Zamknij

W jaki sposób postępować w przypadku krwotoku?

08:35, 27.09.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:39, 27.09.2022

Krwotok występuje, kiedy dochodzi do przerwania ciągłości ściany naczynia. Jest on bardzo niebezpieczny, gdyż może prowadzić do hipowolemicznego wstrząsu zagrażającemu życiu. Z uwagi na to, warto znać podstawowe zasady postępowania w przypadku krwotoku!

Rodzaje krwotoków

Krwotoki możemy podzielić ze względu na dwa kryteria. Pierwszym jest przestrzeń, do której wylewa się krew – na jego podstawie wyróżniamy:

  • krwotoki zewnętrzne,
  • krwotoki wewnętrzne,
  • krwotoki mieszane – źródło krwotoku znajduje się wewnątrz organizmu, ale krew wypływa na zewnątrz, czego przykładem jest m.in. krwotok z nosa.

Jeśli chodzi o podział z uwagi na rodzaj uszkodzonego naczynia, wymienia się:

  • krwotok żylny – krew wypływa z rany jednostajnie i posiada ciemnowiśniowy kolor,
  • krwotok tętniczy – krew wypływa w rytm skurczów serca i posiada jasnoczerwony kolor; jest on trudny do opanowania i niesie duże ryzyko wstrząsu hipowolemicznego,
  • krwotok włośniczkowy – krew wypływa z naczyń włosowatych; jest najmniej groźny spośród wszystkich i ustępuje sam.

Pierwsza pomoc przy krwotoku – o tym pamiętaj!

Kontakt z krwią może prowadzić do zarażenia poważnymi chorobami – z tego względu, podczas udzielania pierwszej pomocy przy krwotokach, powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Jeśli nie znamy osoby poszkodowanej, należy zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa, zakładając, że jest ona potencjalnym nosicielem.

Przed udzieleniem pierwszej pomocy, należy założyć rękawiczki jednorazowe bądź wykorzystać worki foliowe, jeśli nie ma w nich dziur. Co ważne, podczas wykonywania wszystkich czynności powinniśmy uważać, aby krew nie dostała się do naszych ust, oczu oraz nosa.

A co w sytuacji, gdy nie mamy możliwości skutecznego zabezpieczenia się przed kontaktem z krwią osoby poszkodowanej? Wtedy powinniśmy pomóc jej poprzez podanie opatrunku oraz wskazanie kolejnych czynności, które należy wykonać.

W tym wpisie przedstawiamy tylko część przydatnych informacji – aby sięgnąć po więcej medycznej wiedzy, koniecznie sprawdź Blog Eplaster.pl.

Krwotok – pierwsza pomoc

Pierwsza pomoc w przypadku krwotoku ma na celu szybkie zatamowanie krwawienia – jest to ważne z uwagi na fakt, że znaczna utrata krwi może skutkować nawet wstrząsem krwotocznym i zgonem.

Objawy współtowarzyszące krwotokowi to występowanie mroczków przed oczami, zimne poty i bladość skóry, niskie ciśnienie krwi, przyspieszone tętno, a także szum w uszach. Oprócz tego, występuje osłabienie, ogólny niepokój, a nawet utrata przytomności. Jeśli zauważymy te objawy, należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe!

Tamowanie krwotoku

Zanim rozpoczniemy tamowanie krwotoku, należy oczyścić i zdezynfekować ranę. Dopiero wtedy należy polecić poszkodowanemu, by usiadł na ziemi i mocno uciskał miejsce krwawienia. W tym czasie powinniśmy przygotować opatrunek – może nim być zwinięty bandaż, jałowa gaza czy nawet część garderoby, np. koszulka. Należy przy tym zaznaczyć, by uważać na materiały chłonne, które absorbują krew, aczkolwiek nie tamują krwawienia – są to m.in. ręczniki.

Następnie należy ucisnąć bezpośrednio miejsce krwawienia przy pomocy opatrunku bądź ręki, a następnie, nie zmniejszając ucisku na ranę, umocować opatrunek. Jeśli krwotok nie ustępuje, należy poprawić ucisk i dołożyć kolejną warstwę opatrunku – nie wolno przy tym ściągać wcześniej założonych warstw.

Jeśli w ranie znajduje się ciało obce, nie można wyciągać go samodzielnie! Wtedy należy zatamować krwawienie w obrębie rany, by potem unieruchomić kończynę.

Wezwanie zespołu ratownictwa medycznego

Po zatamowaniu krwotoku należy niezwłocznie wezwać zespół ratownictwa medycznego, dzwoniąc pod numer 999 lub 112. W trakcie oczekiwania na pomoc, jeśli mamy taką możliwość, powinniśmy okryć czymś osobę poszkodowaną – może nam w tym posłużyć np. ciepły koc. Ponadto, nie możemy podawać poszkodowanemu żadnych leków, jedzenia i picia. A jeśli dojdzie do zatrzymania krążenia, niezbędne jest wykonanie resuscytacji.

Krwotok wewnętrzny – postępowanie

Krwotok wewnętrzny objawia się m.in. wymiotami krwią bądź oddawaniem smolistych stolców czy moczu z domieszką krwi, a także wykrztuszaniem plwociny podbarwionej krwią. Występuje on zwykle w wyniku upadku z wysokości czy wypadku komunikacyjnego. Niestety, nie możemy samodzielnie zatamować takiego krwotoku, dlatego nasza pomoc powinna polegać na odpowiednim ułożeniu osoby poszkodowanej i kontrolowaniu jej czynności życiowych, aż do przybycia zespołu ratunkowego.

[ZT]21537[/ZT]

[ZT]21517[/ZT]

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%