Zamknij

Zdalne nauczanie języka polskiego dla obcokrajowców: plusy i minusy kursów online

19:59, 18.09.2024 REKLAMA Aktualizacja: 20:24, 18.09.2024

Kursy online to potężne narzędzie, dzięki któremu, z dowolnego miejsca na ziemi, można poszerzać swoje kompetencje. Kursy online pozwalają zaoszczędzić czas i są dostępne dla każdego, niezależnie od zamieszkiwanego przez daną osobę regionu. Jednak mimo wielu zalet, mają również i wady. W tym artykule przyjrzymy się nieco bliżej mocnym i słabym stronom nauki zdalnej. Za przykład posłuży nam kurs języka polskiego dla obcokrajowców. Zapraszamy.

Dlaczego warto wybrać kurs języka polskiego online?

Kursy języka polskiego online to doskonały sposób na naukę. Można łatwiej dopasować zajęcia zdalne do codziennego harmonogramu dnia, niż szkolenia stacjonarne. Korzyści z takiego rozwiązania są nie do przecenienia, a odpowiednio zorganizowana nauka to skuteczny sposób na przyswajanie kolejnych zagadnień gramatycznych, słówek i przełamywania bariery językowej. Oczywiście tak jak w przypadku nauki stacjonarnej, tak i również kursy języka polskiego w formie online wymagają od uczestników samodyscypliny, zaangażowania i regularności. Program jest dokładnie taki sam, jak kursów stacjonarnych (sprawdź tu). Do tego dochodzą spotkania z nauczycielem oraz kontakt z pozostałymi uczniami. Różnica jest tylko taka, że każdy uczestnik znajduje się w innym miejscu, a do zajęć dołącza w wirtualnej klasie. Z tego względu warto dysponować dobrym łączem internetowym i sprawnym komputerem oraz słuchawkami.

Nauka polskiego online – zalety

Mimo że powodów, dla których tak wiele osób decyduje się na odbywanie kursów online jest wiele, do najczęstszych należą niższe koszty nauki oraz większa elastyczność. Ponadto mocnymi stronami takiego rozwiązania, są:

  •         Brak barier geograficznych. Nauka języka polskiego online jest dla wszystkich, niezależnie od tego, gdzie aktualnie się znajdują.
  •         Kontakt z ludźmi z całego świata. Kurs przez Internet pozwala zdobyć znajomych z różnych krajów i nauczyć się, jak współpracować z ludźmi z innych środowisk i kultur.
  •         Oszczędność czasu. Brak konieczności dojazdu do szkoły językowej pozwala zaoszczędzić czas i wykorzystać go w bardziej efektywny sposób.

Nauka polskiego online – wady

Mimo wielu zalet, istnieją również słabe strony nauki online. I choć jest ich naprawdę niewiele, warto o tym wspomnieć, aby uczeń mógł im przeciwdziałać lub ich uniknąć.

  • Dekoncentracja. W miejscu zamieszkania jest wiele przedmiotów, urządzeń czy sytuacji, które mogą rozpraszać kursanta i w konsekwencji odciągać go od nauki.
  • Własna przestrzeń do nauki. W niektórych przypadkach nie jest łatwo wygospodarować stałe miejsce do nauki. Przechodzenie z jednej przestrzeni do drugiej z pewnością nie sprzyja efektywności i może łatwo rozpraszać.
  • Ograniczony kontakt ze studentami. Uczestnicy mogą odczuwać brak interakcji na żywo, co może utrudnić nawiązywanie więzi z innymi studentami. W kursach stacjonarnych łatwiej jest budować relacje, dzielić się doświadczeniami oraz wspierać się nawzajem w nauce.

Gdzie podjąć naukę polskiego online?

Istnieją różne placówki edukacyjne, oferujące internetowe kursy nauki języka polskiego dla obcokrajowców. Jednym z nich jest szkoła języka polskiego Varia (sprawdź ofertę tu: https://kurspolskiego.pl/. Przed rozpoczęciem zajęć każdy kursant ma obowiązek wypełnić test kwalifikacyjny (dostępny tu: https://kurspolskiego.pl/testy-online/), na podstawie którego zostanie przydzielony do konkretnej grupy na danym poziomie zaawansowania. To miejsce przyjazne kursantom z całego świata i zdecydowanie warto je wybrać.

 

 

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%