Brama garażowa jest ważnym składnikiem całej koncepcji architektonicznej. Jej znaczenie bywa niedoceniane, jednak doświadczeni fachowcy z branży budowlanej świetnie zdają sobie sprawę z roli, jaką może odgrywać dobrze dobrana brama garażowa. Na szali są bowiem bezpieczeństwo, wysokość rachunków i wygląd posesji. Całkiem sporo, prawda? Zatem przyjrzyjmy się możliwościom nowoczesnych bram garażowych a punktem odniesienia w tej dyskusji niech będzie oferta EUROCOLOR – polskiego producenta bram garażowych, okien, drzwi zewnętrznych i akcesoriów.
Brama do garażu wydaje się być prostą konstrukcją z jasno określonymi zadaniami: ma chronić garaż przed intruzami, zimnem, opadami i ciekawskimi spojrzeniami. To wszystko prawda, tyle, że w niepełnej wersji. Bramy garażowe są bardziej skomplikowanymi elementami, a w ich budowie można wyróżnić kilka parametrów wpływających na poczucie komfortu użytkowników. Zacznijmy od tego, że mamy dwa rodzaje bram garażowych. Ten podział determinuje ich wygląd, funkcjonalność, ale także i cenę.
Na rynku dostępne są bramy garażowe uchylne (płytowe) oraz segmentowe. Brama uchylna otwiera się poprzez ruch uchylny, unosząc jednolite skrzydło do wnętrza garażu, gdzie chowa się ono pod sufitem. Tego typu bramę można zamontować w garażach, które posiadają wystarczającą przestrzeń pod sufitem do schowania skrzydła drzwi. Warto również zapewnić nieco miejsca przed garażem (około 1 metra), w tej przestrzeni przebiega bowiem tor ruchu bramy. Brama uchylna może być otwierana ręcznie lub za pomocą mechanizmu. Bardziej zaawansowanym, i częściej wybieranym przez wymagających klientów, rozwiązaniem jest brama segmentowa. W tym przypadku drzwi składają się z kilku (nawet kilkunastu) ruchomych paneli, które tworzą jednolitą powierzchnię gdy brama jest zamknięta, lub zmieniają swoje położenie (przesuwają się) podczas otwierania i zamykania. Innymi słowy, ten rodzaj bramy przyjmuje dwie formy: stałą (gdy drzwi są zamknięte) lub ruchomą (gdy drzwi się otwierają lub zamykają). Brama segmentowa jest wygodniejsza, nie zajmuje miejsca przed garażem i potrzebuje mniej przestrzeni we wnętrzu. Większość bram segmentowych może być sterowana zdalnie za pomocą pilota lub smartfona. Za tę wygodę trzeba wysupłać z portfela więcej pieniędzy – co do zasady bramy segmentowe są droższe od uchylnych.
Istnieje kilka parametrów, które nie mogą ujść uwadze osób noszących się z zamiarem zakupu bramy.
Po pierwsze: bezpieczeństwo. Brama garażowa powinna dobrze chronić przed zakusami rabusiów. Wielu włamywaczy wie, że brama garażowa jest słabym punktem w zabezpieczeniu domu, dlatego jest to często najbardziej narażony element na ataki włamywaczy. Należy więc zwrócić uwagę na bramy, które posiadają wzmocnienia, na przykład wykonane ze stali ocynkowanej, zarówno w okuciach, jak i panelach.
Po drugie: oszczędności. Przez garaż również ucieka z domu cenne ciepło, a wraz z nim złotówki z naszego portfela. Warto zainwestować w bramę garażową, która posiada dobrze uszczelnioną krawędź oraz doszczelnienia między panelami. Każdy producent bram garażowych podaje stopień izolacji termicznej swojego produktu za pomocą współczynnika Ud. Im niższy współczynnik, tym lepsze właściwości termoizolacyjne bramy. Ud na poziomie 1,6 W/m²K oznacza bramę o wysokich parametrach izolacyjnych. Niezła termoizolacja garażu ma wpływ nie tylko na dobro majsterkowiczów czy garażowych muzyków, ale na wszystkich domowników.
Po trzecie: wygląd. Brama garażowa musi się również dobrze prezentować. Na szczęście producenci bram garażowych mają do zaoferowania naprawdę sporo w tej materii. Liderzy na rynku serwują w swoich katalogach różne wersje kolorystyczne paneli wykorzystywanych przy budowie bram segmentowych (takie jak ciemny dąb, złoty dąb, antracyt, szary) oraz różne struktury wykończenia: gładkie lub mikrokształtowane. Brama garażowa zwykle znajduje się na ścianie frontowej i zajmuje dużą powierzchnię, dlatego jej wygląd nie powinien być dziełem przypadku.
Po czwarte: gwarancja. Licho nie śpi, a usterki mogą zdarzać się w każdej branży. Dlatego właśnie warto sprawdzić, ile gwarancji na dany produkt proponuje producent bram garażowych. Analizując różne oferty, można zauważyć, że niewielu producentów proponuje dłuższy okres ochrony niż 5 lat. W tym miejscu trzeba też zapytać o warunki montażu. Najbardziej rekomendowanym rozwiązaniem jest montaż firmowy, czyli założenie bramy przez certyfikowaną ekipę monterską z polecenia producenta.
EUROCOLOR jest polskim producentem stolarki okiennej, drzwiowej, bram garażowych i akcesoriów, obecnym na rynku nieprzerwanie od 1996 r. Dziś firma zatrudnia ponad 300 osób, korzysta z ponad 60 technologii i współpracuje z ponad 500 partnerami w całej Europie. Ich produkty słyną z innowacyjności, ergonomii i doskonale odzwierciedlają rynkowe trendy. Wrażanie robi też sieć sprzedaży stacjonarnej, składająca się z prawie 40 salonów autoryzowanych i partnerskich. Doradcy zatrudnieni w tych salonach pomogą dobrać odpowiednią technologię, która najlepiej sprawdzi się w konkretnym przypadku. EUROCOLOR ma w ofercie garażowe bramy segmentowe – solidne konstrukcje, które będą z tobą przez długie lata. Łożyskowe, teflonowe rolki z osłonami gwarantują cichą i niezawodną pracę, wzmocnienia paneli ze stali ocynkowanej chronią przed wilgocią i nieprzychylnymi warunkami pogodowymi, a technologia Somfy gwarantuje najwyższy komfort podczas otwierania i zamykania bramy do garażu. Po więcej szczegółów na temat tej grupy produktowej zapraszamy do sieci salonów EUROCOLOR.