
Należy się pochwała oraz nagrody pieniężne. Przynajmniej wiadomo że nie wszyscy mają znieczulicę. Nie dawno Policjanci pobili chłopaka bo był pod wpływem narkotyków. W Inowrocławiu taką osobą trzeba było zawieść do szpitala nie znęcać się. Po prostu zrobili sobie zabawę czyimś kosztem. Chłopak nie żyje bo władza sobie zabawę rozrywkę zrobiła. Ktoś taki nie miał prawa nosić munduru. Pewno to nie pierwszy raz robili sobie zabawę. Może Komendant coś wiedział o wcześniejszych wybrykach nie zrobił nic. Dobrze znam policję z tego miasta.
Michael
16:34, 2025-05-17
Działania „Trzeźwy Poranek”
To poranki też piją alkohol? 😲
Michael
16:19, 2025-05-17
Adrian Zandberg w Inowrocławiu: Tusk i Kaczyński na eme
Kaczyński powinien być dawno temu na emeryturze nie robi nic tylko gada głupoty. Tusk mówi mało ale z sensem wie co się dzieje na świecie.
Michael
16:14, 2025-05-17