Zamknij

Co musisz zapewnić pracownikowi, który pracuje zdalnie?

13:33, 01.03.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 13:33, 01.03.2024

Praca zdalna staje się coraz popularniejszą formą wykonywania obowiązków zawodowych. Jeśli chcesz zaproponować swojemu pracownikowi właśnie taki rodzaj współpracy, musisz pamiętać o zapewnieniu mu odpowiedniego sprzętu, aby mógł realizować powierzone zadania poza biurem. Poznaj najważniejsze zobowiązania pracodawcy wobec osób pracujących zdalnie!

  • Zatrudnienie pracownika w trybie zdalnym wiąże się z koniecznością określenia zasad współpracy. Opcjonalnie mogą być one zawarte w regulaminie.
  • Osoby zatrudnione w trybie zdalnym muszą mieć zapewniony dostęp do odpowiednich narzędzi pracy, które pozwolą im wykonywać swoje obowiązki poza siedzibą firmy.
  • W przypadku zdalnej realizacji obowiązków zawodowych pracownik może liczyć na zwrot kosztów pracy, w tym wydatków związanych ze zużyciem energii elektrycznej czy konserwacji lub naprawy niezbędnych narzędzi pracy.

Określenie podstawowych zasad pracy zdalnej

Podstawowe zasady zdalnej realizacji obowiązków zawodowych powinny zostać określone w porozumieniu między pracodawcą a zakładową organizacją związkową. Należy je ustalić w przeciągu trzydziestu dni. Opcjonalnie można także uwzględnić zasady współpracy w regulaminie pracy. Zarówno ten dokument, jak i wspomniane wcześniej porozumienie, muszą wskazywać na konkretne grupy pracowników, które mogą pracować w trybie zdalnym. Zasady współpracy muszą także dotyczyć kosztów pokrywanych przez pracodawcę, na przykład za zużycie energii lub serwis sprzętu. W regulaminie trzeba także wskazać, w jaki sposób należy chronić poufne dane. Zasady pracy zdalnej muszą też odnosić się do takich kwestii jak ochrona danych osobowych czy przeprowadzanie aktualizacji oprogramowania. Ponadto powinno się w nich uwzględnić sposoby porozumiewania się pracownika z pracodawcą (np. za pośrednictwem komunikatorów online lub poczty e-mail).

Chcesz zatrudnić pracownika w trybie zdalnym? Opublikuj darmowe ogłoszenie o pracę i zaznacz w nim, jaką proponujesz formę zatrudnienia.

O czym należy pamiętać, zatrudniając zdalnie pracownika?

Pracownik zatrudniony w trybie zdalnym musi najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy poznać obowiązujące go zasady. Ważne jest, aby pracodawca traktował osobę pracującą zdalnie tak samo, jak osoby wykonujące obowiązki zawodowe w trybie stacjonarnym - co powinno również dotyczyć dostępu do kursów i szkoleń. Niemniej istotne jest zapewnienie odpowiednich narzędzi pracy do realizacji wyznaczonych obowiązków. Dotyczy to przede wszystkim urządzeń elektronicznych - pracodawca musi udostępnić pracownikowi sprzęt komputerowy, na przykład laptop lub komputer stacjonarny. Ważne jest również zapewnienie narzędzi niezbędnych do swobodnej komunikacji w trybie zdalnym, w tym na przykład kamery internetowej czy słuchawek z mikrofonem. Ponadto pracodawca musi zagwarantować pracownikowi instalację oprogramowania, z którego będzie korzystał podczas pracy. Do obowiązków przełożonego należy także konserwacja sprzętu oraz bieżąca naprawa w przypadku awarii - osoba zatrudniona zdalnie powinna mieć stały dostęp do pomocy technicznej.

Dowiedz się więcej o zdalnym trybie zatrudnienia - wejdź na https://poradydlafirm.pracuj.pl/ i przeczytaj artykuły na ten temat.

Jakie koszty należy pokryć z tytułu zdalnego zatrudnienia pracownika?

W regulaminie pracy zdalnej zwykle są uwzględnione zasady dotyczące zwrotu kosztów. A zatem, jakie dokładnie wydatki powinna pokrywać firma zatrudniająca w trybie home office? Przede wszystkim do kosztów należy zaliczyć należności za zużycie energii elektrycznej oraz za korzystanie z usług telekomunikacyjnych. Ponadto, pracodawca powinien pokryć koszty używania prywatnego telefonu komórkowego, jeśli był on wykorzystywany do celów zawodowych.

Podsumowanie

Zatrudnienie pracownika w trybie zdalnym może być bardzo korzystnym rozwiązaniem dla obu stron. Pamiętaj jednak, że wiąże się to również z wieloma obowiązkami, w tym koniecznością udostępnienia podwładnym odpowiednich narzędzi pracy. Do obowiązków pracodawcy należy także pokrycie kosztów za zużycie energii czy korzystanie z telefonu komórkowego.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%