Afty najczęściej są jedynie drobnymi urazami, wokół których rozwija się stan zapalny. Organizm reaguje obronnie nie tylko na drobnoustroje, lecz także inne uszkodzenia błony śluzowej jamy ustnej, które są uznawane przez układ immunologiczny jako zagrożenie. Wokół ogniska zapalnego tworzy się owrzodzenie wypełnione płynem, z czasem powleczone białawym nalotem – afta na języku. Co więcej, afty na języku są zwykle bardzo bolesne, szczypią i pieką, zwłaszcza podczas jedzenia oraz picia. Dziecko, które ma aftę na języku, bardzo często płacze podczas jedzenia lub całkowicie odmawia posiłków. Możesz zaobserwować również jak dziecko wkłada rączki do ust i grymasi, wysuwając język.
Pojedyncza afta na języku może być wynikiem:
Afta na języku wygląda jak drobna ranka i zwykle nie towarzyszą jej inne objawy, poza wspomnianym bólem języka. Jeśli jednak białawy nalot na afcie zajmuje większą powierzchnię języka lub nawet całej jamy ustnej, może to być objaw pleśniawki lub anginy ropnej. Pleśniawka to zakażenie grzybicze i można ją rozpoznać po tym, że próby starcia białego nalotu są nieskuteczne lub pojawia się pod nimi czerwona tkanka skłonna nawet do krwawień.
Natomiast angina ropna u dzieci to choroba bakteryjna, która daje objawy, takie jak:
Jeśli podejrzewasz u swojego dziecka anginę ropną, koniecznie idź do lekarza. Angina ropna to poważna choroba, która może mieć różne przyczyny. Najczęściej jednak chorobę gardła wywołują paciorkowce, rzadziej gronkowce. W przypadku anginy bakteryjnej konieczne jest więc zastosowanie antybiotyku.
Doraźnie możesz eliminować dolegliwości u dzieci, stosując domowe sposoby, jednak pamiętaj, że w przypadku najmłodszych może to nie być takie proste. Dzieci stronią od ziół, domowych maści, a często po prostu nie potrafią płukać gardła naparami. Kieruj się więc wskazaniami lekarza, a dziecku pomagaj:
Afty na języku niezwiązane z anginą zwykle znikają samoistnie po kilkunastu dniach. Warto jednak pamiętać, że w tym czasie dziecko może być bardziej narażone na zainfekowanie rany, dlatego konieczne jest systematyczne odkażanie oraz szczególna dbałość o higienę jamy ustnej. I w tym przypadku pomocna będzie dieta płynna lub półpłynna, która ograniczy podrażnianie powstałej afty na języku.
Podawaj dziecku jogurty zawierające kwas mlekowy, które stabilizują pH w jamie ustnej. Jeśli na języku często pojawiają się afty, warto przeanalizować skład codziennej diety. Być może dziecko ma niedobory witaminowe, które osłabiają odporność i spowalniają gojenie się ran.
?
Maciej Wasielewski z I LO w Inowrocławiu w zespole eksp
Gratulacje Maciej tak trzymaj powodzenia
Stefan L
19:19, 2025-05-15
Szefowa sztabu Trzaskowskiego: trwa masowa akcja dezinf
Jarek już się wszystkiego łapie bo jego kandydat sutener tonie.
drwal
17:02, 2025-05-15
Nawroccy przekazali kawalerkę Chrześcijańskiemu Stowarz
Szczyt obłudy !
fagot
17:00, 2025-05-15
OSP Kruszwica apeluje o nieparkowanie przed bramą wyjaz
Najlepsze w tym wszystkim jest to że obok jest komisariat policji ! To że nic nie widzą w mieście to już wiemy ale żeby nie widzieli co pod nosem mają to już szczyty ignoranctwa.
neo
16:58, 2025-05-15
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz