Zamknij

Nauka francuskiego – jak się osłuchać z językiem?

artykuł sponsorowany + 11:28, 16.12.2022 Aktualizacja: 11:34, 16.12.2022

Język francuski jest uznawany za jeden z najpiękniej brzmiących na świecie. Chociaż charakterystyczna wymowa słów zachwyca, jest niestety trudna dla nierodzimych użytkowników, które próbują ją opanować. Zależy Ci na tym, by nauka francuskiego przynosiła bardziej satysfakcjonujące efekty? Radzimy, jak się osłuchać z językiem!

Nauka francuskiego dla początkujących – przykłady wymowy, rozmówki

Osoby dopiero zaczynające naukę francuskiego powinny spędzać sporo czasu nie tylko przy ćwiczeniach gramatycznych i listach słówek, ale też nagraniach audio z przykładami wymowy słów, zwrotów oraz całych zdań. Najpierw najlepiej skupić się na podstawach i stopniowo uzupełniać materiały o bardziej skomplikowane przykłady.

Na pierwszym etapie nauki dobrze jest posiłkować się bardzo prostymi pomocami, nawet bajkami i piosenkami dla dzieci. W ten sposób można szybko przyswoić podstawowe słowa i zwroty. Przy tym ma się pewność, że wszystko jest wypowiadane powoli i bardzo wyraźnie. Zabawne piosenki czy rymowanki dodatkowo łatwiej zapadają w pamięć.

Jak osłuchać się z językiem francuskim?

Kiedy już powoli zacznie się opanowywać podstawy, stopniowo można przejść do bardziej zaawansowanych materiałów. Warto na co dzień otaczać się językiem, ponieważ często podświadomie zapamiętuje się brzmienie słów, akcent itp. Przede wszystkim dobrze „osłuchać się” z francuskim można za pomocą:

  • piosenek,
  • audycji radiowych,
  • podcastów,
  • programów telewizyjnych,
  • filmów,
  • seriali,
  • kanałów na YouTube,
  • gier wideo (z francuskim dubbingiem).

Bardzo dobrym ćwiczeniem jest też mówienie na głos, nawet do samego siebie. Można czytać krótkie teksty, prowadzić wymyślone dialogi, opisywać otoczenie i codzienność itp. Takie wypowiedzi warto nagrywać, by później je odsłuchiwać i wyłapywać błędy.

Świetne rezultaty daje również prowadzenie rozmów z rodzimym użytkownikiem czy osobą biegle posługującą się językiem. Jeśli nie ma się znajomych mówiących po francusku, można znaleźć kompana do konwersacji przez Internet, na specjalnych grupach na Facebooku, na forach tematycznych itp. Krótkie pogawędki przez telefon/komunikator głosowy albo na żywo pozwalają oswoić się z naturalną wymową, a przy okazji pomagają przełamać blokadę językową.

Jak ocenić swój poziom znajomości francuskiego?

Uczysz się języka francuskiego już jakiś czas i zastanawiasz się, jaki poziom reprezentujesz? Samemu trudno jest ocenić swoje umiejętności, a czasem trzeba je nieco dokładniej dookreślić, np. podczas składania procesu rekrutacji do pracy czy przy wyborze grupy na kurs. Najłatwiej jest wykonać krótki test poziomujący online, zajmujący tylko 20 minut. W ten sposób da się sprawdzić co prawda tylko znajomość gramatyki, zasób słów czy zakres rozumienia tekstu, ale wynik stanowi dobry punkt odniesienia. Test znajdziesz pod tym linkiem: https://lincoln.edu.pl/krakow/wybierz-test/.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%